Co zobaczyć na Teneryfie? Najciekawsze atrakcje na wyspie

Teneryfa – największa spośród wszystkich Wysp Wiecznej Wiosny (a jest ich siedem). Oczarowuje efektownymi plażami, poszarpanym wybrzeżem stromo opadającym do lazurowego Oceanu Atlantyckiego, roślinnością – gęstymi lasami, ale i miejscami, gdzie nie rośnie kompletnie nic. Wielu z Was zapewne zastanawia się, co zobaczyć na Teneryfie. Mam nadzieję, że ten wpis Wam nieco pomoże w planowaniu podróży.

Nie pierwszy raz zachwyciliśmy się Wyspami Kanaryjskim. Mieliśmy już dwa razy odwiedzić Fuerteventurę, a później (już po wizycie na Teneryfie) Lanzarote. O ile te dwie wspomniane są nieco podobne, o tyle Teneryfa jest zupełnie inna i naszym zdaniem nie da jej się porównać do pozostałych.

Różnorodność Teneryfy oraz stref klimatycznych na niej występujących jest tak duża, że Teneryfa bywa nazywana kontynentem w miniaturze. Dość powiedzieć, że jednego dnia możemy się wygrzewać na plaży w 30-stopniowym upale, a za kilka godzin marznąć na szczycie wulkanu.


Na Teneryfę dostać się można na kilka sposobów – lecąc bezpośrednio z biurem podróży lub Wizz Airem czy Ryanairem z kilku miast w Polsce. Jest też opcja mniej komfortowa z przesiadką na jednym z europejskich lotnisk. W przypadku Kanarów testowaliśmy wszystkie opcje, każda ma swoje plusy – czarter np. wychodzi drożej, ale za to w cenę ma wliczony bagaż a połączenie Wizz Airem wyrwać można w bardzo dobrej cenie (zdarzyło nam się lecieć na Teneryfę za mniej niż 100 PLN w dwie strony). 

Zważywszy na to, że klimat na Kanarach jest zawsze bardzo dobry, to 5 godzin w samolocie to według mnie żadne wyrzeczenie i nie widzę miejsca (no może oprócz Madery czy Azorów – ale to sprawdzimy jeszcze), gdzie jest tak blisko i tak dobrze!

teneryfa atrakcje

Pogoda na Teneryfie

Jak już wspomniałem wcześniej panuje tutaj wieczna wiosna. W miesiącach letnich: czerwiec, lipiec, sierpień, możemy zwykle liczyć na łagodne temperatury – około 30 stopni Celsjusza, a w zimę rzadko spada poniżej 18 stopni (oczywiście mowa jest o temperaturach w dzień). Zwykle pogoda na Teneryfie lepsza jest na południu. Na północy występują wilgotne wiatry, które ciągną ze sobą chmury. Częściej tutaj również pada dlatego krajobraz np. w pobliżu Garachico jest zupełnie inny (więcej roślinności) niż np. przy Los Cristianos (pozbawiona zieleni półpustynia).

Gdzie spać na Teneryfie?

Wylądowaliśmy na lotnisku TFS, czyli południowym. Nasz rocznicowy wyjazd postanowiliśmy podzielić na 2 części: wschodnią i zachodnią Teneryfę i to samo robimy na blogu. Na pierwsze dni zatrzymaliśmy nieopodal wspomnianego lotniska. Nasz hotel stanowił świetna bazę wypadową na wschodnią część wyspy. W pobliżu biegnie (dwupasmowa) droga szybkiego ruchu, dzięki której dojechanie do każdej z miejscówek było miłe i przyjemne. Co warto zauważyć – na Kanarach jest naprawdę tanie paliwo, więc zachęcam do wypożyczenia auta i pojeżdżenia po miejscach, które (mam nadzieję) Was zainteresują. To tyle ze spraw technicznych. Przejdźmy do meritum.

Teneryfa to naprawdę duża (największa w archipelagu Kanarów) wyspa. Zacznijmy zatem od tego co warto zobaczyć w jej wschodniej części?

co zobaczyć na Teneryfie

Co zobaczyć na Teneryfie?

