Kiedy jechać do Wietnamu? Klimat i pogoda w Wietnamie

Jeżeli marzycie o podróży do przepięknego Wietnamu, to weźcie pod uwagę złożony klimat tego kraju. To, że w jednym regionie są wspaniałe warunki (słońce, upał i zero deszczu), a w drugim jest dramat (szaro, z niskimi temperaturami i mocnym deszczem) sprawia, że niektórzy twierdzą, iż nie ma dobrej pory na podróż po całym Wietnamie. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania swoich wakacji. A zatem, kiedy jest najlepsza pogoda w Wietnamie? Sprawdźcie, co wybrać, kiedy północ, a kiedy południe!

Kraj zupy Pho i wszechobecnych skuterów ma powierzchnię podobną do Polski, jest jednak dużo rozleglejszy (rozciąga się na długości niemal 1800 km), w kształcie litery S. Dodajcie do tego fakt, że Wietnam leży w Azji Południowo-Wschodniej. Co otrzymujemy? Kilka stref klimatycznych, mieszankę pogodową i rollercoaster z chmurami oraz deszczem. Nie oczekujcie zatem, że w porze suchej nie spadnie na Was ani jedna kropla deszczu, a słońce świecić będzie od wschodu do zachodu. Tak samo nie bądźcie zaskoczeni słonecznym dniem podczas pory deszczowej. Nas w Sajgonie, gdzie miała być pora sucha, zlał deszcz, a w regionie, w którym miało padać było piękne słońce. Nie przywidzisz, ale chociaż spróbujmy. 🙂

klimat w Wietnamie

Pogoda w Wietnamie. Południe kraju

Południe Wietnamu (np. Ho Chi Minh City, Phu Quoc) leży w strefie tropikalnej, z bardzo podobnym klimatem jak w większości Azji Południowej-Wschodniej (np. w Tajlandii czy Malezji). Najgorsza pogoda z deszczami i zachmurzonym niebem jest między majem a październikiem. Najbardziej umiarkowane temperatury odczuć będziecie mogli od listopada do stycznia. Nie oznacza to oczywiście, że w grudniu zupełnie nie będzie padać. 🙂 Podczas naszej grudniowej wizyty w południowym Wietnamie przeszło kilka ulew. Były one jednak super intensywne, a zaraz potem wychodziło słońce i robił się upał.

Kiedy jechać do Wietnamu

Pogoda w Wietnamie. Środek kraju

Pora deszczowa w tym regionie (np. Hoi An, Ba Na Hills, Nha Trang) rozpoczyna się dużo wcześniej w porównaniu do południa. Trwa bowiem od września do stycznia, a im dalej na północ tym okres ten może być nieco dłuższy. Występują też znaczne różnice w opadach porównując np. Hue, gdzie ponoć prawie zawsze pada w porze deszczowej a np. Nha Trang, gdzie wody z nieba jest dużo mniej.

Pogoda w Wietnamie

Pogoda w Wietnamie. Północ kraju

W tej części Wietnamu występują podobne schematy, jeżeli mowa o deszczu, jak w przypadku południa kraju (maj – październik). Opady jednak nie są w Hanoi czy na Ha Long Bay najbardziej problematyczne w tym okresie. Są to niskie temperatury. Nawet jeżeli w grudniu czy styczniu unikniecie deszczu, to zapewniam Was – odmrozicie sobie tyłki. Na terenach górskich wysuniętych daleko na północ temperatury mogą spaść poniżej zera, w szczególności podczas nocy.

Jeżeli zatem zastanawiacie się kiedy jechać do Wietnamu, a chcielibyście zobaczyć południowe, środkowe oraz północne regiony to najlepszym okresem na podróż wydaje się luty oraz marzec.