Lanzarote Top 10. Przewodnik + mapa

Wyspy Kanaryjskie powoli zaczynają pretendować do naszego ulubionego miejsca na wakacje. Zawsze możemy liczyć tu na dobrą pogodę i totalny relaks. Po zdumiewającej Fuerteventurze i nieco bardziej popularnej Teneryfie, przyszła kolej na trzecią – Lanzarote. Jakie miejsca znalazły się w naszym osobistym top 10 Lanzarote i co warto zobaczyć podczas podróży na tę hiszpańską wyspę? Zapraszamy dalej.

Na początek trochę spraw organizacyjnych: subiektywny ranking powstał na podstawie punktów przyznawanych przez jurorów – mnie i Monikę. Nad transparentnością i uczciwością wyborów czuwała oczywiście szanowna Komisja Gier i Zakładów. Naszym zadaniem było każdej miejscówce, którą mieliśmy okazję odwiedzić, przypisać odpowiedni “rating” – od 12 punktów dla ulubionego miejsca do 1 dla miejsca numer 10. Wybory były oczywiście niejawne i oto co z nich wyszło!

P.S. Na końcu wpisu znajdziecie informacje praktyczne – które hotele wybraliśmy oraz gdzie wypożyczyliśmy samochód.

Lanzarote atrakcje – co warto zobaczyć?

10. Salinas de Janubio oraz pobliska Playa de Janubio

Salinas de Janubio Lanzarote

Nasze zestawienie top 10 Lanzarote otwiera miejsce, które przy pierwszym spotkaniu w ogóle nie zostało przez nas zauważone, a raczej zlekceważone. Ale gdy już przejeżdżaliśmy obok niego po raz trzeci to jednogłośnie stwierdziliśmy, że coś w nim jest i że wygląda doprawdy świetnie! Nazywa się ono Salinas de Janubio, a niektórzy określają je solnym ogrodem. Wstęp jest tam bezpłatny, choć większość miejsc, gdzie wydobywa się sól jest zamknięta dla turystów (jest to dobrze oznakowane, żeby nie wchodzić).

Nad Salinas de Janubio są 3 punkty widokowe, z których rozciągają się malownicze krajobrazy. O każdej porze dnia gdzie indziej warto zrobić zdjęcie i zauroczyć się tą atrakcją Lanzarote. Co prawda pod względem kolorów i intensywności daleko tym zbiornikom do solnych Las Coloradas w Meksyku, ale jadąc z północy na południe czy z Arrecife do Playa Blanca, dobrym pomysłem jest się tutaj zatrzymać.

atrakcje Lanzarote

co zobaczyć na Lanzarote

Tuż obok “solnego ogrodu” znajdziecie kolejne miejsce, które warto zwiedzić na Lanzarote. A jest to Playa de Janubio. Niewątpliwie jest to bardzo spokojna miejscówka. Gdy my odwiedzaliśmy tę plażę to była ona praktycznie pusta, a na oko ma 1 kilometr. Piasek jest tam koloru czarnego a woda gdy tam byliśmy o temperaturze lodu (ale to był grudzień). Obok plaży bez trudu znajdziecie parking, a dokładnie są dwa: jeden od południa (jadąc od Playa Blanca) a druga od północy przy Punta del Marques (jadąc od Arrecife i El Golfo).

Jak widać na poniższym zdjęciu pogoda na Lanzarote tego dnia była wspaniała, a na Playa de Janubio znalazłem prawdziwy relaks.

plaża Lanzarote

Playa de Janubio

gdzie na plaże na Lanzarote

9. Playa del Paso na Lanzarote

Playa del Paso Lanzarote

Co robić na Lanzarote? Według Moniki na pewno nie wędrować kilometrami, żeby zobaczyć jedną z ukrytych w Parku Narodowym Timanfaya plaż. Uparłem się jednak i poszliśmy.

Playa del Paso zajmuje przedostatnie miejsce w naszym rankingu atrakcji Lanzarote. A zatem chyba było warto. Trasa rozpoczyna się w El Golfo na parkingu na końcu miasteczka (tam też kończy się droga). Potem jest około 2,5 km marszu (w jedną stronę) po kamieniach delikatnie w górę i w dół. Jeżeli więc chcielibyście zobaczyć tę plażę to warto zabrać ze sobą coś więcej aniżeli japonki i klapki.

Lanzarote widoki

Jeżeli mowa o doznaniach wizualnych na Playa del Paso i o tym czy warto tam iść to mam pewien niedosyt. Bynajmniej nie wynika to z faktu, że plaża jest nieładna, mało spektakularna czy zatłoczona. Nie! To piękna miejscówka. Niemniej chyba światło nam nie sprzyjało. Najlepszym pomysłem jest odwiedzić ją podczas złotej godziny lub zostać tu do zachodu słońca.

Plaża otoczona jest stromymi, wulkanicznymi klifami. Idzie się, sama droga sprawia przyjemność, bo są malownicze widoki, aż nagle pojawia się skrawek czarnego piasku wokół wysokich skał. Jeżeli nie straszne są Wam spacery to powinniście zaznaczyć ten punkt na Waszej mapie zwiedzania Lanzarote. Ja polecam, Monika troszkę mniej.

Edit Monika: Plaża ładna, ale idzie się zdecydowanie za długo.

Lanzarote jaka plaża

8. Lanzarote lotnisko i lądujące samoloty

lotnisko Lanzarote

Atrakcja może nie na każdym zrobi aż takie wrażenie, ale my to uwielbiamy! Podchodzące do lądowania samoloty zachwyciły nas już kiedyś na Korfu. Teraz mieliśmy okazje podziwiać je zaraz obok lotniska na Lanzarote. Możecie zobaczyć tutaj same najznakomitsze maszyny. Mnóstwo Ryanairów, od czasu do czasu Wizz Air, easyJet czy Air Europa.

Samoloty lądują dość często. Zważywszy na fakt, że internet w EU jest “jak w domu” to możecie na bieżąco sprawdzać co leci na flightradarze. Łatwo jest tutaj trafić: jadąc LZ-2 czy to z Arrecife czy z Playa Blanca trzeba zjechać w LZ-40.

Próg pasa jest całkiem blisko, więc samoloty przelatują dość nisko nad głowami. Dobrym pomysłem jest przyjechać tutaj popołudniu, na zachód słońca. Naszym zdaniem zdecydowanie jedna z lepszych miejscówek w kategorii “atrakcje Lanzarote”.

top 10 Lanzarote

7. Montana Roja

Montana Roja Lanzarote

Umówmy się, sama miejscowość Playa Blanca na Lanzarote nie zachwyca. Jest to kurort z kilkoma plażami przygotowanymi specjalnie dla turystów np. Playa Flamingo. Jednak okoliczne atrakcje już są na prawdę zacne! Tak więc jeżeli macie w planach odwiedziny lub noclegi w tej miejscowości na Lanzarote to zdecydowanie polecamy. I jest tu atrakcja, której nie możecie przegapić. Ba! Nie da się tej góry nie zauważyć!

Montana Roja, czyli Czerwona Góra, to wygasły wulkan o zawrotnej wysokości 194 metrów. Nie mieliśmy więc większych problemów ze zdobyciem tego szczytu. Z góry podziwiać można kurort, Playa Blanca, latarnię i Fuerteventurę. Widok jest na prawdę bardzo uroczy i uwzględnijcie go w Waszym planie zwiedzania Lanzarote. Zobaczcie sami!

Playa Blanca co zobaczyć

top 10 Lanzarote

Będąc na szczycie łatwo dostrzec kalderę wokół której się spaceruje i podziwia pocztówkowe widoki. Jeżeli chcecie zobaczyć otoczony ciemnoniebieskim oceanem południowy kraniec Lanzarote z góry – wejdźcie tutaj.

Lanzarote Montana Roja

6. Playa Famara na Lanzarote

Playa Famara Lanzarote

Przed pierwszą 5-tką w subiektywnym rankingu top 10 Lanzarote umiejscowiła się nieoczekiwanie (naczytaliśmy się o niej samych superlatyw) Playa de Famara. Uwielbiana przez surferów, długa (prawie 6 kilometrów), szeroka, każdy znajdzie tutaj spokój. Jest świetnym miejscem na spacer.

Jej otoczenie jest również super spektakularne i może powodować opadanie szczęki. Po prawej stronie plaży wznoszą się ponad 600 metrowe szczyty (Risco de Famara), które tworzą iście epickie krajobrazy. Playa de Famara, która należy do najdłuższych plaż wyspy, to zdecydowanie obowiązkowy punkt wizyty na Lanzarote.

droga do plaży Famara

Sama droga do plaży Famara robi wrażenie! Jeżeli zdecydujecie się tam wybierać, to gorąco polecamy jechać trasą LZ-410 biegnącą z miejscowości Soo do Caleta de Famara.

top 10 Lanzarote

portret na Playa Famara

plaże Lanzarote

co warto zobaczyć na Lanzarote

Spodziewaliśmy się, że taka atrakcja Lanzarote jak Playa de Famara w szczycie sezonu (święta Bożego Narodzenia) będzie zawalona turystami. A jednak nie! Pustki!

Playa Famara widoki

Plaża Lanzarote

5. Caleta de Caballo

Caleta de Caballo Lanzarote

Pogoda na Lanzarote podczas tego wyjazdu nas rozpieszczała. Będąc uradowani pobytem na wspomnianej przed chwilą plaży Famara postanowiliśmy trochę pobłądzić i po prostu jechać przed siebie. To był doskonały pomysł, bo zaledwie po 9 kilometrach trafiliśmy na prawdziwą perełkę. Miejscowość, której opis trudno znaleźć w google, a która zepchnęła Famarę na dalsze miejsce w rankingu top 10 na Lanzarote. Panie i Panowie przedstawiam miejscówkę o nazwie Caleta de Caballo.

Co robić na Lanzarote

Lanzarote co warto

Malownicze wybrzeże – jest.
Białe domy i spokojna okolica – jest
Romantyczny klimat – jest!

Koniecznie tutaj zajrzyjcie, jedźcie do końca miejscowości i jak skończy się asfalt to po prostu porzućcie samochód. Dalej pieszo aż ujrzycie widok jak poniżej. My biliśmy tam o zachodzie słońca i światło było subiektywnie idealne.

Lanzarote co warto zobaczyć

4. Lago Verde i El Golfo na Lanzarote

El Golfo Lanzarote

Zaraz za podium uplasowała się atrakcja Lanzarote, która wyskakuje bodaj jako pierwsza w wyszukiwaniach w google.

El Golfo i położone obok Lago Verde to niewątpliwie miejsca, które warto zobaczyć. Raczej nikogo nie trzeba namawiać – to tutaj mieliśmy okazję spotkać najwięcej turystów. Przed wjazdem do El Golfo po lewej stronie znajduje się dość obszerny parking, z którego możecie po krótkiej wędrówce (3-5 minut max.) dotrzeć do punktu widokowego nad zielonym jeziorkiem albo wybrać się do samego miasteczka.

Jezioro, które nazywane jest również Charco de los Clicos mieści się w kraterze powstałym w wyniku wybuchu pobliskiego wulkanu. Stało się to w ok. XVIII wieku, a eksplozja była tak potężna, że dziś wulkan ten znajduje się częściowo pod wodami Oceanu Atlantyckiego. To, co przyciąga tabuny turystów to niewątpliwie kolor Lago Verde – intensywnie zielony, świetnie kontrastujący z otaczającymi je klifami z czarnej lawy. Wszystko to tworzy bardzo malowniczy kadr.

Lanzarote Lago Verde

Zielone jezioro na Lanzarote ma taki niesamowity kolor dzięki fitoplanktonowi. Ma ono około 10 metrów głębokości i miejscowi twierdzą, że jest bardziej zasolone niż Morze Martwe. W sezonie zimowym warto odwiedzić to miejsce popołudniu, gdy słońce idzie ku zachodowi. Dzięki temu można ustrzelić super zdjęcia.

top 10 Lanzarote

Samo miasteczko El Golfo jest niewielkie. Zachwyca białymi domkami nad brzegiem oceanu i najpyszniejszymi restauracjami serwującymi ryby i owoce morza, więc jeżeli przypadkiem zgłodniejecie, to jesteście w dobrym miejscu.

Lanzarote zielone jezioro

To, czy zielone jezioro dalej będzie radować oczy przyjezdnych jest dość niepewne. Wskutek dobrej pogody na Lanzarote woda w zbiorniku paruje i staje się ono coraz mniejsze. Jeszcze około 25 lat temu jego powierzchnia była ponad 2 razy większa. Pewnie dlatego jeżeli wybierzecie się nad Lago Verde to ze wszystkich stron spotkacie znaki zakazujące zejścia niżej.

co zobaczyć na Lanzarote

Okolice El Golfo są bez wątpienia piękne, ale jeżeli chcecie doświadczyć prawdziwej magii, zostańcie tutaj na dłużej czyli do zachodu słońca.

Charco de los Clicos

zachód słońca Lanzarote

3. Mirador del Rio i Mirador del Guinate

Mirador del Rio Lanzarote

Mirador del Rio i Mirador del Guinate to punkty widokowe, z których podziwiać można położoną w pobliżu Lanzarote, niewielką wyspę La Graciosa w całej okazałości. Co ciekawe Mirador del Rio to dodatkowo dawne stanowisko artyleryjskie, które Ceasar Manrique (ważna persona na Lanzarote, bo to dzięki niemu w dużej mierze wyspa wygląda jak wygląda) przekształcił w taras widokowy, uznawany za dzieło sztuki.

Jeżeli jednak nie dla architektury tu przyjechaliście, a dla przecudnej panoramy, to możecie zaoszczędzić 4,50 euro od osoby i niemal identyczne widoki podziwiać z urwiska na lewo od tarasu.

top 10 Lanzarote

La Graciosa Lanzarote

co zobaczyć na Lanzarote

Po raz kolejny pogoda na Lanzarote nas rozpieszczała. A naczytaliśmy i naoglądaliśmy się zdjęć, na których było duże zachmurzenie, chmury wisiały nad La Graciosą i niewiele można było dostrzec. My jednak mieliśmy dużego farta! Niedaleko od Mirador del Rio znajdziecie kolejny punkt widokowy – Mirador del Guinate. Gdy my tam dotarliśmy to na miejscu nie było nikogo, więc mogliśmy delektować się krajobrazami w jakiej konfiguracji tylko chcieliśmy.

Mirador del Guinate Lanzarote

Tak więc zasłużenie te dwie miejscówki otrzymują od nas brązowy medal w zestawieniu atrakcji Lanzarote.

najpiękniejsze widoki na Lanzarote

2. Playa Mujeres i pobliska Playa Papagayo

top 10 Lanzarote

Ależ to była walka o zwycięstwo! Choć każdy przewodnik o Lanzarote rozpływa się nad plażami Papagayo, to my przyznajemy im tylko srebrny medal, bo nasze serca skradła inna miejscówka.

Plaże Papagayo znajdują się niedaleko miejscowości Playa Blanca, na obszarze chronionym. Aby do nich dotrzeć, trzeba przejechać ok. 6 km szutrową i uiścić opłatę 3 euro za pojazd. My byliśmy tu dwa razy, w tym raz późnym popołudniem i wtedy już nikt nie chciał pieniędzy. Na pobyt tutaj spokojnie można przeznaczyć nawet pół dnia, bo plaż oddzielonych wulkanicznymi klifami jest kilka, a między nimi są wytyczone ścieżki, więc można się udać na dłuższy spacer.

zachód słońca Lanzarote

Najsłynniejsza i najbardziej oblegana jest oczywiście Papagayo. Ma około 120 metrów długości i szczególnie zachwyca kolorem wody. Zachody słońca w tym miejscu też wyglądają zacnie.

najlepsze plaże na Lanzarote

co zobaczyć na Lanzarote

Playa Papagayo Lanzarote

Gdy już nasycicie swoje oczy widokiem Papagayo, nie zapomnijcie odwiedzić pozostającej w jej cieniu Playa Mujeres, dużo dłuższej, spokojniejszej, a wcale nie mniej urokliwej plaży. Atrakcje Lanzarote rozsiane są po całej wyspie, ale właśnie ta pozostanie na długo w mojej pamięci. Jeżeli wybieracie się na wakacje na tę kanaryjską wyspę to nie możecie przegapić tego miejsca.

atrakcje Lanzarote

Playa Mujeres Laznarote

Lanzarote plaże

krajobraz na Lanzarote Playa Blanca

1. Playa del Risco na Lanzarote

Playa del Risco Lanzarote

Gdy zastanawiacie się nad odpowiedzią na pytanie Lanzarote czy Fuerteventura to to zachwycające miejsce powinno rozwiewać niektóre z wątpliwości. Chociaż podczas wizyty tutaj nie mogliśmy się oprzeć wrażeniu, że ma ono coś z Cofete to dotarcie tutaj wymaga dużo więcej wysiłku “na nogach”.

Naszym numerem 1 top 10 Lanzarote jest bezapelacyjnie Playa del Risco. Komisja wyborcza ujawniła, że oboje głosujących przyznało temu miejscu tzw. maxa czyli zdobyła zawrotne 24 punkty!

panorama na Lanzarote

Widoki na Playa del Risco zaiste są wspaniałe. Podczas naszego pobytu tam na plaży nie było praktycznie nikogo, a krajobrazy po prostu zapierały dech w piersiach. Pusta plaża a w tle kolorowe wzgórza La Graciosy. Zdecydowanie jest najpiękniejsza spośród atrakcji Lanzarote. Aż nie chciało się wracać!

A propo wracania i drogi tutaj, czyli informacje praktyczne: trasa rozpoczyna się w punkcie widokowym Las Rositas, potem schodzi się w dół dość szeroką serpentyną (pewnie jest dla tego jakaś specjalna nazwa), idzie się po kamieniach (niektóre są bardzo małe więc można się poślizgnąć) około 2,5 kilometra i (wg. maps.me) jest to 400 metrów w dół. Nam powolnym krokiem, zatrzymując się na fotki i gadanie o głupotach, dojście na Playa del Risco zajęło około godzinę w dół i 1 h 15 m w górę.

Droga do Playa del Risco

co robić na Lanzarote

Jeżeli nie straszne są Wam spacery to Playa del Risco powinna znaleźć się na Waszej mapie zwiedzania Lanzarote!

top 10 Lanzarote

Lanzarote co warto

Lanzarote – mapa atrakcji

Lanzarote mapa

Co jeszcze zobaczyć na Lanzarote?

Oprócz wspomnianych wyżej, jest jeszcze co najmniej kilka znanych, wartych uwagi miejsc na Lanzarote. Nie załapały się co prawda z różnych względów do naszej ulubionej 10-tki, ale warto o nich wspomnieć. Być może Wam bardziej przypadną do gustu.

Park Narodowy Timanfaya

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji, która z racji formy zwiedzania, nie zrobiła na nas takiego wrażenia jak oczekiwaliśmy.

Park Narodowy Timanfaya Lanzarote

O ile księżycowy krajobraz tego miejsca jest z pewnością wyjątkowy i ciężko mu odmówić urody, o tyle zwiedzanie go z autokaru razem z tłumem biegających od szyby do szyby turystów nas nie usatysfakcjonowało.

Wjazd do Parku, na który czekaliśmy jakieś 45 minut w kolejce, kosztował 9 euro od osoby. Jak się okazało później w cenie była trwająca godzinę wycieczka autobusowa Ruta de los Volcanes. Na miejscu dowiedzieliśmy się też, że nie ma innej możliwości zobaczenia parku. Oj, jak pluliśmy sobie w brodę, że nie przeczytaliśmy o tym wcześniej. Ominęła by nas ta wątpliwa atrakcja i zaoszczędzilibyśmy sporo czasu. Rozumiemy oczywiście ochronę środowiska jednak oczekiwaliśmy czegoś innego, np. to co dostaliśmy na Haleakala na Maui.

Ale skoro już tu się zjawiliśmy, zapłaciliśmy hajs, zaparkowaliśmy auto to i wsiedliśmy do autobusu. Zdjęć praktycznie nie dało się robić (przez brudne szyby?), nie można było ani na chwilę wyjść z busa. W dodatku usiedliśmy nie po tej stronie co trzeba – po prawej są najlepsze widoki. Możecie sobie tylko wyobrazić z jaką miną wysiedliśmy… Jak doczytaliśmy później, jest możliwość wybrania się na pieszą wycieczkę przez park, jednak trzeba się na nią zapisać z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Wtedy to my nawet nie wiedzieliśmy, że będziemy na Lanzarote…

Arrecife

Do pierwszej 10-tki nie załapała się też stolica Lanzarote, w której zatrzymaliśmy się przez pierwsze 3 dni pobytu na wyspie. Warto o niej wspomnieć bo choć nie znalazła się na szczycie naszej listy, to bardzo przyjemnie miejsce. Znajdziecie tu wiele atrakcji jak np. Castillo de San Gabriel i plażami (największa to Playa del Reducto).

Arrecife na Lanzarote

stolica Lanzarote

Haria

Warto również wspomnieć o położonej w malowniczej dolinie miejscowości Haria – ponoć najładniejszej na całej Lanzarote. My aż tak byśmy jej nie opisali, ale o punkt widokowy Mirador del Haria na pewno można zahaczyć.

Mirador del Haria

Plaże w Playa Blanca

Czyli jedno z najchętniej wybieranych miejsc na wyspie. Plaż jest kilka (m.in. Playa Dorada, Playa Blanca czy Playa Flamingo), niestety nie zachwycają swym dziewiczym krajobrazem i są dość zatłoczone. Z ciekawości odwiedziliśmy jedną – Playa Flamingo (na zdjęciu) i utwierdziliśmy się w przekonaniu, że pozostałych nie chcemy oglądać. Z pozytywów plaża ta ma ładną, przejrzystą wodę i bardzo łagodne zejście do morza. Może być to szczególnie ważna informacja dla rodzin z dziećmi.

Playa Flamingo Lanzarote

Jaskinie (w tym Cueva de los Verdes) i ogród kaktusów, choć to popularne atrakcje, świadomie odpuściliśmy.

Podroż na Lanzarote – informacje praktyczne

Gdzie spać na Lanzarote?

Mieliśmy okazję spać w dwóch miejscach. Jedno z nich to Jardines del Sol By Diamond Resorts w Playa Blanca (mieliśmy swój własny domek z kuchnią i dwoma łazienkami, ceny warto sprawdzać na bieżąco bo są częste promocje, gorąco polecamy!) a drugi w stolicy Arrecife i nosił nazwę Hotel Diamar.

Gdzie wypożyczyć samochód?

Auto wypożyczyliśmy przez Rentalcars w Avis. Zwróćcie uwagę na opcję nielimitowanych kilometrów bowiem wiele wypożyczalni lubi ograniczać turystów. Mogą z tego wyniknąć niemiłe konsekwencje. W naszym wypadku wszystko było OK, tak jak powinno być.

*****

51 komentarzy

 1. Czekałam na ten wpis 🙂

  A czy orientujecie się, jak na Lanzarote wygląda sprawa z komunikacją miejską? W sensie, czy autobusy jeżdżą często i odwiedzają te mniej turystyczne regiony też?

  PS. Piękne zdjęcia!

  1. Cześć Ewa! Dzięki za komentarz.

   Nie korzystaliśmy co prawda z komunikacji publicznej, ale widzieliśmy autobusy kursujące np. z lotniska do Arrecife i Playa Blanca. Uważam jednak, że np. do Playa Papagayo czy Mujeres żaden autobus nie dojedzie i potrzebny będzie wypożyczonym samochód albo taxi.

 2. Bardzo sympatyczna relacja i świetne zdjęcia!

  Też lubię Wyspy Kanaryjskie, każde wakacje spędzone poza wyspami uważam za niesatysfakcjonujące 😉

  Z ciekawych i niezbyt często odwiedzanych miejsc na następny pobyt na Lanzarote mogę polecić:
  1) Wulkan Caldera Blanca (nie mylić z Montana Blanca)
  Na Lanzarote są dwa obszary wulkaniczne:

  “nowe” wulkany w parku Timanfaya – nie można po nich poruszać się bez przewodnika (nb. piesze wycieczki z przewodnikiem są organizowane i można się zapisać, ale trzeba załatwiać sprawę przez telefon czyli nieżle znać hiszpański) i

  “stare” wulkany czyli park Los Volcanos – po starych wulkanach można chodzić. Caldera Blanca wraz z mniejszym przed-wulkanem jest osiągalna przez pole lawy z parkingu za miejscowością Macha Blanca.

  2) Graciosa
  Na wysepce jest wszystko to co na Lanzarote: szczyty (widok z Montana Amarilla) wulkany, plaże, widoki, nie ma dróg asfaltowych, nie ma ludzi poza Caletą.
  Playa de las Conchas to pierwsza klasa.
  Trochę trudno się wyrobić ze zwiedzaniem Graciosy w jeden dzień, dlatego warto rozważyć wyjazd/nocleg(i) na wysepce.
  Przy okazji Graciosy warto wspomnieć o wysepce Lobos osiagalnej z Fuerteventury (też jak najbardziej warto).

  Pozdrowienia,
  JP

  PS1. Schodząc z parkingu Rositas zakosami na plażę Risco skręciliście w prawo na rozwidleniu dróg. Plaża jest na północ. Gdyby na rozwidleniu wybrać drogę w lewo (na południe) i potem trzymać się raczej klifu niż iść w stronę brzegu morza, to można (było) dojść po krawędzi klifu do Famary.
  Ta trasa jest opisana w starych przewodnikach, w nowych została usunięta, bo jest dosyć niebezpieczna. Być może została ostatnio zamknięta. Ale jest (była) świetna 🙂

  PS2. Dla inspiracji zerknijcie w lewo … La Palma to Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura i więcej w pigułce. Bez masowej turystyki.

  1. A propos PS1, na środkowym odcinku klifów Risco – Famara przejścia nie ma już od dobrych 20 lat, obawiam się więc, że to komentarz do zdjęć na googlu, a nie faktyczna praktyka na miejscu. Ale zgadzam się, że widoki i miejsce wyjątkowe.

 3. Uwielbiam Teneryfę i na pewno na jesieni wybiorę się ponownie, uwielbiam za naturę i takie cudowne, kameralne miejsca jak Masca. Mam pytanie, która wyspę kanaryjską polecilibyście na 3/4 dniowy wypad podczas dłuższego pobytu na Teneryfie? Miasta raczej mnie nie interesują, głównie przyroda i tajemnicze miejscówki.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
  Oliwia

  1. Cześć Oliwia! Dziękuję za komentarz 🙂

   Spośród Wysp Kanaryjskich byliśmy na 3: Teneryfa, Fuerteventura i Lanzarote. Myślę, że odpowiedzią na Twoje pytanie będzie Lanzarote choć muszę powiedzieć, że mocno po głowie chodzi Nam nie odwiedzona jeszcze La Palma 🙂

 4. Super wpis 🙂
  Mam pytanie do szanownej komisji gier i zabaw 😀 ile uczestników brało udział w konkursie do TOP 10 Lanzarote. ?:)

  1. Cześć Karol! Dzięki za komentarz 😉

   Przy tworzeniu rankingu TOP 10 Lanzarote ciężko pracowało 2 uczestników!

 5. Cześć,
  Piękne zdjęcia i zacne opisy. Mam nadzieję, że odwiedzimy choć część miejsc w których byliście. Czy możesz napisać z jakiej wypożyczalni braliście samochód, jaki to był koszt oraz czy jazda po szutrach nie była dodatkową opcją przy wypożyczeniu auta? O tym wspominano nam na Fuertaventurze stąd moje pytanie.
  Pozdrawiam
  Mariusz

  1. Cześć,

   Dzięki za komentarz!

   Wypożyczaliśmy samochód w Avis – wszystko bez problemu. Od razu z pełnym ubezpieczeniem i 0 wkładem własnym. Nie pytaliśmy o szutry, ale jeździliśmy. Wiele samochodów przemierza te drogi poza asfaltem.

   Pozdrawiamy! 🙂

 6. Przepiękne zdjęcia, super wpis, no i cudowni Wy! Mega inspirujący! Dzięki Wam wiem, że bardzo chce tam pojechać! 🙂 Niesamowite kolory ma ta wyspa!

  1. Dziękujemy za tak pozytywny komentarz. Bardzo nam miło 🙂 A wyspę oczywiście polecamy!

 7. Przeczytałam kilkanaście blogów odnośnie wyprawy na Lanzarote. Zrobiłam listę “must see”. Czytając Twojego bloga – usunęłam kilka topowych miejsc polecanych przez innych blogerów (z PL, UK , USA). Dlaczego? Indywidualizm na wakacjach to może być strzał w 10! O ile wszystkie przewodniki przedstawiają standardowe turystyczne kurorty, o tyle – ja z chęcią udam się po dziewiczym lądzie Lanzarote.

  Dzięki za wpis!

  1. Kochani!
   Jesteśmy właśnie na Lanzarote, Wasz blog był super pomocny i inspirujący! Mucha gracias Marta!

 8. Witsm, wybieram się z rodziną pierwszy raz na Lanzarote. Nie byłem też na innych wyspach więc Dziękuję za ten post. Będę wiedział co zwiedzać. Mam tylko jedno pytanie. Mianowicie mam małe dziecko, i boję się czy jest szansa na fotelik w wypozyczalni aut?czy trzeba mieć fotelik swój? Z tym mały problem w samolocie…może ktoś zna odpowiedź na topewno pytanie. Pozdrawiam!

 9. Cześć Daniel! Dzięki za komentarz.

  Zwykle podczas rezerwacji można zaznaczyć, że chce się również fotelik dla dziecka. Jest to koszt około 5 EUR za dzień, zależnie od wypożyczalni – np. w Orlando tyle chcą, w Interrent już 8 EUR, w Dollar 8,60 EUR a w Budget około 9 EUR. Jest to wyposażenie dodatkowe przy wypożyczaniu auta.

 10. Witamy serdecznie,

  Auto wypożyczone na siedem dni.
  Dziś odwiedziliśmy Playa Mujeres, było przepięknie, bardzo ciepło ale widoki oceanu i plaża rewelacja, jutro plan na Playa de Famara połączona z Soo i kapliczką która się tam znajduje, po drodze odwiedzimy Ermitaż Matki Bożej Fatimskiej.

  Pozdrawiamy serdecznie.

 11. Cześć,
  bardzo dziękuję za ten wpis, bardzo wartościowy i pomocny. W moim przypadku cenne okazały się również Wasze wskazówki dotyczące pory dnia, aby złapać jak najlepsze światło na zdjęciach, dziękuję!
  Pozdrawiam

   1. Cieszę się 😉 Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takimi wskazówkami, a przy ostatniej mojej wycieczce na angielskie wybrzeża żałowałam, że nie mam tej wiedzy, więc Wasz wpis jest mega do zaplanowania kolejnej wyprawy 😉 Pozdrawiam

  1. Właśnie wróciliśmy z Lanzarote, koszt wypożyczenia na 7 dni samochodu klasy VW Up w firmie Budget/Avis wyniosł 150 euro z pełnym ubezpieczeniem.

 12. Cześć czołem! 🙂 Mam kilka pytań, bo po Teneryfie i Gran Canarii przyszedł i u nas czas na Lanzarote :), to proszę powiedźcie mi czy latacie czasem z Berlina??? Ja już loty wykupiłam bo cena była bardzo atrakcyjna ale jakoś do tego Berlina z rodziną muszę się dostać:) Może podpowiecie jaki środek transportu najbardziej preferujecie??? Czy dojeżdżacie autem, czy też może pociągiem albo busem??? Tak słyszałam, że wielu robi że auto zostawiają w Poznaniu bo parking sporo tańszy niż w Niemczech a busem dojeżdżają na lotnisko.
  Druga sprawa, bo czytałam że kilka dni byliście w stolicy, czy to dobry pomysł aby tam zabukować noclegi?? Jedziemy z pięciolatką, ale czy plaża w stolicy jest na tyle atrakcyjna by tam się ulokować??? Wstępnie zrobiłam rezerwację na noclegi w Costa Teguise, na google maps miejscówka fajnie wygląda, plaże również, ale nie ma to jak dowiedzieć się od innych czy tam rzeczywiście jest fajnie??? Będę wdzięczna za informację, aa i lecimy na początku listopada na 11 dni 🙂

  1. Cześć Magda!

   Niestety jeszcze nigdy nie lecieliśmy z Berlina. Mało tego, nigdy tam nie byliśmy 😉 Gdybyśmy jednak kiedyś stamtąd rozpoczynali naszą podróż to wybralibyśmy Flixbusa, pociąg lub przelot (easyJet rozpoczyna tam latać jesienią).

   Mieszkaliśmy 3 noce w Arrecife, pokój mieliśmy z widokiem na Playa del Reducto i nie mogę powiedzieć, że jest to plaża szczególnej urody. Traktowaliśmy te miasto jako bazę wypadową na inne plaże i piękne miejsca. Z tego co wiem to Costa Teguise jest turystycznym miejscem i choć tam nie byliśmy to raczej będzie fajnie 🙂 Wypożyczcie samochód – zwiedzicie więcej i nawet jak nie będzie Wam się tam podobało to możecie gdzieś podjechać!

   Lanzarote jest super. My byliśmy bardzo zadowoleni 🙂

   1. Hubert dzięki za info o easyJet, ale cenowo więcej by mnie to wyszło niż dojazd autem bo paliwa nie liczę to już inna kwestia.
    A jakbyś mi mógł jeszcze przybliżyć co do pogody jaka Was tam zastała i czy wiatr mocno dokuczał??? Czy na Lanzarote jest podobnie jak np. na Gran Canarii, że są miejscówki gdzie ten wiatr jest naprawę mocniejszy niż w innych częściach wyspy???
    Mam nadzieję, że pogoda nie będzie mocno się różnić niż ta na Teneryfie gdzie byłam w połowie listopada, a było naprawdę ciepło, słonecznie i przyjemnie 🙂
    Z noclegów w Arrecife chyba zrezygnuję chodź ceny są sporo niższe niż te w popularnych kurortach, a że wyspa jest mała to nie będzie problemu z dojazdem bo auto bierzemy na cały pobyt 🙂

    1. Były miejsca, w których wiało – np. przy Mirador del Rio czy na Montana Roja. Niemniej nie był to taki wiatr żeby uniemożliwiał zwiedzanie 🙂 W pozostałych miejscach było raczej spokojnie.

     My w grudniu mieliśmy bardzo dobrą pogodę. Wygląda na to, że taką samą jak Ty na Teneryfie w listopadzie: ciepło, słonecznie i przyjemnie.

     Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania to śmiało pisz! 🙂

 13. Wracamy na Lanzarote kolejny raz tym razem z Waszymi wskazówkami! Mamy nadzieje to będzie udany wyjazd!

  Super opis wybranych miejsc.
  Pozdrawiamy!

  1. Jestem zaskoczona ze nikt nie wspomniał o przepięknie położonym i ciekawym domu Omara Sharifa.
   Ale jeszcze bardziej brakuje mi tutaj wzmianki o César Manrique (oraz jego niezwykłym domu i sztuce), który był bardzo znaną postacią na wyspie, tworzył oryginalne dzieła i miał ogromny wpływ na rozwój Lanzarote.
   Mieliście ogromne szczęście do pogody i słońca, świetne światło nad zielonym jeziorkiem.

 14. La Palma koniecznie! Dla mnie numer 1! Wciąż jak na Kanary mało turystyczna, świetne trasy na trekking, piękna przyroda bardzo urozmaicona i surowo- wulkaniczna i bardzo zielona, świetna kuchnia nie pod turystę.
  Pozdrawiam

 15. Uwaznie przeczytalem wasz artykul i zabraklo mi tutaj jednej moim zdaniem bardzo waznej osoby. A mianowicie genialnego artysty i wizjonera Cesare Manrique. O ile jego fundacja w Haria i Tahiche zaczelo produkowac tandetne upominki dla masowej turystyki, o tyle miejsca (miedzy iinymi Jameos del Aqua, Jardin de Cactus) zapieraja dech w piersiach. Jak juz pisalicie jest to subiektywna relacja, natomiast znacznie ciekawszym ( moim zdaniem ) anizeli sztucznie usypana Playa Blanca jest na przyklad museum i dom z jednorazowa kawiarnia Omara Sharifa “Lagomar” w Nazaret. Dla mnie osobiscie bardzie jest fascynujacy targ w niedziele w Haria, niz przereklamowany targ w tym samym dniu w Teguise. Sa to oczywiscie moje dygresjei Uwazam ze wasz artykul jest wspanialy. Pozdrowienia z Mönchengladbach i La Pared/Fue

  1. No pewnie, że tak! W El Golfo np. są fajne knajpki z rybami i owocami morza, ale nie tylko, w innych miejscach też.

 16. Bardzo pomocny opis. Moim zdaniem playa papagaio 1 miejsce, widok na la graciose 2, el golfo 3 miejsce.
  Na playa risco wybraliśmy się o 17 już było za późno żeby zejść i wejść. Ale punkt widokowy przy zejściu też zacny. Droga do playa de famara od strony teguise droga lz402 chyba widoki jeszcze lepsze niz lz410 jak proponujesz
  Koło el golfo jest los hervideros na pewno warte obejzenia a my mielismy po drodze do playa blanca. Moim zdaniem jameos del aqua przereklamowane. Bylismy o 10.00 bez kolejki wyjechalismy 11.00 jak wiekszosc którzy byli na 10. Faktycznie na mirador del risco wiekszosc nie placi tylko widok gratis chyba taki sam. My mieliśmy auto na 2 dni trochę mało żeby wszystko obskoczyc
  Generalnie fajna wyspa fajna relacja.

 17. Witam!
  Mam pytanie ‘techniczne 🙂 lecimy 8lutego na Lanzarote z dzieckiem 2 letnim i wózkiem. Czy damy radę pozwiedzać te miejsca w takim składzie? Pozdrawiam Iza

 18. Wyśmienity opis miejsc do zobaczenie na Lanzarote. Wszystkie fotki odświeżyły mi te piękne widoki jakby to było wczoraj. Całą rodzinką byliśmy na Lanzarote w styczniu 2019 roku. Timanfaya, La Geria, El Golfio i wiele innych atrakcji. Przede wszystkim jednak przyroda i harmonia krajobrazu z białą niską zabudową co wyróżnia Lanzarote na tle innych też pięknych Wysp Kanaryjskich. Pamiętam też bardzo niesamowicie wyglądające drogi ciągnące się po horyzont jak z reklamy drogich marek samochodów. Zresztą sam rozkoszowałem się jazdą rowerem na tych niesamowitych drogach. Parę dni temu udało mi się zmontować krótki filmik z tego wyjazdu. Jeśli ktoś ma ochotę zachęcam do obejrzenia: https://youtu.be/GgWXlJZDAY4

 19. Szkoda, że pominęliście Jameos del Aqua. Byliśmy i podobało nam się. Miejsce ma klimat i nawet nie jest bardzo zatłoczone.
  Kaktusy faktycznie warto sobie odpuścić.
  Zauważyłam, że pominęliście świetną trasę wzdłuż wybrzeża z Orzola w stronę Punta Muheres. Są tam piękne białe wydmy z zieloną roślinnością i małymi lazurowymi zatoczkami ukrytymi wśród czarnych, wulkanicznych kamieni. Zdecydowanie nasz nr 1 na Lanzarote. Nr 2 to Plaże tuż obok Papagayo (Muheres i inne – niby popularne, ale mają swój klimat). Świetną bazą wypadową jest Costa Teguise. Położone na środku wybrzeża – blisko stolicy wyspy z fajnymi plażami. Playa Blanca może się schować 👍😁.

 20. Świetny blog!
  Nie wiem czy mieliście okazję odwiedzić uprawy aloesu na wyspie a warto o nich wspomnieć bo to zaraz obok wina- produkt typowy nie tylko dla Lanzarote , ale również dla innych Wysp Kanaryjskich. Właśnie po jednej takiej podróży postanowiliśmy , że ściągniemy odrobinę “kanarów” do Polski- i tak powstał sklep on-line z kosmetykami prosto od producenta z Lanarote (aloeplus.pl). Nasze serca zakopane są jednak w piasku na Sotavento- polecam 🙂 kto raz zobaczy lagunę zakocha się na zabój 🙂

  Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy
  Życzymy

 21. Witam! Właśnie natrafiłam na teb artykul inbardzo fajnie wszystko opisane 😉
  Chcialam sie zapytac, gdzie to mozna wykupic bilety, by moc sie przejsc bo Parku Narodowym, co trzeba rezerwowac miesiac wczesniej?
  Czy w tym bd tez objazdowka aurokarem? Pisal Pan, by wsiąść po prawej stronie, ale prawa strona jak sie stoi tylem do kierowcy czy przodem?😅

 22. Lanzarote jest piękna ale mniej imprezowa 🙂 Za to historia, pamiątki, to w jaki sposób tam się wyrabia aloes, te ich smaczne kozie sery czy pyszne wina to istny majstersztyk. Jednak w tym roku po Lanzarote wybieramy się na teneryfę 🙂

 23. Witam serdecznie.
  Mamy zarezerwowany pobyt na Lanzarote w okresie od 06 lipca do 13 lipca. Patrząc na pogodę jesteśmy pełni obaw-pochmurne niebo,17stopni.Czy to przekłamanie pogodynek internetowych?zrobiliśmy screeny Państwa zdjec by też zrobić takie do naszej kolekcji *są cudne* ale czy to się uda?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. Cześć:) 17 stopni? To chyba w nocy. Ta prognoza wydaje się mało prawdopodobna. 😉 Udanego wypoczynku!

   1. Dziękujemy. Odliczamy dni. Pogodynki nadal nie są optymistyczne 😉 oby się myliły.
    Pozdrawiamy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *