Obidos – portugalskie miasteczko jak z bajki

Perełka środkowej Portugalii i jedno z najpiękniejszych miasteczek w tym kraju. Otoczone średniowiecznymi murami, niewielkie Obidos oferuje masę zachwytów. Położone na malowniczym wzgórzu, już z oddali budzi ciekawość. Przekroczcie bramę miasta i wejdźcie do bajkowego świata Obidos, w którym czas zatrzymał się setki lat temu.

Uliczka w Obidos

Doskonale zachowane i odrestaurowane Obidos jest jednym z niewielu miejsc w Portugalii, w którym możecie poczuć prawdziwy średniowieczny klimat. Za mury miasteczka nowoczesność nie ma wstępu.


Spacer brukowanymi uliczkami pozwala zaś przenieść się w czasy, gdy Obidos było ulubionym miejscem wypoczynku portugalskich królowych i dziedziczek tronu. Na co dzień licząca około 6 tys. mieszkańców miejscowość w sezonie przyciąga rzesze turystów. W wakacje potrafi tu być naprawdę tłoczno, większość wycieczek wyjeżdża jednak stąd do wieczora. Jeżeli chcecie mieć to wyjątkowe miejsce tylko dla siebie, polecam zostać w nim na noc. Istnieje duża szansa, że o poranku będziecie mieli je niemal na wyłączność. 

Panorama Obidos

Dla nas Obidos to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić w Portugalii. Tradycyjne, bielone domy z czerwonymi dachówkami, plątanina brukowanych uliczek, wszechobecne kwiaty, urocze zaułki, kościoły i zabytki. Wszystko to otoczone idealnie zachowanym murem obronnym, którego zwieńczeniem jest górujący nad miastem zamek. Całość wygląda jak z obrazka! Nic dziwnego, że Obidos zostało wybrane jednym z 7 cudów Portugalii.

Miasteczko Obidos w Środkowej Portugalii

Obidos – co zobaczyć? Atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Mimo iż samo miasteczko i spacer po nim można uznać za wspaniałą atrakcję, jest kilka obiektów, które warto mieć na uwadze podczas wizyty w tym miejscu. 

Uliczka w średniowiecznej miejscowości

Zamek Obidos

Najważniejszy i najbardziej imponujący obiekt w mieście. Położony na niewielkim, skalistym wzgórzu Castelo de Obidos widoczny jest już z oddali. Zbudowana w XII w. i wielokrotnie przebudowywana twierdza stanowiła prezent ślubny portugalskich królów dla ich żon. Zamek jest nierozerwalnie zintegrowany z całym miasteczkiem. Jego mury obronne okalają bowiem całe miasteczko, tworząc zamkniętą enklawę.

Ciekawostka: Chcecie lepiej poczuć dworski klimat? W Zamku Obidos możecie spędzić noc. W jego wnętrzach, a dokładnie w Pałacu królowej Izabeli znajdziecie luksusowy hotel – Pousada do Catelo de Obidos.

Zamek w Obidos
Zamek w Obidos

Mury obronne

Najlepsza atrakcja Obidos to moim zdaniem spacer po średniowiecznych murach obronnych. Możecie z nich bowiem podziwiać fantastyczną panoramę miasteczka (z różnych perspektyw!), a także wyjątkowo malownicze pejzaże rozciągające się wokół. Naprawdę warto skorzystać, tym bardziej, że wstęp jest darmowy.

Mury obronne pamiętają czasy Maurów (VIII wiek), a mimo to zachowały się w zaskakująco dobrym stanie. Długie na 1,5 km, wiodą wokół całego miasteczka. Przy pieszym zwiedzaniu należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza jeżeli planujecie wycieczkę z dziećmi. Muralhas da Cidade mają wysokość ok. 13 metrów, przy czym nie posiadają żadnych zabezpieczeń. 

Obidos
Obidos w środkowej Portugalii

Rua Direita

Główna ulica w miasteczku, której nie sposób pominąć. Rua Direita wiedzie od głównej bramy miejskiej (Porta da Vila) do Zamku Obidos. Ta brukowana uliczka, której początki datuje się na XIII w., niewiele się zmieniła od czasów średniowiecza. Zachowało się tutaj wiele historycznych elementów, jak gotyckie portale i okna. Uroku dodają jej wszechobecne pelargonie i bugenwille.

Wzdłuż Rua Direita znajduje się wiele uroczych knajpek, sklepików z rękodziełem i małych galerii. To doskonałe miejsce, żeby spróbować ginja de Obidos – likieru wiśniowego, często podawanego w czekoladowym kubku, będącego tutejszą specjalnością. 

Rua Direita w Obidos
Obidos

Porta da Vila

To tutaj prawdopodobnie rozpoczniecie swoją wycieczkę po miasteczku. Porta da Vila to bowiem główne wejście do Obidos, od którego swój bieg rozpoczyna wspomniana wyżej Rua Direita. Warto jednak zatrzymać się na chwilę przy bramie, daje ona bowiem przedsmak tego, co czeka nas w środku. Łączy ona w sobie stare, typowe dla portugalskich zamków, średniowieczne wrota z barokowymi dekoracjami. Po wejściu odkryjesz niesamowity dziedziniec z charakterystyczną niewielką kaplicą z balkonem. Jej ściany i sklepienia ozdobione są XVIII-wiecznymi azulejos – tradycyjnymi, biało-niebieskimi kaflami o tematyce biblijnej. 

Porta da Vila w Obidos

Kościół Św. Marii (Igreja de Santa Maria)

Zamek, białe domy, ginja i… kościoły. To znaki charakterystyczne Obidos. Tych ostatnich jak na tak małe miasteczko jest naprawdę sporo (bodajże 14). Świadczące o głębokiej religijności mieszkańców świątynie i kapliczki możecie spotkać niemal na każdym kroku. Budowlą, której z pewnością nie możecie przegapić jest główny kościół parafialny miasta – Igreja de Santa Maria – znajdziecie go na uroczym placu o tej samej nazwie. Zbudowana jeszcze w XIII w. świątynia, swój obecny kształt zyskała w XVI w. Jej wnętrza wypełnione są przepięknymi płytkami tzw. azulejos, freskami i obrazami. 

Atrakcje w Obidos
Obidos

Kościół Św. Piotra (Igreja de Sao Pedro)

Pierwotnie gotycki, zbudowany w XIII w. kościół, został zniszczony po trzęsieniu ziemi w 1755 r. Wewnątrz znajduje się pokryty złotem ołtarz (z lat 1690-1705) będący wspaniałym przykładem portugalskiego baroku. Igreja de Sao Pedro to również miejsce spoczynku słynnej malarki Josefy de Obidos.

Atrakcje w Obidos

Festiwale w Obidos

Oprócz powyższych zabytków, magnesem na turystów są także święta i festiwale, które w Obidos celebrowane są w sposób szczególny. Dużym zainteresowaniem cieszy się szczególnie odbywający w marcu Festiwal Czekolady (w 2024 r. 1-17 marca, szczegóły tutaj). Podczas tego wydarzenia miasteczko zmienia się w czekoladową krainę. Można wówczas cieszyć się czekoladą w różnych postaciach: od czekoladowych rzeźb, przez pokazy kulinarne, warsztaty, konkursy, degustacje. Prawdziwy raj dla wszystkich łasuchów.

Innym, ciekawym eventem jest organizowany latem, na przełomie lipca i sierpnia Jarmark Średniowieczny z turniejami rycerskimi. Dobrym momentem na odwiedzenie Obidos może być również grudzień. Wtedy to całe miasteczko przeistacza się w świąteczną wioskę (Vila Natal) z super atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Kwiecień i październik to natomiast czas, gdy w miasteczku można trafić na festiwale o tematyce literackiej.

Obidos

Obidos – gdzie spać?

Większość turystów odwiedza Obidos na kilka godzin w ramach jednodniowej wycieczki lub podczas pielgrzymki do położonej niedaleko Fatimy.

My zdecydowaliśmy się jednak zostać w miasteczku na noc i bardzo polecamy taką opcję. Można wówczas poczuć w pełni klimat Obidos i cieszyć się pustymi uliczkami o poranku albo późnym wieczorem. Największe tłumy są tu bowiem od około godziny 10 do 17. Baza noclegowa jest tu dosyć skromna, ale rezerwując z wyprzedzeniem można trafić na perełkę. Ze swojej strony mogę polecić Guest House Foral zlokalizowany w obrębie murów Zamku Obidos, w więc w samym sercu miasta. Pokoje są tu niewielkie i prosto urządzone, ale z klimatem i bardzo czyste. 

Zwiedzanie Obidos
Obidos

Obidos – jak dojechać?

To średniowieczne miasteczko to popularny cel jednodniowych wycieczek z Lizbony. Ze stolicy Portugalii można się tu dostać ekspresowym połączeniem autobusowym Rodotejo, co zajmuje około godziny i kosztuje niecałe 8 euro. Autokary kursują co 30 lub 60 minut, a więc naprawdę często.

Inną opcją jest podróż pociągiem, niemniej tu czas będzie znacznie dłuższy.

Można też oczywiście przyjechać samochodem z dowolnego miejsca. My dotarliśmy do Obidos z Nazare, które także polecamy odwiedzić. Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę autem, istotną informacją może być kwestia parkingu. Nie martwcie się jednak, nieopodal murów miasta jest przygotowany duży, bezpłatny parking, więc nie powinno być problemu z zostawieniem samochodu.

Obidos

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *