Setenil de las Bodegas – niezwykłe miasto w skale

Na południu Hiszpanii znajduje się wyjątkowe miejsce, w którym dosłownie można schować się pod kamień. Setenil de las Bodegas leży na trasie tzw. pueblos blancos, czyli białych miasteczek Andaluzji. Znane jako miasto w skale, Setenil zlokalizowane jest zaledwie 18 km od słynnej Rondy. Dzięki swej niecodziennej architekturze, stanowi wspaniałą atrakcję, której nie powinniście pominąć w tym regionie Hiszpanii. Sprawdźcie, dlaczego warto odwiedzić Setenil de las Bodegas.


Charakterystycznych, białych miasteczek w Andaluzji jest wiele. Z tego powodu powstała nawet Ruta de los Pueblos Blancos. Jeżeli nie macie jednak czasu pokonać całego szlaku i zajrzeć do każdego punku na trasie, polecamy odwiedzić chociaż kilka. Na waszej liście z pewnością nie powinno zabraknąć Setenil de las Bodegas. Co w nim takiego niezwykłego?

Setenil de las Bodegas
Setenil de las Bodegas Andaluzja

Andaluzyjskie miasto w skale

Setenil de las Bodegas jest szczególnie znane ze swoich nietypowych domów, które są wykute w skale. W rzeczywistości, część miasta znajduje się pod skałami i jaskiniami, co daje unikalny krajobraz i atmosferę. Burzliwa historia miejscowości ma swoje odzwierciedlenie w jej nazwie. Setenil odnosi się bowiem do łacińskiej sentencji “septem nihil”, czyli “siedem razy nic“. Przypomina to, iż chrześcijanie wielokrotnie próbowali odbić miasto z rąk muzułmanów, co udało się dopiero w 1484 r., przy siódmej próbie. Drugi człon nazwy miasteczka “bodegas” w języku hiszpańskim oznacza “piwnice na wino” i odnosi się do czasów, gdy zajmowano się tutaj uprawą winorośli i wytwarzano cenione w całym regionie wino.

Białe miasteczko w Andaluzji

W liczącym około 3000 mieszkańców Setenil znajdziecie białe domy z czerwonymi dachami i malowanymi zdobieniami, które charakterystyczne są dla tej części Europy. Miasto posiada także kilka ciekawych zabytków. Wymienić należy: ruiny zamku z przełomu XII i XIII w., gotycki kościół Nuestra Señora de la Encarnación czy budynek starego ratusza.

Ta andaluzyjska perełka znana jest również z produkcji oliwy z oliwek, która jest jednym z najważniejszych produktów rolnych w regionie. W okolicy możemy zatem podziwiać rozpościerające się w nieskończoność gaje oliwne. Ponadto miasteczko oferuje wiele możliwości turystycznych, takich jak spacery po malowniczym centrum miasta, zwiedzanie jaskiń, czy też uprawianie turystyki pieszej i rowerowej po okolicznych szlakach.

Andaluzja miasteczko w skale
Calle Jaboneria

Setenil de las Bodegas – atrakcje

Spacer po tym niezwykłym, zbudowanym pośród skał stromego kanionu rzeki Rio Trejo miasteczku, niewątpliwe jest atrakcją samą w sobie. Gubienie się w wąskich uliczkach i odnajdywanie urokliwych zakątków tylko dla siebie, może dostarczyć wiele przyjemności. Zwiedzając niespiesznie to andaluzyjskie pueblo blanco, polecamy jednak zaznaczyć sobie na mapie chociaż kilka punktów, które warto zobaczyć. 

Andaluzja

Do najważniejszych atrakcji Setenil zaliczyć można:

  • Castillo de Setenil – górujący nad miastem zamek z okresu XII-XIII wieku, będący pamiątką po obecności Maurów. Do dziś pozostała tylko jedna z jego ogromnych wież i część murów. Jest to ciekawy historycznie obiekt, ale też dobry punkt widokowy;
  • Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación – niewielki, lecz bardzo ładny, XVI-wieczny gotycki kościół. Jeden z cenniejszych zabytków i jedyny budynek w Setenil nie posiadający białej elewacji;
  • kaplicę św. Benedykta – obiekt pochodzący z przełomu XV i XVI wieku, zbudowany na miejscu meczetu;
  • Calle Villa – główna ulica Setenil de las Bodegas, przy której znajdują się liczne bary i kawiarnie;
  • Plaza de Andalucia – główny plac miasteczka;
  • Calle Cuevas de la Sol – najczęściej fotografowana uliczka w Setenil. Schowana jest pod ogromną skalną półką razem z charakterystycznymi, białymi budynkami, które zostały idealnie wkomponowane w jaskinie;
  • Calle Cuevas de la Sombra – podobna do powyższej uliczka po drugiej stronie rzeki;
  • Mirador del Carmen – punkt widokowy w środku miasteczka. Aby na niego dotrzeć, trzeba pokonać 93 dość strome schody, ale zdecydowanie warto! Z Mirador del Carmen można podziwiać piękną panoramę na miasto, zamek i jeden z klifów. Inne ciekawe punkty widokowe rozsiane wokół miasta to: Mirador El Lizón, Mirador Balcon de Setenil de las Bodegas czy Mirador przy Calle San Sebastian;
  • Calle Herreria i romantyczny zakątek – jedna z najbardziej urokliwych, ale też najstarszych uliczek w Setenil. Na końcu Calle Herreria widnieje zachęcający do pocałunku wszystkie zakochane pary napis: “Bésame en este rincón”.
Setenil de las Bodegas Mirador del Carmen
Mirador del Carmen
Setenil de las Bodegas
Setenil de las Bodegas Calle Herreria
Calle Herreria
Calle Cuevas de la Sombra w Setenil de las Bodegas
Calle Cuevas de la Sombra

Setenil de las Bodegas – gdzie zjeść?

To andaluzyjskie białe miasteczko jest dobrym miejscem na spróbowanie lokalnej kuchni. Słynie ono zwłaszcza z najlepszych kiełbas chorizo w regionie, doskonałej jakości wieprzowiny oraz wspaniałego wina Principe Alfonso. Na uwagę zasługują też tutejsze sery, miody i oliwa z oliwek.
Bez problemu znajdziecie w Setenil co najmniej kilka bardzo smacznych restauracji, tapas barów i kawiarni. Jeżeli zatem podczas zwiedzania dopadnie was głód, nie martwcie się – jest w czym wybierać.

Najwięcej lokali i sklepików z andaluzyjskimi specjałami znajduje się przy słynnych ulicach: Calle Cuevas de la Sol i Calle Cuevas de la Sombra. Naszym celem był Bar Frasquito. Jak się okazało, nie tylko naszym. Musi być tam niezwykle pysznie, bowiem czas oczekiwania na stolik wynosił ponad 2 godziny. Z lekkim żalem, poszliśmy dalej. Na szczęście trafiliśmy naprawdę dobrze. Cafetería bar Sol y Sombra to fajna opcja na mniejszy lub większy posiłek. Posiada niewielki taras z widokiem. Można tu zjeść zarówno tapasy takie jak: flamenquin, salmorejo czy andaluzyjski ser payoyo, ale też ośmiornicę czy polędwicę wołową. Nie pomińcie również deseru (polecamy french toast with nougat ice cream).

Miasteczko w Andaluzji
Setenil de las Bodegas

Jeżeli wybieracie się do miasteczka na dłużej to polecamy sprawdzić hotele i apartamenty w Setenil de las Bodegas w najlepszych cenach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *