Klimat i pogoda na Lanzarote: kiedy jechać?

Planujecie swoją wymarzoną podróż na jedną z najpiękniejszych z Wysp Kanaryjskich? Zastanawiacie się, jaka jest pogoda na Lanzarote i kiedy warto jechać na tę malowniczą wyspę? Sprawdźcie w naszym wpisie!

Nasza tygodniowa podróż na Lanzarote odbyła się w drugiej połowie grudnia, podczas Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż czasem zdarzało się, że chmury wisiały na niebie, to nigdy nie spotkaliśmy deszczu. Na najbardziej na wschód wysuniętej z Wysp Kanaryjskich przez znakomitą większość naszego pobytu było słonecznie i ciepło (jedynie czasami nieco wiało), a temperatura oscylowała wokół 20 stopni Celsjusza. Można wręcz powiedzieć, że pogoda była dla nas łagodna i każdy dzień był podobny: długie dni pełne słońca i krótkie ciepłe wieczory z niesamowitymi zachodami słońca. Niezależnie od pogody, Lanzarote oferuje wiele wspaniałych atrakcji i każda pora roku wydaje się być idealną na wypoczynek na tej wyspie.

klimat lanzarote

Klimat i pogoda na Lanzarote

Klimat Lanzarote w odniesieniu do panujących tam temperatur można określić podzwrotnikowym. W odniesieniu do opadów jest suchy, a nawet pustynny.

Pogoda na Lanzarote nie zmienia się zbytnio w ciągu roku. Temperatury wahają się w niewielkim stopniu w różnych porach roku i między dniem a nocą. Duży wpływ na to ma Ocean Atlantycki.

Średnia temperatura (za dnia i w nocy) w styczniu (najchłodniejszy miesiąc) na poziomie morza wynosi 17 °C, a w sierpniu (najcieplejszy miesiąc) – 24 °C. W zimowe miesiące temperatura bardzo rzadko spada poniżej 14 °C, a od czerwca do początku września często przekracza 29 °C. Od maja do października praktycznie nie pada. Średnie opady wynoszące około 200 mm zdarzają się od grudnia do marca (przelotne deszcze).

Pospolitym zjawiskiem na Lanzarote jest wiatr Sirocco, zwany tutaj Calima (występujący wyłącznie w lecie). Niesie on ze sobą duże ilości pyłu z Sahary (oddalonej o mniej niż 200 km). W ubiegłym dziesięcioleciu (2004 rok) wiatr Sirocco był sprawcą wysokich temperatur (46 °C) i bardzo małej widoczności.

Aktualna pogoda na Lanzarote.

pogoda na Lanzarote

Planujecie wakacje na Wyspach Kanaryjskich? Sprawdźcie, co zobaczyć na Lanzarote.