Jeżeli na miejsce Waszego urlopu wybierzecie Teneryfę to zapewniam, nie będziecie zawiedzeni. Czeka tu na Was mnóstwo miejsc do zwiedzania, wędrowania, spacerowania, jeżdżenia, fotografowania i relaksu. Podczas naszych tygodniowych wakacji na Kanarach nie nudziliśmy się ani chwili.

Playa de Las Teresitas

Pierwsza z atrakcji Teneryfy, którą zaplanowaliśmy i zdecydowanie jedna z najlepszych! Znajdziecie ją kilka kilometrów za Santa Cruz, obok miejscowości San Andres. Piękna, piaszczysta plaża. Ma długość około 1 kilometra długości. My oczywiście się nie wykąpaliśmy, bo Hubert miał tyle TODOsów, że nie było czasu. Do tej pory tego żałujemy, bo było opór gorąco, a woda wyglądała bardzo zachęcająco. Piasek na tą plażę przywieziono prosto z Sahary, więc jest pierwsza klasa ;). Najlepszy widok jest oczywiście z góry. Przed wjazdem na bezpłatny parking można skręcić w lewo i zakrętasami wjechać na punkt widokowy. Tego nie można przegapić!

Playa de Las Teresitas Teneryfa
Góry Anaga

Góry Anaga

Kiedy będziecie na Playa de Las Teresitas, będziecie już też właściwie u bram malowniczego regionu Teneryfy jakim są Góry Anaga. Zajmują one północno-wschodnią część wyspy i warto się tam wybrać chociażby ze względu na ich dzikość czy piękne widoki. Kiedy my tam zawitaliśmy było naprawdę gorąco, a to prosta droga do rodzinnego kwasu. Wijące się wśród gór wąskie drogi w połączeniu z upałem panującym w samochodzie to prosta recepta na moje złe samopoczucie. Dostało się oczywiście mężowi, bo komu innemu? Ale krajobrazy rekompensowały niedogodności. Mimo wszystko, warto się tam wybrać. Najpiękniejsze w tym rejonie są miejscowości Almaciga i Taganana (przez pierwszą trzeba przejechać, żeby dojechać do tej drugiej) oraz droga do nich prowadząca (San Adres – Almaciga).

Góry Anaga Teneryfa
najlepsze atrakcje Teneryfy
Taganana Teneryfa
atrakcje teneryfy
Almaciga Teneryfa
Almaciga Teneryfa
co zobaczyć na Teneryfie
Teneryfa atrakcje
Punta del Hidalgo

Punta del Hidalgo

Podążając dalej na zachód znaleźć możecie bardzo przyjemne miejsce, w którym (przynajmniej podczas naszej wizyty) spotkaliśmy samych localsów. Świetne miejsce na odpoczynek po całym dniu w górach :). Można się ochłodzić. Zejście jest kamieniste, więc warto zabrać buty do pływania. Aby się tam dostać należy w miejscowości o tej samej nazwie zjechać w dół do centrum, a następnie w prawo w kierunku białej, dziwnie wyglądającej latarni. Miejsce jest piękne i zaciszne (jak na tumult panujący na Teneryfie). Tak na marginesie, to jak się później okazało najmniej turystów spotkaliśmy właśnie w północno-wschodniej części wyspy.

Punta del Hidalgo Teneryfa

Była plaża, były góry, to może jakieś miasto?

Puerto de la Cruz Teneryfa

Puerto de la Cruz

Kilkadziesiąt kilometrów dalej, na zachód od Punta del Hidalgo, znajduje się chyba najbardziej popularna miejscowość na Teneryfie. Była to nasza druga miejscówka skąd eksplorowaliśmy zachodnie atrakcje wyspy. Chociaż wielu hejtuje Puerto de la Cruz – że turystyczne, że tłumy, że sztucznie, to tak jak wspomniałam – leży w dobrym miejscu, jest tam dużo fajnych hoteli i można złapać coś naprawdę fajnego np. jak w naszym przypadku hotel na wzgórzu z 2 pokojami, super tarasem i widokiem na ocean, a po za tym jest tam bardzo fajne miejsce, które nazywa się Punta Brava, czyli “dziki przylądek”. Czarny piasek, błękitna woda, kolorowe domki – super fotogeniczne miejsce, a plaża sama w sobie są bardzo przyjemna, z łagodnym zejściem do wody. Jeżeli wybieracie się w te rejony – nie możecie przegapić! W Puerto jest dużo restauracji, które serwują dobrą szamę. Trafionym pomysłem jest, więc zwiedzanko, a potem powrót do miasta i smaczny obiad.
Np. taki:

Teneryfa atrakcje
Punta Brava Teneryfa

Punta Brava

Punta Brava Teneryfa
Punta Brava Teneryfa
Punta Brava Teneryfa
La Orotava Teneryfa

La Orotava

Nieopodal Peurto de la Cruz, znajduje się ponoć najpiękniejsza miejscowość na całej Teneryfie – La Orotava. Huberta oczywiście nie zachwyciła, bo on raczej lubi skakać po skałkach, ale mi się podobało. 🙂  Poza malowniczym położeniem w dolinie o nazwie Valle de Orotava, miasto może się poszczycić dużą liczbą zabytków (jak na Wyspy Kanaryjskie oczywiście). Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami mijamy szlacheckie domy z balkonami, piękne barokowe kościoły i place. La Orotava to trochę inna strona Teneryfy, ale warto ją poznać.

co zobaczyć na Teneryfie
La Orotava Teneryfa
Teneryfa atrakcje
La Orotava Teneryfa

Los Gigantes

Los Gigantes

Wysokie, stromo opadające do morza klify to naszym zdaniem jedne z piękniejszych krajobrazów, jakie stworzyła Matka Natura. Nie mogliśmy więc pominąć ich również na Teneryfie. W tym celu najpierw zajrzeliśmy do miejscowości Los Gigantes. Jej nazwa nie jest przypadkowa, pochodzi bowiem od naprawdę gigantycznych klifów wynurzających się z Atlantyku, osiągających wysokość od 300 do 600 metrów. Widok na klify olbrzymów (Acantilados de los Gigantes) jest zdumiewający, ale niestety w tym miejscu turystyka okazała się ważniejsza niż czyste piękno natury. Jestem przekonany, że nasze wrażenie z tego miejsca byłoby dużo lepsze, gdyby nie apartamentowce, hotele i kawiarnie, które ewidentnie psują scenerię.

Teneryfa Los Gigantes
co zjeść na Teneryfie

Skoro jednak te restauracje już tutaj są, postanowiliśmy zrobić z jednej z nich użytek i zjeść obiad z mega widokiem. Świeża rybka i ziemniaczki w stylu kanaryjskim w takim miejscu smakują naprawdę wybornie.

Teneryfa jedzenie
Los Gigantes plaża Teneryfa

Będąc w Los Gigantes warto również wybrać się na plażę. Niewielka Playa de los Guios o czarnym piasku jest o tyle wyjątkowa, że leży u stóp tych zjawiskowych klifów. W tym miejscu trzeba jednak uważać na spadające kamienie. To jednak nie jedyne opcje umożliwiające podziwianie klifów olbrzymów. Można również np. wybrać się na wycieczkę łodzią (wypływają z przystani jachtów w Los Gigantes) na obserwację wielorybów i przy okazji zobaczyć z bliska potężne skały. Jest jeszcze inna możliwość, aby je oglądać – szersze info znajdziecie w dalszej części tekstu.

Teide

Park Narodowy Teide droga

Niektórzy twierdzą, że Teide to największa atrakcja Teneryfy. Śmiałkowie powiedzą, że jest to najlepsze miejscówka na Wyspach Kanaryjskich. Niewątpliwie jest to miejsce niezwykłe i każdy powinien sprawdzić, czy powyższe stwierdzenia są zgodne z prawdą.

Teneryfa Teide
Teneryfa wulkan

Zacznijmy jednak od informacji podstawowych. Park Narodowy Teide to nie jest jakaś byle jaka miejscówka. Znajdziecie go na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m., a jego obszar (135 km2) sprawia, że jest największym parkiem narodowym na Kanarach. W jego centrum zlokalizowany jest wielki krater zwany Las Canadas, nad którym góruje wysoki na 3718 metrów Teide. Jest to największy szczyt Hiszpanii. Jeżeli weźmiemy pod uwagę dno otaczającego Oceanu to taki wodno-lądowy himalaista miałby do pokonania nieco ponad 7500 metrów. Dziwne, że jeszcze nikt na to nie wpadł. 😉

Teneryfa
Droga do Teide

W Parku Narodowym Teide, oprócz rzeczonego wulkanu, można podziwiać “Górę Musztardy” (Montana Mostaza). My też ją zwiedziliśmy, wypiliśmy na niej wino z widokiem na Teide (rocznica, te sprawy ;)). Było uroczo.

Teide Teneryfa
Teneryfa atrakcje

Las Canadas (dość dobrze widoczny poniżej) ma średnicę 16 kilometrów, a jego krawędź (uwaga) 4500 metrów! Bardzo lubimy takie miejscówki, widoki troszeczkę przypominają te z Maktesz Ramon. Jeżeli pokusicie się o wjazd kolejką (Teleferico) lub wejście na Teide to zapewniam Was, ten widok może Was oszołomić. Spektakularne rozpadliny, pustynne równiny, hałdy żwiru, kolorowe kopce i zastygnięta lawa: to świadectwo afery jaka się tu działa tysiące lat temu.

Teneryfa
wulkan Teide
Park Narodowy Teide
Wulkan Teide kolejka
wulkan Teide Teneryfa

Krajobrazy są jak nie z tego świata i zdecydowanie można się nimi fascynować. Z punktu, gdzie dojeżdża kolejka zauważyć można zarys La Gomery. Po zjeździe na dół polecamy przejechać się drogą TF-38 w kierunku Los Gigantes. Spotkacie tam piękne widoki pośród lasów ze wspomnianą wyspą w tle.

Teneryfa najpiękniejsze miejsca
jak dostać się do Teide

Podczas waszego zwiedzania Parku Narodowego Teide zobaczcie 1. Roques de Garcia (Los Roques) – roztacza się tutaj malownicza panorama z charakterystycznymi skałami na tle wulkanu, 2. wulkan Teide, którego nazwa w języku pierwszych mieszkańców Guanczów oznacza “piekło”. Na dole jest bezpłatny parking, następnie możecie się przejść na górę lub wjechać kolejką linową (około 10 minut) na wysokość ok 3550 metrów. Tylko ubierzcie się ciepło, na górze jest dość zimno no i wieje.

Masca

Masca Teneryfa

Kanaryjskie Machu Picchu, kolejna z najważniejszych atrakcji na Teneryfie. W rzeczywistości jest to mała wioska, w której według ostatnich danych, jakie udało mi się sprawdzić, żyje tylko 90 mieszkańców. Turyści odwiedzają to miejsce ze względu na położenie miejscowości Masca – wciśnięta pośród gór, w masywie górskim Teno, znajduje się na wysokości około 600 metrów nad poziomem morza. Jest początkiem wąwozu o tej samej nazwie, którym można przespacerować się aż do plaży otoczonej wspomnianymi wcześniej klifami Los Gigantes.

droga do Masca Teneryfa
Teneryfa

Nie sama miejscowość i jej położenie jednak jest tutaj creme de la creme. Najciekawszą atrakcją tego miejsca jest droga, która łączy Mascę z Santiago del Teide. Celem uściślenia powiem, że droga TF-436 łączy wspomniane Santiago z Buenavista del Norte. Gorąco polecamy wybrać się całą drogą, widoki, które można tam podziwiać są niewątpliwą atrakcją Teneryfy. Zdecydowanie jedną z lepszych.

Teneryfa co zobaczyć

Co ciekawe jeszcze około 50 lat temu jedyną drogą, aby dostać się do miejscowości Masca była jazda na opłaconym osiołku. Dzisiaj miejsce to jest pełne wypożyczonych samochód (w tym jeden był nasz) z różnymi narodowościami w środku. Wszystko byłoby spoko gdyby nie:

– autobusy, które jadąc bardzo wąską i bardzo krętą TF-436 mają tendencję do zablokowywania się na zakrętach, za co oczywiście obwiniają (krzycząc, trąbiąc, wymachując, mając żyłkę na czole) nadjeżdżające malutkie samochody osobowe,
– parking, który generalnie jest tam bardzo mały i wszyscy parkują gdzie popadnie.

Masca Teneryfa
Masca
Co zobaczyć na Teneryfie

Wróćmy jednak do pozytywów. Co zobaczyć na Teneryfie? Polecamy zatrzymać się niedaleko ronda w Masce (widok tam jest chyba najlepszy), możecie rozważyć zejście w dół, a następnie spacer do Playa de Masca (odpuściliśmy), warto zatrzymać samochód na jednym z punktów widokowych na szczycie drogi z Santiago del Teide – widoki stamtąd są przepiękne (byliśmy 2 razy i były zachwyty), potem możecie pojechać dalej do Buenavista del Norte – widoki tam są naprawdę urokliwe, a droga m.in. wiedzie do kolejnego Teneryfa “must see”, czyli Punta de Teno.

Punta de Teno

Punta de Teno

Punta de Teno – dojazd tutaj jest dziecinnie prosty. Na półwysep Teno, gdzie Teneryfa znajduje swój zachodni kraniec, wiedzie prawie prosta asfaltowa droga a dla turystów i miejscowych przygotowano wiele miejsc parkingowych. Jest to więc miła różnica w porównaniu do tego co spotkać można w Masce. Sam przejazd wspomnianą drogą TF-445 dostarczy Wam wiele ochów i achów. Widokowa trasa wiedzie dość wysoko nad Atlantykiem, wzdłuż stromego klifu, a jej kulminacyjnym punktem jest Mirador Punta del Fraile. Samochód zatrzymajcie zaraz za krótkim, kamiennym tunelem wyrytym w mocno opadającym zboczu. Widoki tam są jednymi z piękniejszych w zachodniej Teneryfie.

Teneryfa punkt widokowy
Teneryfa
Wyspy Kanaryjskie Teneryfa
Teneryfa zachodnia

Punta de Teno to niezwykle malownicze miejsce (i chyba nasze ulubione). Rozciąga się stąd wspaniały widok (od południa) na klify Los Gigantes. Stojąc tam i podziwiając widoki można mieć wrażenie, że krajobraz ten jest namalowany pędzlem, całkiem nierealny.

Punta de Teno Teneryfa

Na samym końcu półwyspu Teno znajduje się latarnia morska – Faro de Teno. Podczas naszej wizyty nie było możliwości się do niej zbliżyć. Ogrodzenie było zamknięte i można było podziwiać ją tylko z oddali. Nic nie szkodzi! Latania morska + lazurowa woda = piękne kadry! W tym miejscu Teneryfa zachwyca!

Teneryfa Punta de Teno

Na Punta de Teno znajduje się również niewielka plaża o zaskakującej nazwie Playa Punta De Teno. Na miejscu nie widzieliśmy żadnych restauracji, więc jeżeli się tam wybieracie na dłużej to weźcie ze sobą coś do jedzenia. Ogólnie krajobraz w tym miejscu jest bardziej dziewiczy niż w innych znanych punktach na Teneryfie i dużym atutem jest niewielka liczba turystów.

atrakcje Teneryfy

Przy dobrej pogodzie można dostrzec stąd sąsiednie wyspy – La Gomerę i La Palmę. Co do tej drugiej to jestem raczej sceptyczny. Chociaż mieliśmy okazję zobaczyć zarys La Palmy podczas zachodu słońca z Puerto de la Cruz. Może zatem i z Punta de Teno się uda przy dobrych warunkach.

Los Gigantes
Teneryfa

Z tego punktu wraca się tak samo jak się przyjechało – wąską drogą TF-445 do Buenavista del Norte. To nie koniec atrakcji, które oferuje zachodnia Teneryfa. Jedziemy dalej wzdłuż północnego wybrzeża, żeby znaleźć się w Garachico.

Garachico

Teneryfa wybrzeże

Niezależnie od tego czy zwiedzać będziecie zachodnią, czy wschodnią Teneryfę, albo planujecie wypoczynek tylko w Puerto de la Cruz, Garachico jest miejscem, które warto zobaczyć.

Lokalsi twierdzą, że region, w którym znajduje się Garachico to najmniej zepsute miejsce na Teneryfie i kontrastuje z obszarem Playa de las Americas (Los Christianos i okolice). Znajdziecie tutaj prawdziwe hiszpańskie budownictwo, które jest dość trudne do znalezienia w innych miejscach na wybrzeżu tej Wyspy Kanaryjskiej. Nie ma tutaj też plaży, o której warto wspomnieć, a zejście do Oceanu jest poszarpane i ma charakter wulkaniczny. Malowniczo położone miasto podziwiać można z poziomu morza – wjeżdżając od strony Buenavista del Norte drogą TF-42 lub z góry z drogi TF-5 (z mającego kilkaset metrów klifu). Oba widoki mogą się podobać i pozostać w pamięci na długo. U nas pozostały!

Teneryfa Garachico

Garachico to jednak nie tylko zacne widoki, ale też burzliwa historia. Obok miasteczka znajduje się charakterystyczna skała. Ma ona około 80 metrów i najprawdopodobniej od niej pochodzi nazwa Garachico (“gara” to bowiem w języku pierwotnych mieszkańców Teneryfy – wyspa, a “chico” oznacza mały). Nie o nazewnictwie jednak chciałem.

Garachico

Miasto założone zostało pod koniec XV wieku przez gościa przy kasie, który nazywał się Krzysztof de Ponte i był z Genui. Chodziło o to, żeby stworzyć port, który będzie robił duże pieniądze na sprzedaży i transporcie na linii Europa – Wyspy Kanaryjskie – Ameryka Południowa. Wszystko szło gładko. Niedługo po założeniu Garachico stało się w głównym portem na Teneryfie. Z nowoczesnego portu wypływały statki pełne wina, cukru i innych dóbr, a mieszkańcy należeli do najbogatszych na Teneryfie. Kres przyszedł 5 maja 1706 roku kiedy to doszło do erupcji wulkanicznej (Arenas Negras), warstwy lawy spłynęły po zboczu Garachico doprowadzając do (w praktyce) zrównania z ziemią całego miasta. Nikt nie zginął co prawda, ale z nowoczesnego portu zostało nic i od tej pory statki korzystały z innych portów, a Garachico stało się pipidówą dla rybaków. Dziś spacer po tym mieście to jakby przenieść się do XVII wieku kiedy zostało ono odbudowane po tym wielkim kataklizmie.

*****

Los Christianos – z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć również o tej miejscowości. Jest to typowy kurort, z typową miejską plażą. Być może traficie tam, bo tam będzie znajdował się Wasz hotel. Albo może będziecie chcieli popłynąć promem na La Palmę lub La Gomerę (bo stąd właśnie odpływają). Albo będziecie chcieli dobrze zjeść! Na głównym pasażu, przy Playa de Los Cristianos znajduje się kilka restauracji, które dobrze Was nakarmią. Jeżeli np. po przylocie na lotnisko Tenerife South (TFS) będziecie głodni, to Los Christianos jest blisko. 🙂 Choć nie jest to nasze ulubione miejsce na Teneryfie, na jego korzyść często przemawia pogoda, która jest zazwyczaj lepsza (bardziej słoneczna) niż w północnej części wyspy.

Jak widzicie atrakcji na Teneryfie nie brakuje i są one naprawdę różnorodne. Można by rzec – dla każdego coś miłego. Zresztą sprawdźcie w naszym kolejnym wpisie dedykowanym przepięknym górom Anaga!

*****

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *