Szwajcaria Saksońska i Drezno – pomysł na weekend w Niemczech

Tak jak do niedawna szerokim łukiem omijaliśmy Niemcy podczas naszych podróży, tak w tym roku już drugi raz zawitaliśmy do naszych zachodnich sąsiadów. Okazało się bowiem, iż nasze dziwne przekonanie, że „tam nic nie ma” w rzeczywistości jest totalnie bez sensu. Po tym jak zauroczył nas Zamek Neuschwanstein i bawarskie miasteczka, zdecydowaliśmy się na spontaniczny trip do Drezna. Naszym głównym celem była jednak Szwajcaria Saksońska. Zważywszy na niedużą odległość dzielącą oba te miejsca, zwiedzanie ich można połączyć i spędzić fajny weekend nieopodal granicy z Polską.

Szwajcaria Saksońska

Szwajcaria Saksońska, czyli…

Obszar obejmujący niemiecką część Gór Połabskich znajdujący się po obu stronach rzeki Łaba. Nazwa Szwajcaria Saksońska (albo inaczej Saska Szwajcaria) powstała na początku XIX wieku, a nadał ją malarz Adrian Zingg, któremu ten region skojarzył się z rodzinnymi stronami. Miejsce to słynie ze zróżnicowanych i wyjątkowo malowniczych krajobrazów. Zobaczymy tu ciągnące się kilometrami równiny bezpośrednio sąsiadujące z wyrastającymi nawet na kilkaset metrów formacjami skalnymi. W wyniku działania erozji piaskowce w tym regionie przybrały niezwykle wymyślne kształty. Tym samym w Szwajcarskiej Saksonii podziwiać można zarówno monumentalne, pionowe ściany, jak i wąskie doliny, baszty, iglice, stożkowate wzniesienia oraz inne twory. Obszar ten z pewnością zachwyci wszystkich miłośników skalnych miast, pieszych wędrówek oraz pięknych widoków. 

Bastei

Bastei – symbol Szwajcarii Saksońskiej

Bastei, czyli baszta, to najsłynniejsza i najliczniej odwiedzana atrakcja w Parku Narodowym Saskiej Szwajcarii. Chociaż źródłem nazwy jest wznosząca się na 190 m, wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, to większość turystów kojarzy ją głównie ze słynnym mostem. Został on zbudowany z drewna już w 1826 r.. Wzniesiony nad wąwozem Mardeltelle, Basteibrucke łączył zewnętrzną półkę ścian z zamkiem Neurathen. Miejsce to bardzo szybko zaczęło przyciągać wielu turystów. W połowie XIX w. drewnianą konstrukcję obiektu przebudowano na piaskowcową. Most osiągnął wówczas długość 76,5 m i stanął na wysokości 40 m ponad dnem wąwozu. Miejsce to nieustannie budzi zainteresowanie turystów, a cały kompleks rozwija się pod tym kątem. Most to jednak nie jedyny powód, dla którego warto tu przybyć.

Bastei Niemcy

Dookoła mostu Bastei wytyczono liczne punkty widokowe, z których podziwiać można bujne lasy i wyrastające z nich strzeliste skały. Najlepszą panoramę na most można zaś oglądać z Ferdinadstein. To z tego miejsca powstaje najwięcej zdjęć uwieczniających Bastei. Nie można sobie również odmówić spaceru samym mostem. Rozpościerają się z niego bowiem zachwycające widoki na Łabę, miasteczko Rathen, Twierdzę Koningstein, zespoły skalne Lilienstein czy Pfaffenstein. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w środku dnia na moście może być naprawdę tłoczno. Polecamy więc wybrać się tu wcześnie rano albo wieczorem. Około godziny 19 Basteibrucke mieliśmy już niemal tylko dla siebie. 

najpiękniejsze miejsca w Niemczech
Niemcy Bastei
Szwajcaria Saksońska
Szwajcaria Saksońska

Po przejściu przez most docieramy do ruin zamku Neurathen. Tak naprawdę to niewiele z niego zostało, ale znowuż znajdziemy tu wiele pomostów, tarasów i kładek. Pozwalają one przechodzić z jednej formacji skalnej na drugą i spojrzeć na Bastei z nieco innej perspektywy. Wejście kosztuje 2 EUR, ale wieczorem kasa może być zamknięta (tak jak w naszym przypadku), pozostaje wrzucić pieniążki do kuli armatniej. Co ciekawe, jest to jedyna opłata (oprócz parkingu), jaką będziecie mieli okazję tutaj uiścić. Wstęp na teren Bastei jest bowiem darmowy. Za możliwość podziwiania największej atrakcji Szwajcarii Saksońskiej i tych urzekających pejzaży nie musicie więc nic płacić. 

Saksońska Szwajcaria
Saksońska Szwajcaria
Saska Szwajcaria

Szwajcaria Saksońska i Drezno na weekend

Szwajcaria Saksońska i Drezno znajdują się w odległości około 50 km od siebie. Dobrym pomysłem może być połączenie tych dwóch miejsc i zobaczenie zarówno stworzonego przez naturę cudu krajobrazowego, jak i miasta nazywanego perłą baroku w jeden weekend. Oczywiście można zdecydować się też na jedną opcję i np. bardziej dogłębnie eksplorować stolicę Saksonii albo dłużej cieszyć oczy skalnymi formacjami. Z pewnością w jednym, jak i drugim przypadku będzie co robić. Nam jednak taki mix się sprawdził. Poświęciliśmy jeden dzień na Szwajcarię Saksońską, a drugiego mieliśmy czas na spacer po Dreźnie. Miasto o burzliwej historii, niemal doszczętnie zniszczone podczas wojny, a następnie odbudowane, zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie.

Drezno

Drezno – co zobaczyć?

Ze względu na duży upał i ograniczoną ilość czasu nasze zwiedzanie Drezna nie było intensywne. Można wręcz powiedzieć, że dość powierzchowne (ale kto wie, może będzie okazja wrócić? 🙂 Jest jednak kilka miejsc i zabytków, o których nie sposób nie wspomnieć, a które każdy odwiedzający Drezno (nawet na kilka godzin) powinien zobaczyć. Pierwsze swoje kroki kierujemy oczywiście na starówkę. To tu znajdziemy jeden z symboli i najbardziej rozpoznawalnych obiektów w stolicy Saksonii – Pałac Zwinger. Pełen przepychu i rozmachu kompleks został zbudowany w latach 1709 – 1732 z polecenia Augusta II Mocnego. Pierwotnie ten późnobarokowy zespół architektoniczny pełnił głównie funkcję reprezentacyjną. Obecnie w odrestaurowanych pawilonach mieszczą się galerie i muzea. Wstęp do nich jest płatny, jednak zwiedzanie dziedzińca i wejście na tarasy jest darmowe.

Drezno zwiedzanie
Drezno co zobaczyć

Zwinger to jednak nie jedyny godny uwagi zabytek na starówce. Imponująco prezentuje się również znajdujący się tuż obok budynek Opery Sempera wzniesiony w 1841 r. Nieopodal zaś zlokalizowany jest inny ciekawy obiekt – Katedra św. Trójcy wybudowana w połowie XVIII wieku. Nie można przegapić także Rezydencji Wettynów, której początki sięgają XII wieku. Na nas spore wrażenie zrobił jednak przede wszystkim stojący w samym sercu Nowego Rynku (Neumart) luterański kościół – Frauenkirche. Tak jak wiele innych budynków w Dreźnie i ta, wzniesiona w latach 1726 – 1743, monumentalna świątynia została doszczętnie zniszczona w wyniku bombardowań alianckich w 1945 r. Plac, okalające budynki oraz kościół zostały zrekonstruowane w latach 90-tych i teraz stanowią jedno z najbardziej zachwycających miejsc w Dreźnie.

Drezno atrakcje

Drezno – po drugiej stronie rzeki

Na starówce oczywiście Drezno się nie kończy. Po drugiej stronie Łaby również znajdziemy sporo atrakcji. Warto tu przyjść chociażby po to, aby móc rozkoszować się piękną panoramą miasta. Gdy już napatrzycie się na ten piękny widok, polecamy udać się do Neustadt, czyli Nowego Miasta. Ta dzielnica pozwoli Wam ujrzeć zupełnie inną, mniej oficjalną, bardziej alternatywną stronę Drezna. Przyznam szczerze, że nam dużą przyjemność sprawia odkrywanie takich zakątków i poznawanie jakby drugiego oblicza miasta. Podobnie było np. z Metelkovą w Lublanie i naszym hostelem będącym niegdyś więzieniem. W Neustadt w Dreźnie również czuć artystycznego ducha. Pełno tu osobliwych zakamarków, nietuzinkowych knajpek, sklepików z rękodziełem i klimatycznych podwórek skrywających prawdziwe dzieła sztuki. 

Zwiedzanie Drezna

Obowiązkowym punktem wizyty w Neustadt jest Pasaż Sztuki (Kunsthofpassage). Tak naprawdę jest to pięć, połączonych ze sobą podwórek starych kamienic znajdujących się między ulicami Görlitzer Strasse i Alaunstrasse. Każde z nich zostało zaprojektowane w innym stylu, przez innego artystę. Można powiedzieć, że to taka mała galeria sztuki pod gołym niebem. Najsłynniejsze podwórko to „Hof der Elemente”. Znajduje się tutaj charakterystyczny budynek z niebieską elewacją i systemem metalowych trąb i rurek. Podobno, gdy pada deszcz stworzony w ten sposób instrument muzyczny wygrywa melodię. Niestety nie było nam dane jej usłyszeć. Mimo to, nie żałowaliśmy wizyty w tym miejscu.

Drezno atrakcje

Drezno – gdzie spać?

Jeżeli szukacie fajnego noclegu w Dreźnie, w dobrej lokalizacji i za niewielkie pieniądze, to polecamy Wam a&o Dresden Hauptbahnhof. Mieliśmy okazję mieszkać w obiekcie należącym do tej sieci podczas naszej pierwszej podróży do Niemiec (w Monachium) i byliśmy bardzo zadowoleni. Wiedzieliśmy czego się spodziewać i faktycznie warunki były bardzo podobne. Znajdziecie tu pokoje w różnych kategoriach, zarówno wieloosobowe (najtańsze), jak i jedno- czy dwuosobowe. My spaliśmy w „dwójce”. Pokój był dość niewielki, ale miał wszystko co potrzeba, czyli: łóżko, stolik z krzesłami, wieszak na ubrania, telewizor i prywatną łazienkę.

Drezno hotel
Drezno noclegi

W obiekcie jest też bezpłatne wi-fi, a rano serwowane jest śniadanie. Spodobał nam się również bar na dachu z widokiem na miasto, gdzie można było napić się piwka w świetle zachodzącego słońca. Do Starego Miasta jest 2 km, samochodem to może 5 minut. Nieopodal znajduje się też dworzec kolejowy i autobusowy,  a tuż obok jest market spożywczy. 

A&O Drezno

Szwajcaria Saksońska i Drezno – jak dotrzeć?

Mimo że może nie będzie to najszybsza opcja, to jednak ten region Niemiec polecamy odwiedzić własnym samochodem. Pokonanie trasy z Warszawy do Drezna zajmuje około 6 godzin. Jeżeli natomiast macie szczęście mieszkać w południowej części Polski, to Szwajcaria Saksońska jest w zasięgu jakichś 3 godzin jazdy (a może nawet mniej). Do Drezna można się dostać również autobusem (np. Flixbusem), pociągiem lub samolotem, ale koniec końców auto i tak się przydaje. Zwłaszcza jeżeli naszym celem jest także Szwajcaria Saksońska. Poruszanie się po tym regionie bez własnego środka transportu może być utrudnione, ale nie niemożliwe.

*****

3 komentarze

  1. Planowaliśmy Drezno już od dawna. Po przeczytaniu waszego posta jedziemy we wrześniu 😉 Dzięki!

  2. mieszkałam w Dreźnie podczas studiów,super miasto! polecam wybrać się na dłuższy weekend i odwiedzić w okolicach jeszcze twierdzę Konigstein, Stolpen, Miśnię i Moritzburg – świetne miejscówki! 🙂

  3. Drezno i Szwajcaria Saksońska wspaniałe miejsca!! Staram się tam bywać zawsze kiedy jest okazja. Polecam!!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.