Dalmacja Środkowa: atrakcje, zwiedzanie, nocleg

Planujesz wakacje w Chorwacji? Zastanawiasz się, który region wybrać na swój urlop? Sprawdź, czym zachwyci Cię Dalmacja Środkowa. To tu, zdaniem wielu osób, znajduje się najpiękniejszy fragment chorwackiego wybrzeża. Malownicze zatoczki, wspaniałe plaże położone u stóp masywu górskiego Biokovo, śródziemnomorska przyroda, obfitujące w zabytki miasta oraz przepiękne wyspy. Dalmacja Środkowa oferuje cały wachlarz atrakcji. W naszym wpisie podpowiadamy, co warto zobaczyć w 7 dni w tym regionie i dzielimy się namiarami na apartament z widokiem na morze, którego nie chce się opuszczać. Może to będzie gotowy plan Twojej podróży po Chorwacji?


Dalmacja to położony najbardziej na południu region Chorwacji, rozciągający się od Zadaru po Dubrownik. Jest to rozległy obszar (o długości ok. 400 km), który umownie dzieli się na trzy części: północną, środkową i południową. Tydzień to zdecydowanie za mało, żeby poznać je wszystkie. Podczas naszego pobytu w Chorwacji, zdecydowaliśmy się na nocleg w środkowym odcinku Dalmacji i odkrywanie tychże okolic. Zupełnie nie żałujemy naszego wyboru, a poniżej dowiecie się dlaczego. 🙂

Dalmacja Środkowa
Pisak Dalmacja

Dalmacja Środkowa – co zobaczyć?

Oto niektóre z najwspanialszych atrakcji Dalmacji Środkowej. Mam nadzieję, że zachęcą Was do odwiedzenia i eksplorowania tego cudownego fragmentu Chorwacji.

Trogir

Zwiedzając Dalmację Środkową nie można pominąć portowego miasta Trogir zachwycającego piękną architekturą i średniowiecznym klimatem. Wpisana na listę UNESCO starówka zlokalizowana jest na przybrzeżnej wysepce, do której z obu stron prowadzą mosty. Charakteryzuje się ona kompaktową, zwartą zabudową z wąskimi uliczkami i urokliwymi placykami. Choć Trogir jest niewielkich rozmiarów i można go zobaczyć nawet w godzinę czy dwie, warto poświęcić mu nieco więcej czasu: poznać bliżej wspaniałe zabytki i pozostałości fortyfikacji obronnych, przespacerować palmową promenadą czy skusić się na czarne risotto w jednej z tawern.

Trogir Dalmacja
Chorwacja Trogir

Split

Drugie największe miasto Chorwacji jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych. Split, którego nazwa pochodzi od greckiego słowa “apalathos” (ziele o intensywnej woni porastające tutejszą okolicę), jest niezwykle atrakcyjnie położony. Miasto zlokalizowane jest bowiem w malowniczej, otoczonej wzgórzami zatoce na półwyspie między Zatoką Kasztelańską a Kanałem Splickim.

Split Dalmacja
Split
Chorwacja Split

Główną atrakcją Splitu jest Pałac Dioklecjana, będący ewenementem na skalę światową. Spacerując po starówce możecie się zastanawiać, gdzie on właściwie się znajduje. Prawdopodobnie jednak właśnie się po nim przechadzacie. Dawna rezydencja cesarza jest bowiem tak pokaźnych rozmiarów, że pozostałości po niej stanowią w zasadzie całe Stare Miasto Splitu. Jego obręb zaś wyznaczają mury obronne tej imponującej budowli. Uliczki Starego Miasta same w sobie są atrakcją i skrywają wiele urokliwych zakątków. Zwiedzając je, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka obiektów. Trzeba tu wspomnieć m.in. o perystylu, który jest najlepiej zachowaną częścią kompleksu oraz pałacowych podziemiach, dostępnych dla turystów odpłatnie. Nie można pominąć również Katedry św. Dujama z charakterystycznym dla całej panoramy miasta elementem – 61-metrową, romańską dzwonnicą czy dawnej rzymskiej świątyni Jupitera, którą przekształcono w chrześcijańskie baptysterium.  

Uliczki w Splicie
Pałac Dioklecjana Split
Dalmacja Środkowa

Mimo iż Pałac Dioklecjana to prawdziwa wizytówka Splitu, atrakcji jest tu znacznie więcej. Będąc w tym mieście powinniście pokusić się także o spacer rozciągającą się między morzem a starówką, piękną promenadą – Obala Hrvatskog. Szukając oddechu od miasta, a zarazem wspaniałych widoków, obierzcie kierunek na liczące 178 metrów Wzgórze Marjan. W Splicie nie brakuje również plaż. Polecamy szczególnie, położoną ok. 3 km od centrum miasta, plażę Kasjuni – można do niej zejść bezpośrednio ze Wzgórza Marjan.

Split punkt widokowy
Split plaża

Gdzie zjeść w Splicie? Na Starym Mieście znajdziecie masę klimatycznych restauracji. Ze swojej strony rekomendujemy wizytę w Villa Spiza mieszczącej się przy wąskiej uliczce Petra Kružića 3.

Omiš

Całkiem niedaleko Splitu – w odległości ok. 28 km, znajduje się prawdziwa perełka wybrzeża Dalmacji Środkowej. Mowa o miasteczku Omiš (czyt. Omisz), które ma wszystko, czego potrzeba, aby spędzić udany urlop. Dla wielu osób ogromnym atutem tego miejsca będzie piękna, piaszczysta plaża, idealna na rodzinne wakacje. Innym zaś serce mocniej zabije na myśl o możliwości skorzystania z takich atrakcji jak: rafting, rejsy łodzią, canyoning czy zipline nad kanionem rzeki Cetina. Na nas nie małe wrażenie zrobiło już samo położenie Omiš – w otoczeniu masywu górskiego Mosor, przy ujściu Cetiny do Adriatyku. Dodając do tego kameralne Stare Miasto z charakterystycznymi kamiennymi budynkami, otrzymaliśmy iście pocztówkowy obrazek. Aby zobaczyć “miasto piratów” w pełnej krasie, polecamy wejść na warownię Mirabela, inaczej Peovica, lub trochę bardziej oddaloną – twierdzę Starigrad

Omiś Chorwacja
Dalmacja Środkowa Omiś
Omiś

Oprócz tego, w okolicy miasta znajdziecie wiele punktów widokowych. Jednym z lepszych jest ten przy pomniku Mili Gojsalić (na zdjęciu poniżej).

Omiś punkt widokowy

Riwiera Makarska

Dalmacja Środkowa to także słynna Riwiera Makarska. Ten odcinek chorwackiego wybrzeża, ciągnący się przez ok. 60 km, od miejscowości Brela do zlokalizowanego na południu Gardac, należy do najpopularniejszych w kraju. Co za tym idzie – w sezonie potrafi tu być naprawdę tłoczno. Mieliśmy to szczęście odwiedzić Riwierą Makarską w maju, gdy ruch turystyczny był niewielki. Może dlatego nasze wrażenia były tak pozytywne. 

Riwiera Makarska Środkowa Dalmacja

Brela

Kojarzycie tę wystającą z morza, porośniętą drzewami skałę? To najbardziej charakterystyczny obrazek dla miejscowości Brela, a także jeden z bardziej znanych punktów w Dalmacji Środkowej. Oczywiście to bardzo fotogeniczne miejsce, ale nie jedyny powód, by do Breli się wybrać. Okolica jest bowiem wyjątkowo malownicza, a plaże należą do najpiękniejszych w tym regionie. 

Brela

Baška Voda

Typowo wypoczynkowa miejscowość, położona między Brelą a Makarską. Co prawda nie oferuje zbyt wielu zabytków, ale zachęca do odwiedzin długimi, pięknymi plażami, którym za tło służą majestatyczne góry. Najsłynniejsza z nich to plaża Nikolina. Wszystkie natomiast charakteryzują się białymi kamyczkami i czystą jak kryształ wodą.  

Baška Voda
Baška Voda Środkowa Dalmacja

Makarska

Główny ośrodek turystyczny Riwiery Makarskiej. O mieście tym krążą różne opinie, nie zawsze pochlebne. Niektórzy narzekają na gwar i tłok. Jest jednak sporo powodów takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim: Makarska jest naprawdę pięknie położona – u stóp stóp masywu górskiego Biokovo, nad samym Adriatykiem. Oferuje liczne atrakcje: począwszy od Starego Miasta z cennymi zabytkami, którego sercem jest Plac Kaćić z pomnikiem o. Andrije Kaćića, poprzez ocienioną palmami promenadę, przy której znajdują się restauracje i kawiarnie, po oferujący wspaniały widok na miasto i Adriatyk, półwysep św. Piotra, zwany “półwyspem zakochanych”. 

Makarska Chorwacja

Park Przyrody Biokovo

Niesamowite widoki, jakie oferuje Dalmacja Środkowa to w dużej mierze zasługa masywu górskiego Biokovo. Jest to prawdziwy skarb przyrody nie tylko tej części Chorwacji, ale całego kraju. Nic dziwnego, że powstał tu Park Narodowy, który przyciąga każdego roku rzesze turystów. My również marzyliśmy, aby atrakcje tego miejsca ujrzeć na własne oczy. Niestety, trafiliśmy dość pechowo – droga prowadząca przez Biokovo była w dużej części zamknięta, gdyż trwał jej remont. Dostaliśmy jedynie przedsmak tego, co Park Przyrody Biokovo oferuje. Żałujemy, bo wspomniana droga jest najwyżej położoną w Chorwacji i prowadzi na Sveti Jure (1762 m n.p.m.) – drugi najwyższy szczyt w kraju. Wycieczka taka dostarcza wielu emocji i obfituje w zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ponadto, w połowie drogi na górę, znajduje się jeszcze jedna, dość nowa atrakcja – Skywalk Biokovo – zbudowany nad przepaścią, przeszklony taras w kształcie podkowy. Planując swoje wakacje w Chorwacji, koniecznie uwzględnijcie to miejsce!

Biokovo Chorwacja
Dalmacja Środkowa Biokovo

Pisak

Na koniec mniej popularna miejscowość w Dalmacji Środkowej, która zdecydowanie nas oczarowała. Jak wspaniale, że właśnie to miejsce stało się naszą bazą na cały tydzień w Dalmacji! Pisak to malutkie miasteczko, a właściwie wioska – liczy około 400 mieszkańców. Położony jest w idealnym punkcie do odkrywania skarbów tego regionu – pomiędzy Omišem a Makarską. Można tu znaleźć bardzo ładne żwirowe i kamieniste plaże, mały port, kilka uliczek, parę restauracji i malownicze krajobrazy. Życie w Pisaku toczy się bardzo spokojnie, w dużej mierze wokół turystyki. Znajdziecie tu więc sporo apartamentów na wynajem, w tym m.in. nasz, który okazał się strzałem w dziesiątkę!

Pisak Chorwacja
Środkowa Dalmacja
Pisak Dalmacja

*****


Dalmacja Środkowa – gdzie spać?

Nasze wakacje w Dalmacji Środkowej już zawsze będą nam się kojarzyły z ciepłymi wieczorami na tarasie z widokiem na Adriatyk, z porankami ze śpiewem ptaków, w otoczeniu drzewek oliwnych i błękitu nieba niemal zlewającego się z morzem i wszystkimi miłymi chwilami spędzonymi w apartamencie w Pisaku. To miejsce śmiało możemy polecić na urlop każdemu, kto szuka nie tylko pięknych widoków, ale też prywatności, spokoju i wszystkich udogodnień, jakie mamy w domu. Dwie sypialnie, łazienka, salon z kuchnią, a do tego taras, z którego roztaczają się wspaniałe pejzaże do waszej wyłącznej dyspozycji! Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócimy, a tymczasem dzielimy się z Wami namiarem na ten wyjątkowy nocleg. Być może ktoś z Was spędzi tu swoje niezapomniane wakacje w Dalmacji?

Ten i wiele innych apartamentów oraz domów wakacyjnych, nie tylko w Chorwacji, znajdziecie na stronie Interhome.

Dalmacja gdzie spać
Dalmacja nocleg
Dalmacja Środkowa noclegi
Pisak Dalmacja Środkowa

Polecamy również nasz wpis o atrakcjach Istrii. Jest to równie piękny region Chorwacji, w którym spędzić możecie cudowne wakacje!

2 komentarze

  1. Dla mnie Trogir to jedno z ładniejszych chorwackich miast. Spodobał mi się od pierwszego wejrzenia :).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *