Klimat i pogoda w Izraelu: wybór czasu podróży

Jaki jest najlepszy moment na odwiedzenie Ziemi Świętej? Niektórzy powiedzą, że każdy. Gdzie w środku lata panuje nieznośny upał, a gdzie częściej pada? Oto pogoda w Izraelu i wszystkie informacje o klimacie w tym kraju.

Podczas naszej zimowej podróży do Izraela potrzebowaliśmy bardzo zróżnicowanej garderoby. Ciepłe płaszcze przydały się podczas spaceru po Jerozolimie, bluzy, gdy zwiedzaliśmy Masadę nad Morzem Martwym, a plażowe stroje w Ejlacie. Nie ustrzegliśmy się również deszczu. Klimat w Izraelu to mieszanka różnych stref, a pogoda na północy w porównaniu do tej w pobliżu Morza Czerwonego, może być zgoła inna. Weźcie to pod uwagę planując swoją wycieczkę do Ziemi Świętej.

jerozolima zwiedzanie

Klimat i pogoda w Izraelu

Izrael podzielony jest na 4 strefy klimatyczne, które różnią się zarówno pod względem temperatur, jak i średnich sum opadów. Ma to związek z położeniem tego kraju oraz mocnego wpływu suchej i gorącej pogody występującej na Półwyspie Arabskim i na Saharze. Klimat śródziemnomorski charakteryzuje się ciepłymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami. Podążając na południe np. z Jerozolimy do Ejlatu, tym bardziej klimat ma charakter stepowego, żeby na końcu podróży być pustynnym. Pogoda w Izraelu na południu charakteryzuje się skąpymi opadami i wysokimi temperaturami (o dużych amplitudach).

izrael klimat

źródło: Wikipedia.

Średnie temperatury w styczniu na południu (w ciągu dnia) to 18-22 °C, w sierpniu 37–40 °C. Na północy natomiast to odpowiednio: 8-12 °C i 26-29 °C. Średnie roczne sumy opadów to 600–800 mm na północy do poniżej 50 mm na południu. Wybrzeże izraelskie np. Tel Awiw, cechuje się dość łagodnymi wahaniami temperatur, bez upałów powyżej 35 °C. Duży wpływ na to ma regulowanie pogody przez Morze Śródziemne.

Pogoda w Izraelu bywa zupełnie inna na południu w porównaniu do tej na północy: im bliżej Ejlatu tym jest bardziej sucho, wiosną i jesienią może być wietrznie. W czasie, gdy zimą turyści wygrzewają się nad Morzem Czerwonym w Jerozolimie może porządnie lać deszcz, a nawet padać śnieg. Te zjawiska atmosferyczne mogą niekiedy prowadzić do lokalnych powodzi.

Aktualna pogoda w Jerozolimie.

Średnia temperatura maksymalna w ciągu dnia:

pogoda w Izraelu

Średnie (miesięczne) opady:

jerozolima klimat

Aktualna pogoda w Eilacie.

Średnia temperatura maksymalna w ciągu dnia:

eilat klimat

Średnie (miesięczne) opady:

pogoda izrael

Wybieracie się do Izraela? Poczytajcie o naszej podróży do Ziemi Świętej! Szczególnie polecamy Morze Martwe i Krater Ramon.