Klimat i Pogoda Algarve: kiedy się tam wybrać?

Pogoda Algarve: kiedy odwiedzić to wspaniałe wybrzeże i czy jest taki miesiąc, w którym lepiej się tutaj nie pokazywać? Sprawdź przygotowane przez nas informacje.

Pogoda na portugalskim wybrzeżu Algarve zawsze była dla nas łaskawa. Odwiedzaliśmy ten region 3 razy i za każdym razem było to świetne oderwanie od zimowej codzienności w Warszawie. Słoneczne dni, temperatura o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stopni wyższa niż ta, której można było doświadczyć w Polsce – tego czasami chyba trzeba każdemu. Oczywiście zdarzały się momenty z mżawką, cięższymi chmurami czy silnym wiatrem, ale były to zjawiska przejściowe, po których znowu mogliśmy się cieszyć promieniami słońca.

Podczas naszego ostatniego pobytu w Algarve (mieszkaliśmy w Albufeirze oraz w Sagres), przez miesiąc, na przełomie grudnia i stycznia, dni bez słońca liczyć można było na palcach jednej ręki.

plaża Algarve

Pogoda Algarve. Kiedy jest najlepszy moment na wypoczynek?

Wielu twierdzi, że w Algarve są tylko dwie pory roku: długie i ciepłe lato oraz zima, która dla Polaków jest raczej wiosną. Ten jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w całej Europie, poszczycić się może wspaniałą pogodą, podczas której w środku lata słońce świeci przez całe 12 godzin! Wszak to jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów na Starym Kontynencie.

Portugalia znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Południowe krańce tego kraju (a więc Algarve) znajdują się pod wpływem suchego i zimnego Prądu Kanaryjskiego. Zatem pogoda Algarve kształtowana jest przez klimat śródziemnomorski (będący rodzajem klimatu podzwrotnikowego). Temperatura i liczba dni deszczowych na południu jest zgoła inna aniżeli np. w Porto, gdzie pada dużo częściej, w szczególności w miesiące zimowe. Ponadto na północy od grudnia do marca bywa chłodno, jednak ujemne temperatury to rzadkość. Zupełnie inne warunki pogodowe panują na wybrzeżu Algarve, gdzie średnie temperatury w ciągu dnia w tym czasie nie spadają poniżej 10 stopni.

Najbardziej deszczowe miesiące na Algarve to listopad, grudzień i styczeń. Zimą w Algarve lubi się też chmurzyć.

Najcieplejsze miesiące to te wakacyjne, czyli od połowy czerwca do początku września. Temperatury maksymalne w ciągu dnia wynoszą wtedy ponad 30 °C. Na szczęście oceaniczna bryza skutecznie chłodzi. Słońca wtedy nie brakuje i dni są praktycznie bez deszczu. Jeżeli chcecie wybrać się na zwiedzanie to polecamy marzec lub kwiecień – jest wtedy przyjemnie ciepło i nie za gorąco.

Aktualna pogoda Algarve.

Średnia temperatura w ciągu dnia:

pogoda algarve

Średnie (miesięczne) opady:

algarve klimat

Myślicie o podróży do Portugalii? Sprawdźcie co warto zobaczyć w Algarve!