Albufeira – czy warto odwiedzić ten kurort w Algarve?

Albufeira – bielone domy stojące na wysokim klifie, szeroka plaża i błękitny Atlantyk. Chyba każdy, kto myśli o podróży do Portugalii, kojarzy ten pocztówkowy widok. Są Ci, którzy to miasto kochają, ale też tacy, którzy za nim nie przepadają. Sprawdź, dlaczego i czy warto odwiedzić ten kurort.

Zacznijmy od początku. Tu nie ma czego ukrywać – Albufeira jest największym i bodaj najbardziej popularnym pośród wszystkich kurortów na wybrzeżu Algarve. W szczycie sezonu odwiedzają je rzesze turystów, a miasto tętni życiem do późnych godzin nocnych (lub wczesnych porannych). Nic dziwnego. Wszakże Albufeira ma wszystko, czego turysta potrzebuje. Od cudownych i szerokich plaż, w pobliżu których zainstalowała się bogata baza hotelowa, przez restauracje, knajpy i bary, które serwują każdy rodzaj jedzenia, po gwarantowaną pogodę w letnie dni.

Albufeira
Albufeira Algarve

A jak Albufeira wygląda poza sezonem? Robi malutki krok wstecz do tego, czym kiedyś była – spokojną miejscowością rybacką. Co prawda rybaków tu już raczej nie spotkamy, ale w wielu momentach możemy mieć Albufeirę tylko dla siebie. Senne uliczki, puste plaże, knajpy, w których siedzących policzyć można na palcach jednej ręki. Oto Albufeira, która może zauroczyć.

Albufeira – informacje praktyczne

Albufeira to pierwsze większe miasto (obok m. Quarteira) po drodze z lotniska w Faro w kierunku największych atrakcji Algarve. Od portu lotniczego dzieli je około 35 kilometrów.  Gdybyście wybierali się tutaj ze stolicy Portugalii – Lizbony, to dostaniecie się tu autostradą w ok. 2 h i 20 minut (około 260 km).  

Albufeira, poza tym, że jest urokliwym miastem samym w sobie, to jest również dobrą bazą wypadową, aby odwiedzić takie miejsca jak np. Praia Falesia, Praia Grande, Praia de Marinha czy położone nieco dalej Carvoeiro.

Kurort cieszy się zawrotną liczbą ponad 3000 godzin nasłonecznienia rocznie (ponad 300 dni). Zimy są bardzo łagodne – w grudniu można trafić cały tydzień słońca z temperaturami maksymalnymi 22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia. Sprawdzone na własnej skórze.

Jeżeli zdecydujecie się, że podczas Waszych wakacji, to Albufeira stanie się Waszą bazą, to polecamy sprawdzenie hoteli i apartamentów w najlepszych cenach.

Albufeira zachód słońca

Krótko o historii Albufeiry

Historia sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, wtedy to osada wzniesiona w miejscu dzisiejszego miasta Albufeira nosiła nazwę Baltum. W VIII wieku miasto zajęli Arabowie, zmieniając nazwę na Al-Buhera (al-Buħayra), co w tłumaczeniu oznacza “Zamek na Morzu” (zamek morski stojący wysoko nad morzem). Podczas pięciu wieków ich panowania, aż do 1249 roku, gdy Maurowie zostali wyparci przez Portugalczyków, miasteczko prowadziło intensywny handel z miastami Afryki Północnej. Co ciekawe Al-Buhera miała wtedy status miasta.

Rybak w Albufeirze

Podbój, a co za tym idzie upadek handlu, doprowadził do agonii dobrze prosperujące miasto. Albufeira opustoszała i stała się prostą mieściną rybacką. Powstała ponownie dopiero w XVI wieku, gdy uzyskała status miasta, a następnie ponownie stała się twierdzą (wyposażoną w ciężką artylerię broniącą miasta przed najazdami piratów).

Ważnym rokiem w historii Albufeiry jest 1755 rok. Miasto nawiedziło wtedy trzęsienie ziemi, a następnie tsunami z falami o wysokości 10 metrów. Doprowadziło to do bardzo poważnych zniszczeń, niewiele budynków pozostało nienaruszonych.

Albufeira do lat 60-tych XX wieku była stojącą na klifie miejscowością, której głównym zajęciem był połów i eksport ryb. Dynamiczny rozkwit turystyki zmienił ją w kurort, który znamy dziś.

Ulica w Albufeirze

Albufeira – atrakcje

Jeżeli planujecie wizytę w Albufeirze tylko na chwilę, to polecamy poniższe miejsca. Spokojnie zarezerwujcie na nie pół dnia. Ci zwiedzający wolniej mogą spędzić tu cały dzień.

Oto dlaczego warto odwiedzić Albufeirę.

Albufeira

Spacer po starym mieście

Totalny “must”, jeżeli wybieracie się do tego kurortu tylko na kilka chwil. Spacer po leżącym w sercu Albufeiry starym mieście, miejscu, które wciąż zachowuje urok i kurczowo trzyma się historii, to bardzo przyjemne doświadczenie. Bez trudności pobłądzicie tutaj spacerując pośród malowniczych białych domów po brukowanych, krętych uliczkach.

Albufeira atrakcje
Ulica w Albufeirze

W szczególności polecamy spacer w górę Rua da Bateria, która prowadzi z poziomu plaży do znajdującego się na klifie starego miasta. Idąc tamtędy warto zwrócić uwagę na prostopadłą, wąską i białą uliczkę – Traversa da Igreja Velha. Znajdziecie tu mauretański łuk, w miejscu tym stał niegdyś meczet. Kolejną ciekawą klimatyczną uliczką, którą polecamy jest Rua do Correio Velho

Albufeira
Albufeira atrakcje

Po wejściu na górę rekomendujemy kierować się do Elevador do Peneco. Rozpościera się stąd urokliwy widok na Albufeirę w stronę wschodnią. Warto również odbić do Igreja de Sant’Ana, gdzie również ładnego widoku nie zabraknie.

Albufeira widok

Punkt widokowy na Albufeirę

Odwiedzając to miasto nie możecie nie wybrać się na złotą godzinę i zachód słońca na punkt widokowy – Miradouro do Pau da Bandeira. Z plaży i promenady prowadzą tutaj schody ruchome, więc nawet największe leniuszki dadzą radę się tu dostać.

Punkt widokowy na Albufeirę

Albufeira wygląda stąd cudownie. “Klasyczny” widok jak z przewodnika turystycznego. Z całą pewnością to właśnie tu najczęściej fotografowane jest to miasto.

Praia de Albufeira

Od strony miasta do jej końca (odcinki plaży występują tu pod różnymi nazwami, m.in. plaża Túnel, Peneco, jak i dos Pescadores) jest jakieś 2 lub 2,5 kilometra, więc każdy może sobie pozwolić na przyjemność przejścia całej plaży. Szczególnie popołudniu, gdy Albufeira jest piękne oświetlana przez zmierzające ku zachodowi słońce.

W cieplejsze dni rozstawiane są tutaj leżaki (w pobliżu hotelu Sol e Mar). Na plaży znajduje się również kilka restauracji.

Praia de Albufeira
Praia de Albufeira

Praia da Oura

Nieco oddalona od centrum miasta, ale za to oferująca dużo więcej spokoju. Szczególnie polecamy wybrać się tutaj na wschód słońca. 

Zważywszy na to, że mieszkaliśmy zaraz obok tej plaży, to mieliśmy okazję kilka razy uczestniczyć w tym spektaklu. Poza sezonem, wcześnie rano mieliśmy Praia do Oura tylko dla siebie.

Warto również sprawdzić pływy, najładniej ta plaża bowiem wygląda przy przypływie.

Praia da Oura

Praia dos Arrifes i Praia de Sao Rafael

Wielu (również przewodniki) zaliczają te plaże do Albufeiry pomimo tego, że faktycznie nie znajdują się one w mieście. Można powiedzieć, że są to atrakcje poza miastem, ale w tak niedalekiej odległości, że nie można ich przegapić. Spróbujcie przyjechać tutaj, jeżeli wspomniane wcześniej plaże będą zatłoczone.

Obie plaże znajdują się w niedalekiej odległości od siebie. Obok jest duży parking, na obu również znajdują się bary (poza sezonem oczywiście zamknięte). Sao Rafael jest dużo większa od sąsiadującej, Arrifes jest raczej kameralna.

I jedna i druga charakteryzuje się wielkimi skałami wyrastającymi wprost z oceanu – typowy widok na Algarve. Obie plaże udowadniają, że w pobliżu Albufeiry nie ma brzydkich plaż. Niech o urodzie tych miejsc świadczą zdjęcia.

Praia dos Arrifes
Praia dos Arrifes
Algarve
Praia de Sao Rafael
Praia de Sao Rafael

2 komentarze

  1. Piękne zdjęcia! Pomimo tego, że jest to typowy kurort to udało się wam bardzo ładnie pokazać 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *