Rovinj – najpiękniejsze miasto na chorwackiej Istrii

Zakup biletów do Wenecji zaowocował nie tylko kolejną wizytą w Italii. W ciągu kilku dni udało nam się bowiem odwiedzić także dwa inne miasta, leżące poza granicami Włoch. Pierwszym z nich było Rovinj – chorwacka perełka i jedno z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Adriatyku. O ile najbardziej znane miasto w Chorwacji, czyli Dubrownik, wzbudziło w nas nieco mieszane uczucia, o tyle Rovinj skradło nasze serca natychmiast. Miasteczko jest mieszanką wszystkiego, co uwielbiamy! Malownicze, kameralne i z włoskim klimatem. Zresztą, sprawdźcie sami, dlaczego warto odwiedzić Rovinj.

Rovinj
Rovinj Chorwacja

Położenie i dojazd

Nazywane niekiedy “małą Wenecją” albo “chorwackim Saint Tropez”, Rovinj zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części półwyspu Istria, w północnej Chorwacji.

Miasteczko zdecydowanie zachwyca swoim położeniem. Stare Miasto Rovinj niemal z każdej strony otoczone jest przez wody Morza Adriatyckiego, a z lądem łączy je tylko wąska cieśnina. W najbliższej okolicy znajdują się aż 22 wysepki, a do najpiękniejszych z nich zaliczany jest Crveni Otok. Do najbardziej włoskiego z chorwackich miast zdecydowaliśmy się przyjechać autem bezpośrednio z lotniska Wenecja Treviso. Odległość, jaką mieliśmy do pokonania, to ok. 250 km, co zajęło nieco ponad 3 godziny.

Jeżeli jednak nie macie w planach takiej objazdówki, to najbliższym lotniskiem będzie to w Puli.

Chorwacja
Rovinj

Nocleg w Rovinj

Z tego co już się zdążyliśmy zorientować wcześniej, najpopularniejszą formą zakwaterowania w Chorwacji są prywatne apartamenty i pokoje. My nasz nocleg (o nazwie Soba 5) znaleźliśmy jeszcze przed wyjazdem na Airbnb. Był to pokój z własną łazienką i balkonem w niezłej cenie i bardzo dobrej lokalizacji (ok. 15 min spacerem od Starego Miasta). Spaliśmy tam co prawda tylko jedną noc, ale było bardzo przyjemnie. 

Sprawdź apartamenty i hotele w Rovinj w najlepszych cenach.

Chorwacja Rovinj
Zwiedzanie Rovinj

Co zobaczyć w Rovinj

Rovinj jest stosunkowo niewielkim miasteczkiem. Idealnym do spacerów i takim, w którym w ciągu kilku godzin można zajrzeć niemal w każdy zakamarek. Mimo to, warto tu się zatrzymać choć na jedną noc. Można wtedy podziwiać starówkę o zachodzie słońca, posiedzieć wieczorem w knajpce i chłonąć tutejszą atmosferę.

Co polecamy robić w Rovinj? Przede wszystkim… nie spieszyć się. Niemal każda uliczka, każdy zakątek czy budynek to powód do zachwytów. Gęsta zabudowa miasteczka już sama w sobie jest dużą atrakcją. Kolorowe kamieniczki w stylu bizantyjskim z okiennicami, często z wywieszonym praniem, wyglądają jak rodem przeniesione z Włoch. Wiele z nich oblewanych jest przez Adriatyk, a uliczki przy których stoją kończą się zazwyczaj zejściem do wody.   

Chorwacja Adriatyk
Rovinj

Najważniejszym obiektem w mieście jest usytuowany na wzgórzu, olbrzymi kościół św. Eufemii – patronki Rovinj. Przylega do niego, widoczna już z oddali, charakterystyczna wieża z XVII wieku o wysokości 60 m. Przy jej budowie wzorowano się na słynnej kampanili wzniesionej półtora wieku wcześniej przy placu św. Marka w Wenecji. Ze szczytu wieży podziwiać można wspaniałą panoramę na miasto i zatoki.

Oprócz tego, w Rovinj zobaczyć można pozostałości murów miejskich pochodzących z VII w. Do miasta prowadziło niegdyś siedem bram, z czego do dzisiaj zachowały się trzy: Brama św. Benedykta, Portica i Brama św. Krzyża. Obecnie jednak rolę bramy Starego Miasta pełni barokowy Łuk Balbi, który powstał w XVII wieku. Największa liczba turystów skupia się zaś przy Trg Marsala Tita, czyli położonym w centrum placu marszałka Tito. 

Rovinj zabytki
Rovinj zwiedzanie

Za jedną z wizytówek miasta uznawana jest również ciasno zabudowana ulica Grisia. Na jej końcu zlokalizowana jest wyjątkowa galeria sztuki na świeżym powietrzu. Miejscowi artyści sprzedają swoje prace na malowniczych schodach w cieniu wielowiekowych budynków.

Innym, bardzo fajnym miejscem do spacerów, ale też na chwilę wytchnienia, jest promenada przy porcie. Tu również znajduje się wiele restauracji i barów, w których można przysiąść, napić się zimnego drinka i rozkoszować wspaniałym widokiem na kołyszące się żaglówki oraz starówkę. Z portu można zaś popłynąć na położone nieopodal wysepki.

Istria Chorwacja
Restauracja w Chorwacji
Rovinj Chorwacja

Gdzie zjeść w Rovinj

Na Starym Mieście Rovinj praktycznie na każdym kroku znajdziecie kawiarnie i restauracje. Większość ludzi zwykle siada przy porcie, ale tam też jest najbardziej turystycznie i niekoniecznie najtaniej. Choć na pewno przyjemnie!

Ogólnie chyba ciężko być tu głodnym, gdyż baza gastronomiczna jest naprawdę bogata. Skosztować można tu zarówno dań z ryb i owoców morza, jak i mięsnych specjałów charakterystycznych dla kuchni bałkańskiej, np. cevapcici. Dla nas ta pierwsza opcja wydawała się szczególnie pociągająca. Jeżeli dla Was też, to polecamy restaurację Balbi przy Trg G. Matteottija. 

dania chorwacja

W następnych wpisach zabierzemy Was do Piranu, Wenecji i kolorowego Burano. To była bardzo owocna podróż. 😉

Rovinj co warto zobaczyć

3 komentarze

  1. Przepiękne zdjęcia! Rovinj wydaje się dużo przyjemniejszy od Dubrownika. Chociażby ze względu na mniejszą ilość turystów i widoki na morze. W Dubrowniku trzeba wejść na mury (co tanie nie jest) lub wyjść ze Starego Miasta, żeby zobaczyć Adriatyk. Tutaj można cieszyć oczy błękitem praktycznie cały czas.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *