Comino i Błękitna Laguna – najbardziej rajskie miejsce na Malcie!

Blue Lagoon, czyli Błękitna Laguna to jedna z największych atrakcji na Malcie. Nie znajdziecie jej jednak na głównej wyspie bowiem przepiękna plaża i wielki błękit czeka na maleńkiej Comino. Dotarcie tam jest na tyle proste, że nie można wrócić z Malty bez zobaczenia Blue Lagoon. Oto dlaczego warto tam zajrzeć!

Ową atrakcję zobaczyć może w ciągu jednego dnia. Są dwie opcje: jedna to popłynięcie do Blue Lagoon w tą i z powrotem z głównej wyspy, druga to zatrzymanie się tam w drodze na Gozo. 

Rejs na Comino
Jak dostać się na Comino

Jak dostać się do Blue Lagoon, czyli rejs na Comino

My wybraliśmy tę drugą opcję, czyli rejs na Gozo z wizytą na Comino. 

Dla wszystkich, którzy chcieliby powtórzyć nasz niezbyt przemyślany plan mamy małą ściągawkę. Z portu w mieście Ċirkewwa (lokalizacja) na głównej wyspie, praktycznie co chwila kursują łodzie turystyczne na Comino. Koszt w jedną stronę to 5 EUR. Za kolejne 5 EUR możecie albo wrócić na główną wyspę albo zaszaleć tak jak my i tego samego dnia “odhaczyć” jeszcze jedną wyspę.

Kurs z Comino na Gozo jest darmowy. Przyjdzie Wam jednak zapłacić 4,65 EUR (od osoby) za przeprawę z Gozo na Maltę. No chyba, że na Gozo spodoba Wam się tak bardzo, że zapragniecie zostać tam na stałe, wtedy prom odpada. 🙂

A poza tym płynie się bardzo fajnie (w środku lata nie bujało wcale), ale krótko. A potem to już oczy bolą od tej niebieskości.

Gdybyście chcieli zostać na Comino na noc to od kwietnia do października otwarty jest 4* Hotel Comino.

łódź do Blue Lagoon

Dlaczego warto przypłynąć na Comino?

Czym właściwie jest to Comino zapytacie. Ta trzecia co do wielkości wyspa Malty zamieszkiwana jest jedynie przez jedną 3-osobową rodzinę. Nazwa tego miejsca (malt. Kemmuna) pochodzi od kminku, który kiedyś porastał całą wyspę. Nie sposób się na niej zgubić bowiem ląd ma powierzchnię zaledwie 3,5 km2. Wieki temu na wysepce ukrywali się piraci, potem (w XIX wieku) służyła jako miejsce izolacji chorych na dżumę i cholerę.

Dziś Comino słynie z cudownych zatoczek będąc miejscem pielgrzymek turystów poszukujących leniuchowania na plaży. Szczególnie w sezonie.

Blue Lagoon Comino

Największą atrakcją Comino, a zarazem jej największym kłopotem (zbyt dużo turystów – w szczycie sezonu malutką wyspę odwiedza ponad 5000 turystów) jest Blue Lagoon (Błękitna Laguna). Miejscówka, do której podpływają wszystkie łodzie (również nasza), zlokalizowana jest między malutką wysepką Cominotto a zachodnim brzegiem Comino.

Co czeka tu na Was, oprócz tłumów? Białe piaszczyste dno, płytka zatoka, turkusowa woda Morza Śródziemnego – w skrócie tyle.

Comino

Z pozostałych ciekawych miejsc na Comino warto zwrócić uwagę na Wieżę Mariacką lub Wieżę Świętej Marii (Saint Mary’s Tower) wzniesioną w najwyższym punkcie wyspy. Będziecie ją widzieć po prawej stronie płynąc z Malty do Błękitnej Laguny. Mająca 12 metrów budowla była kiedyś częścią systemu obronnego i komunikacyjnego pomiędzy Maltą i Gozo.

Kąpiel w Blue Lagoon

Na miejscu, w sezonie letnim, jest mały kiosk. Polecamy jednak zabrać ze sobą dużo wody, bo szybko schodzi, a w sklepiku ceny wysokie.

Blue Lagoon
Plaże na Malcie

A upał podczas naszej wizyty (w lipcu) był straszny, więc jak tylko zobaczyliśmy tak błękitnie przejrzystą wodę to o czym mogliśmy pomyśleć? Wiadomo, żeby do niej wskoczyć. Już, teraz, natychmiast!

Comino Malta

Hola, hola! Nie tak szybko. Tłumy. Chyba nie myśleliście, że w tym bajecznym miejscu będziecie się radośnie pluskać w samotności? W lipcu?! No nie, nie myśleliśmy…

Błękitna Laguna Malta

To co zastaliśmy, jednak nieco nas przeraziło. Zdaliśmy sobie sprawę, że Comino jest bardzo, bardzo popularnym miejscem. Leżak przy leżaku, parasol przy parasolu, dosłownie nie ma gdzie szpilki wcisnąć. Rozłożenie skromnego ręczniczka graniczyło z cudem.

Po chwili, postanowiliśmy go wcale nie rozkładać. Położyliśmy tylko nasze rzeczy gdzieś na kamieniu i poszliśmy się kąpać.

Comino

Woda chłodna, piękna – marzenie. Tylko niech ktoś zabierze stąd tych wszystkich (albo chociaż połowę) ludzi. Po za sezonem to musi być świetne miejsce na wypoczynek…

Blue Lagoon

Choć pełen relaks raczej nie wchodził w grę (przy takim zagęszczeniu ludzi na metr kwadratowy istnieje niemal 100% szans, że zaraz ktoś się na ciebie napatoczy) i t