Cypel Rewski – wyjątkowe miejsce w Zatoce Puckiej

Wielu twierdzi, że w Polsce nie ma niezwykłych miejsc. Jeszcze inni mówią, że nad polskim morzem nie ma nic ciekawego… A co gdybym powiedział wam, że na północy Polski znajduje się osobliwy półwysep, piaszczysty skrawek lądu o szerokości zaledwie kilku metrów, ostro wcinający się w wody Zatoki Puckiej? Spacerując w tym miejscu można ulec wrażeniu, że suchą stopą wchodzi się w morze. Co to za miejsce zapytacie? Oto Cypel Rewski.

Cypel Rewski, potocznie w gwarze kaszubskiej zwany również Szperk albo Szpyrk, to miejsce nie tylko niezwykłe w skali Zatoki Puckiej, ale też całego polskiego wybrzeża. Mający długość zaledwie jednego kilometra (zależnie od pogody, stanu morza, przypływów i odpływów) półwysep zachwyca nie tylko wypoczywających tu turystów. W miejscu tym bowiem spotkać można wielu fotografów wykonujących sesje ślubne. Jest tu również bardzo romantycznie. Słyszeliśmy wszak o wielu zaręczających się w tym miejscu parach.


Cypel Rewski – położenie i dojazd

Cypel Rewski jak sama nazwa mówi znajduję się w miejscowości Rewa (aczkolwiek niektóre źródła podają, że sam cypel znajduje się obok a nie w miejscowości) około 16 kilometrów od Gdyni i 20 kilometrów od Pucka. Rewa, ze względu na swoje atrakcyjne położenie, jest popularnym miejscem turystycznym i wypoczynkowym. Plaże w tej miejscowości (i zaraz obok) są idealne do kąpieli, opalania oraz różnych form rekreacji nad wodą.

Dojazd na Cypel Rewski dziecinnie prosty: z obu ww. miast dojeżdżacie drogami bardzo dobrej jakości do Rewy, pozostawiacie samochód na jednym z parkingów (miejskich, gdzie rzadko można znaleźć wolne miejsce lub prywatnych) i maszerujecie żwawo na cypel.  

Gdy zmęczy Was spacer po Cyplu Rewskim, to w Rewie znajduje się kilka restauracji, barów czy lodziarni. A gdybyś zechcieli się zatrzymać tutaj na dłużej i nacieszyć oczy tym miejscem dłużej, to znajdziecie tutaj kilka opcji noclegowych.

Jak powstał Cypel Rewski

Geneza powstania tego niezwykłego półwyspu jest równie interesująca jak sama przechadzka po nim.

Po ostatnim zlodowaceniu, około 11 tysięcy lat temu, w znacznej części obszar, w którym dziś jest Zatoka Pucka oraz Zatoka Gdańska znajdował się ląd. Ok. 8 tysięcy lat temu w wyniku działania prądów morskich zaczął powstawać cypel, z którego później uformował się Półwysep Helski. Równolegle w miejscu, gdzie dziś znajduje się najbardziej wewnętrzna część Zatoki Puckiej (zaraz obok Pucka) natura tworzyła płytkie jezioro. Owy akwen od otwartego morza oddzielał kawałek lądu. Nawet dziś nie brakuje takich jezior odseparowanych od Bałtyku skrawkiem piasku – np. Sarbsko obok plaży w Ulinii czy Jezioro Dołgie Wielkie w pobliżu Zatopionego Lasu w Czołpinie

Wróćmy jednak do odpowiedzi na pytanie jak powstał Cypel Rewski. Wraz z biegiem czasu, pod wpływem prądów morskich, Półwysep Helski stawał się coraz dłuższy, jezioro coraz większe, a kawałek lądu oddzielający go od morza coraz węższy. Domyślacie się już co było dalej? Około 3 tysiące lat temu pasek lądu został całkowicie zalany wodą i do dziś jest mielizną. Jezioro natomiast, będące dziś częścią Zatoki Puckiej, połączyło się z Bałtykiem.

Cypel Rewski jest zatem pozostałością po kawałku lądu, który niegdyś oddzielał jezioro od morza. Powstałą mieliznę, ciągnącą się z południa na północ, od Rewy aż do Kuźnicy na Półwyspie Helskim polecam zobaczyć na zdjęciu satelitarnym np. na Google Maps. Jest to niezwykła ciekawostka geograficzna.

Cypel Rewski – atrakcje

Cypel Rewski, będący piaszczystym wałem wcinającym się w Zatokę Pucką, jest doskonałym miejscem na spacer. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, gdy wraz z wejściem w morze cypel coraz bardziej się zwęża aż do momentu gdy ląd się urywa i dalej (przynajmniej w butach) pójść już się nie da. 

Półwysep warto odwiedzić o każdej porze dnia. My szczególnie polecamy podczas złotej godziny i zachodu słońca. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *