TOP 10 Lanzarote. Nasz subiektywny przewodnik (+ mapa)

Wyspy Kanaryjskie powoli zaczynają pretendować do naszego ulubionego miejsca na wakacje. Zawsze możemy liczyć tu na dobrą pogodę i totalny relaks. Po zdumiewającej Fuertaventurze i nieco bardziej popularnej Teneryfie, przyszła kolej na trzecią – Lanzarote. Jakie miejsca znalazły się w naszym osobistym top 10 Lanzarote i co warto zobaczyć podczas podróży na tę hiszpańską wyspę? Zapraszamy dalej.

Na początek trochę spraw organizacyjnych, żeby była jasność 🙂 Ten subiektywny ranking powstał na podstawie punktów przyznawanych przez jurorów: mnie i Monikę. Nad transparentnością i uczciwością wyborów czuwała oczywiście szanowna Komisja Gier i Zakładów. Naszym zadaniem było każdej miejscówce, którą mieliśmy okazję odwiedzić, przypisać odpowiedni „rating” – od 12 punktów dla ulubionego miejsca do 1 dla miejsca numer 10. Wybory były oczywiście niejawne i oto co z nich wyszło!

Atrakcje Lanzarote. Co warto zobaczyć:

10. Salinas de Janubio oraz pobliska Playa de Janubio.

Salinas de Janubio Lanzarote

Nasze zestawienie top 10 Lanzarote otwiera miejsce, które przy pierwszym spotkaniu w ogóle nie zostało przez nas zauważone, a raczej zlekceważone. Ale gdy już przejeżdżaliśmy obok niego po raz trzeci to jednogłośnie stwierdziliśmy, że coś w nim jest i że wygląda doprawdy świetnie! Nazywa się ono Salinas de Janubio, a niektórzy określają je solnym ogrodem. Wstęp jest tam bezpłatny, choć większość miejsc, gdzie wydobywa się sól jest zamknięta dla turystów (jest to dobrze oznakowane, żeby nie wchodzić). Nad Salinas de Janubio są 3 punkty widokowe, z których rozciągają się malownicze krajobrazy. O każdej porze dnia gdzie indziej warto zrobić zdjęcie i zauroczyć się tą atrakcją Lanzarote. Co prawda pod względem kolorów i intensywności daleko tym zbiornikom do solnych Las Coloradas w Meksyku, ale jadąc z północy na południe czy z Arrecife do Playa Blanca, dobrym pomysłem jest się tutaj zatrzymać.

atrakcje Lanzarote

co zobaczyć na Lanzarote

Tuż obok „solnego ogrodu” znajdziecie kolejne miejsce, które warto zwiedzić na Lanzarote. A jest to Playa de Janubio. Niewątpliwie jest to bardzo spokojna miejscówka. Gdy my odwiedzaliśmy tę plażę to była ona praktycznie pusta, a na oko ma 1 kilometr. Piasek jest tam koloru czarnego a woda gdy tam byliśmy o temperaturze lodu 😀 (ale to był grudzień). Obok plaży bez trudu znajdziecie parking, a dokładnie są dwa: jeden od południa (jadąc od Playa Blanca) a druga od północy przy Punta del Marques (jadąc od Arrecife i El Golfo).

Jak widać na poniższym zdjęciu pogoda na Lanzarote tego dnia była wspaniała, a na Playa de Janubio znalazłem prawdziwy relaks. 🙂

plaża Lanzarote

Playa de Janubio

gdzie na plaże na Lanzarote

zwiedzanie Lanzarote

9. Playa del Paso.

Playa del Paso Lanzarote

Co robić na Lanzarote? Według Moniki na pewno nie wędrować kilometrami, żeby zobaczyć jedną z ukrytych w Parku Narodowym Timanfaya plaż. Uparłem się jednak i poszliśmy. Teraz Playa del Paso zajmuje przedostatnie miejsce w naszym rankingu top 10 Lanzarote,więc chyba było warto. Trasa rozpoczyna się we wspomnianym już wcześniej El Golfo na parkingu na końcu miasteczka (tam też kończy się droga). Potem jest około 2,5 km marszu (w jedną stronę) po kamieniach delikatnie w górę i w dół. Jeżeli więc chcielibyście zobaczyć tę plażę to warto zabrać ze sobą coś więcej aniżeli japonki i klapki.

Lanzarote widoki

Jeżeli już mowa o doznaniach wizualnych na Playa del Paso i na końcu czy warto iść zobaczyć tę atrakcję to mam pewien niedosyt. Bynajmniej nie wynika to z faktu, że plaża jest nieładna, mało spektakularna czy zatłoczona. Nie! To piękna miejscówka. Niemniej chyba światło nam nie sprzyjało. Według moich (a jakże) skomplikowanych obliczeń to najlepiej zwiedzić ją w lato (gdy słońce jest wysoko) albo zostać do zachodu słońca.

Pomijając już przynudzanie, a wracając do samej Playa del Paso to otoczona jest stromymi, wulkanicznymi klifami. Idzie się, idzie, sama droga sprawia przyjemność, bo są malownicze widoki, aż tu nagle pojawia się skrawek czarnego piasku wokół wysokich skał. Jeżeli nie straszne są Wam spacery to powinniście zaznaczyć punkt na Waszej mapie zwiedzania Lanzarote. Ja polecam, Monika troszkę mniej 😉
Edit Monika: Plaża ładna, ale idzie się zdecydowanie za długo.

Lanzarote jaka plaża

8. Lanzarote lotnisko i lądujące samoloty.

lotnisko Lanzarote

Atrakcja może nie na każdym zrobi aż takie wrażenie, ale my to uwielbiamy! Podchodzące do lądowania samoloty zachwyciły nas już kiedyś na Korfu, a teraz mieliśmy okazje podziwiać je zaraz obok lotniska na Lanzarote. Możecie zobaczyć tutaj same najznakomitsze maszyny. Mnóstwo Ryanairów, od czasu do czasu Wizz Air, easyJet czy Air Europa. Samoloty lądują dość często, zważywszy na fakt, że teraz internet w EU jest „jak w domu” to możecie sobie na bieżąco to sprawdzić na flightradar 🙂 Łatwo jest tutaj trafić: jadąc LZ-2 czy to z Arrecife czy z Playa Blanca trzeba zjechać w LZ-40. Potem jeszcze w lewo i prosto. Łatwizna 😉

A tak na serio: próg pasa jest całkiem blisko, więc samoloty przelatują dość nisko nad głowami. Dobrym pomysłem jest przyjechać tutaj popołudniu, na zachód słońca. Zdecydowanie jedna z lepszych miejscówek w kategorii atrakcje Lanzarote.

top 10 Lanzarote

7. Montana Roja.

Montana Roja Lanzarote

Choć sama miejscowość Playa Blanca na Lanzarote nie urywa (jest to kurort z kilkoma plażami przygotowanymi specjalnie dla turystów np. Playa Flamingo), to okoliczne atrakcje już są na prawdę zacne! Tak więc jeżeli macie w planach odwiedziny lub noclegi w tej miejscowości na Lanzarote to zdecydowanie polecamy 🙂 i jest tu atrakcja, której nie możecie przegapić. Ba! Nie da się tej góry nie zauważyć!

Montana Roja, czyli Czerwona Góra, to wygasły wulkan o zawrotnej wysokości 194 metrów, więc nie mieliśmy większych problemów ze zdobyciem tego szczytu. Z góry podziwiać można kurort, Playa Blanca, latarnię i Fuerteventurę. Widok jest na prawdę bardzo uroczy i uwzględnijcie go w Waszym planie zwiedzania Lanzarote. Zobaczcie sami!

Playa Blanca co zobaczyć

top 10 Lanzarote

Będąc na szczycie łatwo dostrzec kalderę wokół której się spaceruje i podziwia pocztówkowe widoki. Jeżeli chcecie zobaczyć otoczony ciemnoniebieskim oceanem południowy kraniec Lanzarote z góry – wejdźcie tutaj.

Lanzarote Montana Roja

6. Playa Famara.

Playa Famara Lanzarote

Zaraz przed pierwszą 5-tką w naszym subiektywnym rankingu top 10 Lanzarote umiejscowiła się dość nieoczekiwanie (wiele się o niej naczytaliśmy superlatyw) Playa de Famara. Uwielbiana przez surferów, długa (prawie 6 kilometrów), szeroka, każdy znajdzie tutaj spokój, plaża to bardzo dobre miejsce np. na świąteczny spacer. Jej otoczenie jest również super spektakularne i może powodować opadanie szczęki. Po prawej stronie plaży (idąc od parkingu) wznoszą się ponad 600 metrowe szczyty (Risco de Famara), które tworzą iście epickie krajobrazy. Playa de Famara, która należy do najdłuższych plaż wyspy, to zdecydowanie obowiązkowy punkt wizyty na Lanzarote.

droga do plaży Famara

Sama droga do plaży Famara robi wrażenie! Jeżeli się tam wybieracie, to gorąco polecamy jechać trasą LZ-410 biegnącą z miejscowości Soo do Caleta de Famara.

top 10 Lanzarote

portret na Playa Famara

plaże Lanzarote

co warto zobaczyć na Lanzarote

Spodziewaliśmy się, że taka atrakcja Lanzarote jak Playa de Famara w szczycie sezonu (święta Bożego Narodzenia) będzie zawalona turystami. A jednak nie! Pustki!

Playa Famara widoki

Hubert na plaży Lanzarote

5. Caleta de Caballo.

Caleta de Caballo Lanzarote

Pogoda na Lanzarote podczas tego wyjazdu nas rozpieszczała, więc będąc uradowani pobytem na wspomnianej przed chwilą plaży Famara postanowiliśmy trochę pobłądzić i po prostu jechać przed siebie. To był doskonały pomysł, bo zaledwie po 9 kilometrach trafiliśmy na prawdziwą perełkę, miejscowość, której opis trudno znaleźć w google, a która zepchnęła pobliską Famarę na dalsze miejsce w naszym subiektywnym rankingu top 10 na Lanzarote. Panie i Panowie przedstawiam miejscówkę o nazwie Caleta de Caballo.

Co robić na Lanzarote

Lanzarote co warto

Malownicze wybrzeże – jest.
Białe domy i spokojna okolica – jest
Romantyczny klimat – jest!

Koniecznie tutaj zajrzyjcie, jedźcie do końca miejscowości i jak skończy się asfalt to po prostu porzućcie samochód. Dalej pieszo aż ujrzycie widok jak poniżej. My biliśmy tam o zachodzie słońca i światło było subiektywnie idealne 🙂

Lanzarote co warto zobaczyć

4. Lago Verde i El Golfo.

El Golfo Lanzarote

Zaraz za podium uplasowała się atrakcja Lanzarote, która wyskakuje bodaj jako pierwsza w wyszukiwaniach w google. El Golfo i położone obok Lago Verde to niewątpliwie miejsca, które warto zobaczyć. Raczej nikogo nie trzeba namawiać – to tutaj mieliśmy okazję spotkać najwięcej turystów. Przed wjazdem do El Golfo po lewej stronie znajduje się dość obszerny parking (zatrzymują się tutaj również autobusy turystyczne wożące np. Chińczyków), z którego możecie po krótkiej wędrówce (3-5 minut max.) dotrzeć do punktu widokowego nad zielonym jeziorkiem albo wybrać się do samego miasteczka. Jezioro, które nazywane jest również Charco de los Clicos mieści się w kraterze powstałym w wyniku wybuchu pobliskiego wulkanu. Stało się to pi razy oko w XVIII wieku, a wulkan tak aferzył, że teraz znajduje się częściowo pod wodami Oceanu Atlantyckiego. To, co przyciąga tabuny turystów to niewątpliwie kolor Lago Verde – intensywnie zielony, świetnie kontrastujący z otaczającymi je klifami z czarnej lawy. Tworzy to bardzo ładny kadr, więc ja byłem bardzo zadowolony 🙂

Lanzarote Lago Verde

Zielone jezioro na Lanzarote ma taki niesamowity kolor dzięki fitoplanktonowi. Ma ono około 10 metrów głębokości i miejscowi twierdzą, że jest bardziej zasolone niż Morze Martwe. W sezonie zimowym warto odwiedzić to miejsce popołudniu, gdy słońce idzie ku zachodowi. Dzięki temu można ustrzelić super zdjęcia.

top 10 Lanzarote

Samo miasteczko El Golfo jest niewielkie. Zachwyca białymi domkami nad brzegiem oceanu i najpyszniejszymi restauracjami serwującymi ryby i owoce morza, więc jeżeli przypadkiem zgłodniejecie, to jesteście w dobrym miejscu.

Lanzarote zielone jezioro

To, czy zielone jezioro dalej będzie radować oczy przyjezdnych jest dość niepewne. Wskutek dobrej pogody na Lanzarote woda w zbiorniku paruje i staje się ono coraz mniejsze. Jeszcze około 25 lat temu jego powierzchnia była ponad 2 razy większa. Pewnie dlatego jeżeli wybierzecie się nad Lago Verde to ze wszystkich stron spotkacie znaki zakazujące zejścia niżej.

co zobaczyć na Lanzarote

Okolice El Golfo są bez wątpienia piękne, ale jeżeli chcecie doświadczyć prawdziwej magii, zostańcie tutaj na dłużej czyli do zachodu słońca.

Charco de los Clicos

zachód słońca Lanzarote

3. Mirador del Rio i Mirador del Guinate

Mirador del Rio Lanzarote

Mirador del Rio i Mirador del Guinate to punkty widokowe, z których podziwiać można położoną w pobliżu Lanzarote, niewielką wyspę La Graciosa w całej okazałości. Mirador del Rio to dodatkowo dawne stanowisko artyleryjskie, które Ceasar Manrique (ważna persona na Lanzarote, bo to dzięki niemu w dużej mierze wyspa wygląda jak wygląda) przekształcił w taras widokowy, uznawany za dzieło sztuki. Jeżeli jednak nie dla architektury tu przyjechaliście, a dla przecudnej panoramy, to możecie zaoszczędzić 4,50 euro od osoby i niemal identyczne widoki podziwiać z urwiska na lewo od tarasu.

top 10 Lanzarote

La Graciosa Lanzarote

co zobaczyć na Lanzarote

Po raz kolejny pogoda na Lanzarote nas rozpieszczała. A naczytaliśmy i naoglądaliśmy się zdjęć, na których było duże zachmurzenie, chmury wisiały nad La Graciosą i niewiele można było dostrzec. My jednak mieliśmy dużego farta! Niedaleko od Mirador del Rio znajdziecie kolejny punkt widokowy – Mirador del Guinate. Gdy my tam dotarliśmy to na miejscu nie było nikogo, więc mogliśmy delektować się krajobrazami w jakiej konfiguracji tylko chcieliśmy 🙂

Mirador del Guinate Lanzarote

Tak więc zasłużenie te dwie miejscówki otrzymują od nas brązowy medal w zestawieniu top 10 Lanzarote.

najpiękniejsze widoki na Lanzarote

2. Playa Mujeres i pobliska Playa Papagayo

top 10 Lanzarote

Ależ to była walka o zwycięstwo! Choć każdy przewodnik o Lanzarote rozpływa się nad plażami Papagayo, to my przyznajemy im tylko srebrny medal, bo nasze serca skradła inna miejscówka. Ale do rzeczy – plaże Papagayo znajdują się niedaleko miejscowości Playa Blanca, na obszarze chronionym. Aby do nich dotrzeć, trzeba przejechać ok. 6 km szutrową i uiścić opłatę 3 euro za pojazd. My byliśmy tu dwa razy, w tym raz późnym popołudniem i wtedy już nikt nie chciał pieniędzy. Na pobyt tutaj spokojnie można przeznaczyć nawet pół dnia, bo plaż oddzielonych wulkanicznymi klifami jest kilka, a między nimi są wytyczone ścieżki, więc można się udać na dłuższy spacer.

zachód słońca Lanzarote

Najsłynniejsza i najbardziej oblegana jest oczywiście Papagayo. Ma około 120 metrów długości i szczególnie zachwyca kolorem wody. Zachody słońca w tym miejscu też wyglądają zacnie.

najlepsze plaże na Lanzarote

co zobaczyć na Lanzarote

Playa Papagayo Lanzarote

Jeżeli już nasycicie swoje oczy widokiem Papagayo, nie zapomnijcie odwiedzić pozostającej w jej cieniu Playa Mujeres, dużo dłuższej, spokojniejszej, a wcale nie mniej urokliwej plaży. Atrakcje Lanzarote rozsiane są po całej wyspie, ale właśnie ta pozostanie na długo w mojej pamięci. Jeżeli wybieracie się na wakacje na tę kanaryjską wyspę to nie możecie przegapić tego miejsca.

atrakcje Lanzarote

Playa Mujeres Laznarote

Lanzarote plaże

krajobraz na Lanzarote Playa Blanca

1. Playa del Risco.

Playa del Risco Lanzarote

Gdy zastanawiacie się nad odpowiedzią na pytanie Lanzarote czy Fuerteventura to to zachwycające miejsce powinno rozwiewać niektóre z wątpliwości. Chociaż podczas wizyty tutaj nie mogliśmy się oprzeć wrażeniu, że ma ono coś z Cofete to dotarcie tutaj wymaga dużo więcej wysiłku „na nogach”.

Naszym własnym, osobistym, subiektywnym numerem 1 top 10 Lanzarote jest bezapelacyjnie Playa del Risco. Komisja wyborcza ujawniła, że oboje głosujących przyznało temu miejscu tzw. maxa czyli zdobyła zawrotne 24 punkty! 😀

panorama na Lanzarote

Widoki na Playa del Risco zaiste są wspaniałe. Podczas naszego pobytu tam na plaży nie było praktycznie nikogo, a krajobrazy po prostu zapierały dech w piersiach. Pusta plaża a w tle kolorowe wzgórza La Graciosy. Zdecydowanie jest najpiękniejsza spośród atrakcji Lanzarote. Aż nie chciało się wracać! A propo wracania i drogi tutaj, czyli informacje praktyczne: trasa rozpoczyna się w punkcie widokowym Las Rositas, potem schodzi się w dół dość szeroką serpentyną (pewnie jest dla tego jakaś specjalna nazwa), idzie się po kamieniach (niektóre są bardzo małe więc można się poślizgnąć) około 2,5 kilometra i (wg. maps.me) jest to 400 metrów w dół. Nam powolnym krokiem, zatrzymując się na fotki i gadanie o głupotach, dojście na Playa del Risco zajęło około godzinę w dół i 1 h 15 m w górę.

Droga do Playa del Risco

co robić na Lanzarote

Jeżeli nie straszne są Wam spacery to Playa del Risco powinna znaleźć się na Waszej mapie zwiedzania Lanzarote!

top 10 Lanzarote

Lanzarote co warto

Tutaj znajdziecie mapę top 10 Lanzarote:

Co jeszcze zobaczyć na Lanzarote?

Oprócz wspomnianych wyżej, jest jeszcze co najmniej kilka znanych, wartych uwagi miejsc na Lanzarote. Nie załapały się co prawda z różnych względów do naszej ulubionej 10-tki, ale warto o nich wspomnieć. Być może Wam bardziej przypadną do gustu.
Jedną z najbardziej popularnych atrakcji, która z racji formy zwiedzania, nie zrobiła na nas takiego wrażenia jak oczekiwaliśmy jest Park Narodowy Timanfaya.

Park Narodowy Timanfaya Lanzarote

O ile księżycowy krajobraz tego miejsca jest z pewnością wyjątkowy i ciężko mu odmówić urody, o tyle zwiedzanie go z autokaru razem z tłumem biegających od szyby do szyby turystów nas nie usatysfakcjonowało. Wjazd do Parku, na który czekaliśmy jakieś 45 min. w kolejce, kosztował 9 euro od osoby. Jak się okazało później w cenie była trwająca godzinę wycieczka autobusowa Ruta de los Volcanes. Na miejscu dowiedzieliśmy się też, że nie ma innej możliwości zobaczenia parku. Oj, jak pluliśmy sobie w brodę, że nie przeczytaliśmy o tym wcześniej. Ominęła by nas ta wątpliwa atrakcja i zaoszczędzilibyśmy sporo czasu. Rozumiemy oczywiście ochronę środowiska jednak oczekiwaliśmy czegoś innego, np. to co dostaliśmy na Haleakala na Maui. Ale skoro już tu się zjawiliśmy, zapłaciliśmy hajs, zaparkowaliśmy auto to i wsiedliśmy do autobusu. Zdjęć praktycznie nie dało się robić (przez brudne szyby?), nie można było ani na chwilę wyjść z busa, a w dodatku usiedliśmy nie po tej stronie co trzeba – po prawej są najlepsze widoki. Możecie sobie tylko wyobrazić z jaką miną wysiedliśmy… Jak doczytaliśmy później, jest możliwość wybrania się na pieszą wycieczkę przez park, jednak trzeba się na nią zapisać z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, a wtedy to my nawet nie wiedzieliśmy, że będziemy na Lanzarote. Także to tak.

Do pierwszej 10-tki nie załapało się też Arrecife – stolica Lanzarote, w której zatrzymaliśmy się przez pierwsze 3 dni pobytu na wyspie. Warto o niej wspomnieć bo choć nie znalazła się na szczycie naszej listy, to bardzo przyjemnie miejsce, z wieloma atrakcjami jak np. Castillo de San Gabriel i plażami (największa to Playa del Reducto).

