Zwiedzanie Santorini. Mini przewodnik po greckiej wyspie (+ Ateny)

Choć Oia to pierwsze co przychodzi na myśl w kontekście Santorini, ta niewielka wyspa oferuje więcej ciekawych miejsc, które nawet mając do dyspozycji naprawdę mało czasu, łatwo zobaczyć. Ze względu na to, iż lotnisko znajduje się w pobliżu Thiry, to właśnie tutaj zatrzymaliśmy się na noc i tu także rozpoczęliśmy swój pierwszy i jedyny dzień pt. zwiedzanie Santorini.

zwiedzanie Santorini

uliczki Santorini

Jak dla mnie kolejność Thira a potem Oia jest bardzo słuszna. To trochę takie stopniowanie napięcia. Ale to nie jest też tak, że Thira nie zachwyca – zachwyca bardzo. Szczególnie jeśli jest to pierwsze co przyjdzie Wam zobaczyć na Santorini.

co zobaczyć na Santorini

Thira lub inaczej Fira to także stolica, znajdująca się mniej więcej pośrodku wyspy. Jest tu port, w związku z czym również dla turystów przybywających drogą morską jest to pierwsze miejsce, które ukaże się ich oczom.

Thira Santorini

Czego się można spodziewać? Schodów, schodów, schodów, białych domków zawieszonych na klifie,  mnóstwa knajpek z widokiem na morze (w końcu turystyka to główne źródło dochodu na Santorini) i błogiej atmosfery (ale to chyba tylko poza sezonem 😉 ). Aha no i w naszym przypadku: super pogody!

restauracja na Santorini

A propo turystyki, która jak wiadomo prężnie tutaj się rozwija, mieliśmy okazję przez chwilę rozmawiać jednym z mieszkańców ze starszego pokolenia i na pytanie jak mu się tu żyje z nostalgią wspominał dawne czasy, kiedy ludzie byli zupełnie inni, otwarci. Teraz tylko biznes.
Co do turystów, to jeszcze jedna ciekawostka: w wielu restauracjach możecie spotkać menu po chińsku 😉

krajobrazy na Santorini

Co jeszcze oprócz urokliwych miasteczek warto zobaczyć na Santorini? Może plaże? Ok. Plaże to nie jest coś z czego Santorini słynie. Te, które są, są jednak wyjątkowe na swój sposób. Weźmy na ten przykład Red Beach.

plaże na Santorini

Czerwone klify wpadają do turkusowej wody. Takich cudów jeszcze nie widzieliśmy.

Santorini czerwona plaża

plaża na Santorini

red beach Santorini

A tu kolejna, może nieco mniej spektakularna, ale też ciekawa – Black&White Beach:

najlepsze plaże na Santorini

A tu proszę połączenie tradycji z nowoczesnością 🙂

koń na plaży

Jeszcze tylko odpowiedź na pytanie „co zjeść na Santorini” czyli mały gyrosek i pędzimy na zachód słońca w Oia (podobno najpiękniejszy w Europie). Stop. Nie wszyscy mają tyle czasu i szczęścia. Nasze zwiedzanie Santorini dobiega końca. Ale spokojnie, nie było aż tak źle. Ostatnie promienie słońca udało nam się podziwiać w Thirze. I też było super.

zachód słońca Santorini

Thira zachód słońca

zwiedzanie santorini

To już koniec malowniczych widoków na dziś. Ale nie koniec posta. Jeszcze mały bonus. Kto czytał poprzedni wpis ten wie, że droga na Santorini wiedzie przez Ateny. I oto jest – kolebka demokracji, kultury, filozofii…

zwiedzanie Aten

I jest smutek i totalnie niezrozumienie. Dlaczego miasto z tak bogatą historią, zabytkami antycznymi jest tak zaniedbane? Dlaczego te wszystkie rzeczy, dla których chciałoby się tu przyjechać muszą walczyć o uwagę z wszechobecną „sztuką uliczną”?

zaniedbane Ateny

W Atenach byliśmy tylko „na chwilę”, ale pierwsze wrażenie nie zachęciło nas do dalszej eksploracji. Zupełne przeciwieństwo Rzymu, który przecież tak uwielbiamy.

krajobraz Ateny

ateny co zobaczyć

Nie nastawialiśmy się na „Bóg wie co”, bo przecież zrobiliśmy mały research w internecie, ale szczerze cieszyliśmy się, że nie zostajemy tu dłużej. Nie mamy nic do street artu, czasem wręcz podziwiamy, jak np. na Williamsburgu w NYC, ale to co tutaj się dzieje to gruba przesada.
Dobrze, że Akropol zostawili w spokoju, choć rusztowanie nie dodaje uroku 😉

street art Ateny

ulice w Atenach

wiszące buty w Atenach

To co warto zobaczyć w stolicy Grecji to na pewno zmiana warty przed parlamentem. Jest naprawdę widowiskowa.

co zobaczyć w Grecji

zmiana warty Ateny

Ateny zmiana warty

11 komentarzy

 1. zastanawiałam się niedawno nad trasą Ateny-Santorini. ile dni poświęcilibyście na każde z tych miejsc,mając już taką wycieczkę za sobą?

  1. W Atenach byliśmy tylko „przejazdem”, więc ciężko nam ocenić, ale na pierwszy rzut oka nas nie zachwyciły. Santorini 2-3 dni będzie super, ale nawet w 1 dzień można całkiem sporo zobaczyć:)

 2. Hej!
  Czy na Red beach dojechaliście autem? Jest gdzie je zostawić „w pobliżu”?
  Dodatkowe pytanie – czy jakieś miejsca / zabytki / wejścia / schody są płatne w Oia i Firze?

  Dzięki z góry za wszystkie podpowiedzi, w styczniu planuję już lot 🙂

  1. Hej. Na Red Beach dojechaliśmy autem, w pobliżu jest parking, więc nie ma żadnego problemu:) Nie skupialiśmy się na zabytkach, bardziej na widokach, a te jak najbardziej podziwiać można za darmo 😉

 3. Cześć,
  macie jakieś pojęcie o tym, jak działa komunikacja miejska na Santorini? Czy jest problemem, aby wcześnie rano dostać się z Thiry na lotnisko? Konieczne jest wypożyczenia auta/zamówienie taksówki? Pytanie dotyczy działania komunikacji miejskiej poza sezonem (w styczniu). Z góry dzięki za odp.

  1. Pojęcie mamy niewielkie, tzn. wiemy, że jakieś autobusy kursują, nawet jest przystanek przy lotnisku, ale z jaką częstotliwością i dokładnością to się odbywa to niestety nie powiem. Sami wynajęliśmy auto, ale myślę, że nawet za taksówkę nie powinno wyjść dużo (gdyby autobus nie przyjechał). Pozdrawiamy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *