Klimat i Pogoda Algarve: kiedy się tam wybrać?

Pogoda Algarve: kiedy odwiedzić to wspaniałe wybrzeże i czy jest miesiąc, w którym lepiej się tutaj nie pokazywać? Sprawdź przygotowane przez nas informacje.

Pogoda na portugalskim wybrzeżu Algarve zawsze była dla nas łaskawa. Odwiedzaliśmy ten region 2 razy i za każdym razem było to świetne oderwanie od zimowej codzienności w Warszawie. Słoneczne dni, temperatura o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stopni wyższa niż ta, której można było doświadczyć w Polsce – tego czasami chyba trzeba każdemu. Oczywiście zdarzały się momenty z mżawką, cięższymi chmurami czy silnym wiatrem, ale były to zjawiska przejściowe, po których znowu mogliśmy się cieszyć promieniami słońca. Dość powiedzieć, że po marcowym wyjeździe, pomimo tego, że się nie opalaliśmy, schodziła nam skóra.

plaża Algarve

Pogoda Algarve. Kiedy jest najlepszy moment na wypoczynek?

Wielu twierdzi, że w Algarve są tylko dwie pory roku: długie i ciepłe lato oraz zima, która dla Polaków jest raczej wiosną. Ten jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w całej Europie, poszczycić się może wspaniałą pogodą, podczas której w środku lata słońce świeci przez całe 12 godzin! Wszak to jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów na Starym Kontynencie.

Portugalia znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Południowe krańce tego kraju (a więc Algarve) znajdują się pod wpływem suchego i zimnego Prądu Kanaryjskiego. Zatem pogoda Algarve kształtowana jest przez klimat śródziemnomorski (będący rodzajem klimatu podzwrotnikowego). Temperatura i liczba dni deszczowych na południu jest zgoła inna aniżeli np. w Porto, gdzie pada dużo częściej, w szczególności w miesiące zimowe. Ponadto na północy od grudnia do marca bywa chłodno, jednak ujemne temperatury to rzadkość. Zupełnie inne warunki pogodowe panują na wybrzeżu Algarve, gdzie średnie temperatury w ciągu dnia w tym czasie nie spadają poniżej 10 stopni.

Najbardziej deszczowe miesiące na Algarve to listopad, grudzień i styczeń. Mieliśmy okazję odwiedzać ten region w grudniu i podczas 4-dniowej podróży padało tylko raz w formie mżawki. To nie oznacza jednak, że zimą Algarve nie lubi się chmurzyć.

Najcieplejsze miesiące to te wakacyjne, czyli od połowy czerwca do początku września. Temperatury maksymalne w ciągu dnia wynoszą wtedy ponad 30 °C. Na szczęście oceaniczna bryza skutecznie chłodzi. Słońca wtedy nie brakuje i dni są praktycznie bez deszczu. Jeżeli chcecie wybrać się na zwiedzanie to polecamy marzec lub kwiecień – jest wtedy przyjemnie ciepło i nie za gorąco.

Aktualna pogoda Algarve.

Średnia temperatura w ciągu dnia:

pogoda algarve

Średnie (miesięczne) opady:

algarve klimat

Myślicie o podróży do Portugalii? Sprawdźcie co warto zobaczyć w Algarve!