Arrecife na Lanzarote

stolica Lanzarote

Warto również wspomnieć o położonej w malowniczej dolinie miejscowości Haria – ponoć najładniejszej na całej Lanzarote. My aż tak byśmy jej nie opisali, ale o punkt widokowy Mirador del Haria na pewno można zahaczyć.

Mirador del Haria

Plaże w Playa Blanca, czyli jednym z najchętniej wybieranych kurortów na wyspie. Jest ich kilka (m.in. Playa Dorada, Playa Blanca czy Playa Flamingo), niestety nie zachwycają swym dziewiczym krajobrazem i są dość zatłoczone. Z ciekawości odwiedziliśmy jedną – Playa Flamingo (na zdjęciu) i utwierdziliśmy się w przekonaniu, że pozostałych nie chcemy oglądać. Z pozytywów plaża ta ma ładną, przejrzystą wodę i bardzo łagodne zejście do morza, co może się spodobać szczególnie rodzinom z dziećmi.

Playa Flamingo Lanzarote

Jaskinie (w tym Cueva de los Verdes) i ogród kaktusów, choć to popularne atrakcje, świadomie odpuściliśmy.

3 komentarze

 1. Czekałam na ten wpis 🙂

  A czy orientujecie się, jak na Lanzarote wygląda sprawa z komunikacją miejską? W sensie, czy autobusy jeżdżą często i odwiedzają te mniej turystyczne regiony też?

  PS. Piękne zdjęcia!

  1. Cześć Ewa! Dzięki za komentarz.

   Nie korzystaliśmy co prawda z komunikacji publicznej, ale widzieliśmy autobusy kursujące np. z lotniska do Arrecife i Playa Blanca. Uważam jednak, że np. do Playa Papagayo czy Mujeres żaden autobus nie dojedzie i potrzebny będzie wypożyczonym samochód albo taxi.

 2. Bardzo sympatyczna relacja i świetne zdjęcia!

  Też lubię Wyspy Kanaryjskie, każde wakacje spędzone poza wyspami uważam za niesatysfakcjonujące 😉

  Z ciekawych i niezbyt często odwiedzanych miejsc na następny pobyt na Lanzarote mogę polecić:
  1) Wulkan Caldera Blanca (nie mylić z Montana Blanca)
  Na Lanzarote są dwa obszary wulkaniczne:

  „nowe” wulkany w parku Timanfaya – nie można po nich poruszać się bez przewodnika (nb. piesze wycieczki z przewodnikiem są organizowane i można się zapisać, ale trzeba załatwiać sprawę przez telefon czyli nieżle znać hiszpański) i

  „stare” wulkany czyli park Los Volcanos – po starych wulkanach można chodzić. Caldera Blanca wraz z mniejszym przed-wulkanem jest osiągalna przez pole lawy z parkingu za miejscowością Macha Blanca.

  2) Graciosa
  Na wysepce jest wszystko to co na Lanzarote: szczyty (widok z Montana Amarilla) wulkany, plaże, widoki, nie ma dróg asfaltowych, nie ma ludzi poza Caletą.
  Playa de las Conchas to pierwsza klasa.
  Trochę trudno się wyrobić ze zwiedzaniem Graciosy w jeden dzień, dlatego warto rozważyć wyjazd/nocleg(i) na wysepce.
  Przy okazji Graciosy warto wspomnieć o wysepce Lobos osiagalnej z Fuerteventury (też jak najbardziej warto).

  Pozdrowienia,
  JP

  PS1. Schodząc z parkingu Rositas zakosami na plażę Risco skręciliście w prawo na rozwidleniu dróg. Plaża jest na północ. Gdyby na rozwidleniu wybrać drogę w lewo (na południe) i potem trzymać się raczej klifu niż iść w stronę brzegu morza, to można (było) dojść po krawędzi klifu do Famary.
  Ta trasa jest opisana w starych przewodnikach, w nowych została usunięta, bo jest dosyć niebezpieczna. Być może została ostatnio zamknięta. Ale jest (była) świetna 🙂

  PS2. Dla inspiracji zerknijcie w lewo … La Palma to Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura i więcej w pigułce. Bez masowej turystyki.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *