Malta atrakcje: Blue Lagoon i Azure Window. Comino i Gozo

Jedne z największych atrakcji MaltyBlue Lagoon i Azure Window, nie znajdują się na Malcie. Znajdziecie je na położonych nieopodal mniejszych wyspach – maleńkiej Comino i trochę większej Gozo. Dotarcie na obie z nich jest na tyle proste i tanie, że śmiało można je tagować „Malta atrakcje”.

Właściwie obie te atrakcje można „zaliczyć” jednego dnia. Chociaż prawdę mówiąc coś mi się zdaje, że na Gozo przydałoby się przeznaczyć trochę więcej czasu. I że jest tam coś więcej niż słynne Lazurowe Okno. Przypuszczeń mych nie mogę potwierdzić faktami, bo zasadniczo oprócz wspomnianego Azure Window, nie udało nam się zbyt wiele zobaczyć. Ale byliśmy na Gozo. A jak!

prom na Comino

Malta prom na Comino

Dla wszystkich, którzy chcieliby powtórzyć nasz niezbyt przemyślany plan: Z portu w mieście Ċirkewwa na Malcie praktycznie co chwila kursują łodzie turystyczne na Comino. Koszt w jedną stronę to 5 EUR. Za drugie 5 EUR możecie albo wrócić na Maltę albo zaszaleć tak jak my i tego samego dnia „odhaczyć” jeszcze jedną wyspę. W przypadku wybrania drugiej opcji należy doliczyć 4,65 EUR (od osoby oczywiście) za prom z Gozo na Maltę. No chyba że na Gozo spodoba Wam się tak bardzo, że zapragniecie osiedlić się na stałe, wtedy prom odpada 🙂

A poza tym płynie się fajnie, ale krótko. A potem to już oczy bolą od tej niebieskości.

Malta atrakcje

Upał dalej straszny, więc jak zobaczysz tak błękitnie przejrzystą wodę to o czym możesz myśleć? Wiadomo, żeby do niej wskoczyć. Już! Natychmiast! No raj!

niebieska laguna Malta

Hola, hola! Nie tak szybko. Chyba nie myśleliście, że w tym bajecznym miejscu sami będziecie się radośnie pluskać? W lipcu?! No nie, nie myśleliśmy…

blue lagoon Malta

To co zastaliśmy, jednak nieco nas przeraziło. Zdaliśmy sobie sprawę, że tag „Malta atrakcje” musi być mocno popularny w internetach. Leżak przy leżaku, parasol przy parasolu, dosłownie nie ma gdzie szpilki wcisnąć. Rozłożenie skromnego ręczniczka graniczyło z cudem. Także po chwili, postanowiliśmy go wcale nie rozkładać.

Malta atrakcje

Woda chłodna, piękna – marzenie. Tylko niech ktoś zabierze stąd tych wszystkich (albo chociaż połowę) ludzi.

co zobaczyć na Malcie

Choć pełen relaks raczej nie wchodził w grę (przy takim zagęszczeniu ludzi na metr kwadratowy istnieje niemal 100% szans, że zaraz ktoś się na ciebie napatoczy) i tak ciężko było wyjść z wody. Różnica temperatur + ryzyko poparzenia… Sami rozumiecie?

Malta widoki

Malta atrakcje

plaże na Malcie

wybrzeże Malty

niebieska laguna

Tak więc, mimo tych wszystkich niedogodności Błękitna Laguna wciągnęła nas na tyle, że zabalowaliśmy tutaj z pół dnia (jak nie więcej).

najlepsze plaże na Malcie

blue lagoon Malta

malta atrakcje

Na nieco, podkreślam NIECO, więcej spokoju można liczyć przeprawiając się na maleńką skalistą wysepkę Cominotto, która znajduje się w odległości 100 metrów. Można do niej łatwo przepłynąć, a wyższe osoby mogą nawet na nią przejść, gdyż woda między wyspami nie jest głęboka. Problem pojawia się, gdy chcemy coś ze sobą zabrać – istnieje ryzyko przemoczenia. A poza tym same plusy- mniej ludzi, można zobaczyć Blue Lagoon z innej perspektywy + podziwiać śmiałków skaczących z klifu do wody.

comino panorama

danger malta

wybrzeże Comino

Gdy już wydawało nam się, że wystarczająco się orzeźwiliśmy, kolejną łódką ruszyliśmy na Gozo. Po Gozo, podobnie jak po Malcie, można przemieszczać się autobusami. Tutaj drobna uwaga: bilety autobusowe z Malty nie są ważne na Gozo. Cena przejazdu taka sama. Wygląd autobusu taki sam. Tempo też bez zmian.

Dostanie się na Gozo, przejazd autobusem + po drodze posiłek, zajęło sporo czasu. Zważywszy że do Azure Window dotarliśmy już późnym popołudniem, a słońce dalej dawało się we znaki, nie sililiśmy się już na inne atrakcje. Ale tę jedną na pewno można polecić. I co ciekawe – nie było tu tłumów, raczej pojedynczy turyści.

azure window

Natura potrafi stworzyć cuda. To jeden z nich.

malta atrakcje

wybrzeże Gozo

Przy tym potężnym łuku skalnym, znajduje się Blue Hole – 50-metrowa dziura, którą uwielbiają nurkowie.

selfie na Gozo

Nie nurkowaliśmy co prawda, ale i tak było przyjemnie 😉 Może następnym razem uda się zobaczyć więcej Gozo na Gozo.

Gozo Malta

12 komentarzy

    1. Tak naprawdę piaszczystych plaż na Malcie nie ma zbyt dużo, najlepsze to: Golden Bay i tuż obok Ghajn Tuffieha, jest też Paradise Bay i Melieha Bay.

  1. Hej hej 🙂 a ja mam takie pytanko czy na Gozo spaliście? Zastanawiam się nad najlepszymi miejscami na nocleg, szukam głównie przez airbnb, my planujemy być na malcie 7 dni chcielibysmy rozdzielić ten czas na powiedzmy max trzy miejsca do spania plus jakies wypady. Co byście podpowiedzieli?:)

    1. My tylko odwiedziliśmy Gozo. Spaliśmy w Bugibba. Uważamy jednak, że warto zatrzymać się tam na dzień lub dwa 🙂

  2. Piękne zdjęcia i fajny pomysł z dwujęzycznymi opisami 🙂
    Nie przepadam za plażowaniem, ale podobnie jak Ciebie Blue Lagoon mnie wciągnęło i długo tam pływałem. Osobom, które mają więcej czasu polecam na Gozo wypożyczyć rower i pojeździć po wyspie. Widoki są niesamowite i większość atrakcji można zobaczyć za darmo 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *