Algarve atrakcje – tym zachwyca południe Portugalii (+ mapa)

Algarve atrakcje ma wyjątkowe. Fakt, nie opinia. Każdy miłośnik zachwycających widoków i słonecznego wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie. Od lazurowej wody i miękkiego piasku na cudownych plażach, przez spektakularne piesze szlaki, po malownicze miasteczka. Są też wysokie wydmy, z których podziwiać można rozciągającą się po horyzont linię brzegową. Atrakcje w Algarve to nie tylko miejsca idealne na relaks, ale również na aktywny wypoczynek, np. surfing czy żeglarstwo. Sprawdźcie, które miejsca warto zobaczyć w portugalskim Algarve. 

Algarve jest absolutny rajem dla pragnących plażowego relaksu. Wszakże przez 2 lata z rzędu region ten wybierany był najlepszym miejscem na tego typu wypoczynek. Wyróżnienie to nie jest przesadzone, a Algarve plaże ma tak cudowne, że podczas urlopu zapomnicie o często płatającej figle polskiej pogodzie.

Reklama


A w Portugalii miejsc już trochę widzieliśmy, np. cudowne atrakcje na Maderze. Z pewnością żaden region w tej części Europy nie może konkurować pod względem plaż z tym, co oferuje Algarve. Choć w naszym zestawieniu plaż nie brakuje, to znajdziecie w nim także trochę innych miejsc, które warto tu zobaczyć. Sprawdźcie poniżej!

Atrakcje Algarve

Algarve atrakcje – zachwycające miejsca

Nasze zestawienie, z którego dowiecie się jakie Algarve atrakcje oferuje, uporządkowaliśmy ze wschodu na zachód. Wymieniamy tylko te miejsca, które szczególnie nas urzekły i które polecamy Wam odwiedzić. Pamiętajcie jednak, że praktycznie całe wybrzeże obfituje w piękne widoki. Wybór zatem nie był łatwy.

Tavira

Zaczynamy od naszego ulubionego miasta w całym regionie. Tavira, bo o niej właśnie mowa, leży bardzo blisko granicy z Hiszpanią (około 30 min. drogi). Podobna odległość dzieli ją od portu lotniczego w Faro. Większość turystów lądujących na tym lotnisku, decyduje się jednak jechać na zachód, po klasyczne widoki kojarzące się z Algarve.

W okolicy Taviry nie uświadczycie bowiem spektakularnych klifów w odcieniach pomarańczu. Krajobraz jest tu zgoła inny, ale również wyjątkowy. Samo miasteczko zachwyciło nas nie tylko swoim położeniem – po obu stronach rzeki Gilão, niedaleko jej ujścia do Atlantyku, ale też unikatową zabudową, klimatycznymi uliczkami i prawdziwą, portugalską atmosferą. Myślę, że to jedno z tych miejsc, w których moglibyśmy się zatrzymać na dłużej, a nawet zamieszkać. Szczerze polecamy odwiedzić Tavirę, nawet jeżeli nie planowaliście jechać w tym kierunku.

Tavira Algarve
Tavira Portugalia

Praia da Falesia

Pierwsza plażą w zestawieniu jest subiektywnie jedna z najpiękniejszych w Europie. Za każdym razem, gdy jesteśmy w regionie Algarve nie możemy odmówić sobie wizyty na niej kilka razy. Krajobraz, który czeka tutaj to gliniane, rude, wysokie klify ochraniające szeroką, piaszczystą plażę. Falesia, pomimo tego że znajduje się w odległości zaledwie kilku kilometrów od największych kurortów Algarve, jest zaskakująco dziewiczym miejscem. 

Najbardziej spektakularny odcinek tej plaży (z najwyższymi klifami) znajduje się od strony zachodniej. Polecamy Praia da Falesia na dłuższy, kilkukilometrowy spacer. Zachwyca o każdej porze i przy każdej pogodzie, ale wyjątkowo malowniczo jest tu przy zachodzie słońca.

Praia da Falesia Algarve
Algarve atrakcje
Praia da Falesia Portugalia

Praia do Castelo

Choć niewielka, to jedna z bardziej urodziwych plaż Algarve. Najlepsze widoki dostępne są z góry (z klifu) zaraz obok parkingu. Polecamy również zejść na dół do plaży, by wybrać się na krótki spacer lub po prostu wypocząć na ciepłym piasku. To, co zachwyca tutaj, to wielkie formacje skalne w kolorze żółto-brązowym wyrastające wprost z oceanu.

Nazwa Praia do Castelo (“Plaża zamkowa”) swoją nazwę wzięła od XVI-wiecznej strażnicy, której zadaniem niegdyś było strzeżenie Algarve przed piratami z Afryki Północnej. 

Plaża znajduje się około 6 kilometrów na zachód od Albufeiry. Szczególnie polecamy odwiedzić ją przy przypływie (ze względu na spektakularne fale).

Algarve Praia do Castelo
Praia do Castelo Algarve

Praia Grande de Pera

O tej plaży będzie krótko. Długa i szeroka plaża Grande de Pera to doskonałe miejsce na kilkukilometrowy spacer lub błogi relaks przy szumie fal. Bez trudu znajdziecie tutaj miejsce na swój ręcznik czy leżak. Co ciekawe za każdym razem, gdy się tam pojawialiśmy mieliśmy piękną pogodę (gdy w innych miejscach bywało kapryśnie).

Tutaj również polecamy wizytę przy przypływie, wtedy to plaża wygląda dużo ładniej.

Praia Grande de Pera

Praia da Marinha

Must see na wybrzeżu Algarve: Praia da Marinha. Jest to wręcz kultowa plaża między Carvoeiro a Armação de Pêra. Lonely Planet i Tripadvisor po prostu rozpływają się nad tą plażą, nazywając ją na przemian najpiękniejszą w Portugalii, najlepszą w Portugalii, najbardziej imponującą w Europie. Jak weźmiecie do ręki jakikolwiek przewodnik dotyczący Algarve czy Portugalii, to jest duża szansa, że na okładce będzie właśnie Praia da Marinha. Powiem Wam sekret: jest cudowniejsza niż na zdjęciach!

Ta niewielka plaża położona jest w otoczeniu potężnych, złotych klifów. Z biegiem lat uległy one erozji, dzięki czemu powstały tu różnorodne formacje skalne, takie jak: łuki, jaskinie i naturalne źródła. Wzdłuż klifów biegnie ścieżka, która pozwala nacieszyć oczy tymi oszałamiającymi widokami. Zdecydowanie polecamy taki spacer. Nie jest on wymagający, a dostarcza wielu wrażeń. Po takiej przechadzce, koniecznie zejdźcie schodami na dół, aby zobaczyć tę słynną atrakcję Algarve z bliska. Piasek na Praia da Marinha jest miękki, a plaża jest dobrze chroniona od wiatru. Nawet w zimie można tu spotkać ludzi opalających się i kąpiących w oceanie.

Praia da Marinha Portugalia

Seven Hanging Valleys Trail (“Szlak Siedmiu Wiszących Dolin”)

Czar Algarve w pigułce. Jedna z atrakcji południa Portugalii, której nie można przegapić. Słynąca ze spektakularnych widoków na skaliste wybrzeże trasa ma około 6 kilometrów długości. Po drodze zachwytów nie będzie końca – nad malowniczymi plażami, klifami ostro schodzącymi do oceanu i ukrytymi jaskiniami. Punktem charakterystycznym na szlaku jest również latarnia – Farol de Alfazina, której widok towarzyszył będzie Wam przez większość wędrówki.

Farol de Alfazina Algarve

Seven Hanging Valleys Trail rozpoczyna (lub kończy) się przy wspomnianej powyżej słynnej Praia da Marinha i biegnie wzdłuż klifu (m.in. przez takie atrakcje Algarve jak miasteczko Benagil czy Praia do Carvalho) aż do Praiado Vale de Centeanes. Sami zdecydujcie, czy iść będziecie ze wschodu na zachód czy odwrotnie. Tym, którzy np. nie mają czasu na 6 km spacer, polecamy rozpocząć wędrówkę w połowie (w Praia do Carvalho) i ruszyć w jedną ze stron (w takim wypadku ze względu na widoki polecamy iść w kierunku latarni). Trasa w całości jest dobrze przygotowana. Oznaczona jest żółtym i czerwonym paskiem, można je spotkać na skałach lub drewnianych słupkach. Nie ma też zbyt wielu przewyższeń. W rezultacie idzie się bardzo przyjemnie, a całą uwagę skupić można na zachwycaniu się malowniczymi pejzażami. 

“Szlak Siedmiu Wiszących Dolin” jest dowodem na to, że Algarve atrakcje ma spektakularne. Zarezerwujcie sobie co najmniej pół dnia na nieśpieszny spacer. Zatrzymajcie się na jednym z wielu punktów widokowych, usiądźcie na którymś z klifów i doceńcie piękno miejsc po drodze. 

Praia do Carvalho Algarve
Seven Hanging Valleys Trail

Jaskinia Benagil i Praia de Benagil

Jedna z najbardziej znanych i najchętniej fotografowanych atrakcji Algarve. Jaskinia Benagil jest wspaniałym przykładem na to, jak niesamowite cuda potrafi stworzyć sama natura. Algar de Benagil to imponujących rozmiarów grota, do której możecie przypłynąć. W środku znajduje się niewielka plaża, którą oświetlają promienie słońca wpadające przez dziurę powstałą w wyniku zapadnięcia się fragmentu sufitu. 

Pod nazwą “Benagil” kryje się jednak nie tylko jaskinia. Oprócz niej, warto tu również pojawić się dla plaży. Praia de Benagil jest dosyć kameralna, otoczona ze wszystkich stron przez bardzo wysokie, charakterystyczne dla tego regionu, klify koloru złotego. Piasek na plaży jest miękki i przyjemny, co sprawia, że jest to dobre miejsce na relaks. Wejście do Praia de Benagil jest tylko od jednej strony, tej na której stoją budki sprzedające bilety na rejs do jaskini. 

Benagil jaskinia Algarve
Benagil Algarve

Carvoeiro

Niegdyś niewielka wioska rybacka, dziś jedno z bardziej popularnych miejsc wypoczynkowych na południu Portugalii. Mimo iż jest tu dość turystycznie, to jednak Carvoeiro wciąż zachowało sporo uroku i polecamy je dopisać do listy “Algarve atrakcje, które warto zobaczyć”.

Kolorowe budynki ciągnące się wzdłuż oceanu, najczęściej stojące na klifie, piękna Praia do Carvoeiro znajdująca się u podnóża jednego z takich klifów – to wszystko sprawia, że miejsce to jest niezwykle fotogeniczne! Do tego ciągnąca się wzdłuż oceanu drewniana droga, która pozwala podziwiać fantazyjne formacje skalne Algar Seco. W okolicy jest kilka punktów widokowych, jednak najbardziej pocztówkowe zdjęcia zrobicie z Miradouro da Senhora da Encarnação.

Algarve atrakcje
Carvoeiro Algarve

Praia do Paraiso

Wciąż nieprzekonani, że Algarve atrakcje ma wyjątkowe? Przedstawiamy znajdującą się rzut kamieniem od Carvoeiro, Praia do Paraiso. Nieco ustronna, jakby bardziej spokojna. Co prawda do tropikalnej plaży jej raczej daleko (jej nazwę przetłumaczyć można “rajska plaża”), jednak spojrzenie na nią z otaczających ją wysokich klifów zapiera dech w piersiach. 

Nam najbardziej podobało się tutaj zejście do plaży w formie serpentyny schodów. Polecamy wybrać się tutaj podczas złotej godziny i na zachód słońca.

Praia do Paraiso Algarve

Reklama


Trail of Headlands (“Szlak przylądków”)

Kolejnym szlakiem po Seven Hanging Valleys Trail, na który polecamy się wybrać w Algarve jest Trail of Headlands. Mającą nieco ponad 6 kilometrów trasę (choć nie ma oficjalnej polskiej nazwy) przetłumaczyć można “Szlak przylądków”. Rozpoczyna się we wspomnianej powyżej Praia do Paraiso (na parkingu powyżej plaży), a kończy w Praia do Molhe w Ferragudo. Nie musicie jednak pokonywać całego szlaku, możecie np. w Praia dos Caneiros i kierować się na wschód (trasę pokonywać można w obie strony).

Algarve atrakcje

Spacerując tą trasą ponownie można się przekonać, że Algarve atrakcje mogą zadowolić nawet najbardziej wybrednych. Czekają tutaj na was dziewicze plaże, do których żeby zejść poważnie trzeba się zmęczyć, jaskinie, łuki i wielkie klify ostro schodzące do turkusowego oceanu. Lubicie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu? Szlak przylądków to miejsce dla was.

W przeciwieństwie do wcześniej opisywanej trasy “wiszących dolin”, Headlands jest nieco węższa oraz ma kilka przewyższeń z luźnymi kamieniami (zaraz na jej początku, w pobliżu Praia do Paraiso). Jest również mniej turystyczna, więc warto się tu wybrać, gdy na tamtym szlaku będą tłumy. My spotkaliśmy tu zaledwie kilka osób. Oznakowana jest czerwonymi i żółtymi paskami namalowanymi na drewnianych słupach.

Subiektywnie najpiękniejsze miejsca na tej trasie to:

 • Praia do Paraiso – 200 metrów od początku szlaku,
 • Praia de Vale dos Currais – 600 metrów od początku trasy, malowniczy widok na ogromne klify, 
 • Praia dos Tres Castelos – kolejny zjawiskowy widok z plażą i jaskinią,
 • Praia da Afurada – długa piaszczysta plaża, spojrzenia na nią z klifu zapiera dech.
Szlak Przyladkow Algarve
Algarve atrakcje

Lagos i Ponta da Piedade

Choć jest to jedno z najpopularniejszych miast na Algarve to i tak polecamy się tutaj pojawić. Jak można przecież pominąć plątaninę wąskich uliczek pełnych kolorowych budynków i zabytkowych kościołów. W Lagos czeka na Was również wiele restauracji serwujących tradycyjne portugalskie potrawy oraz owoce morza. 

Gdy już będziecie w Lagos to nie możecie przegapić jednej z najprzyjemniejszych szlaków spacerowych w okolicy – z Praia de Dona Ana do Ponta da Piedade. Dla odwiedzających przygotowano tutaj drewnianą ścieżkę biegnącą po szczycie klifu (trochę przypominającą to w Carvoeiro, jednak dużo dłuższą). 

Ważnym punktem na trasie spaceru jest skalisty cypel, na którym wzniesiono latarnię morską. Czysta potęga natury w postaci spektakularnych formacji skalnych w połączeniu z turkusowym oceanem tworzą krajobraz, o którym pamiętać będziecie długo po powrocie z urlopu.

Ponta da Piedade

Sagres

Miasteczko “na końcu świata”, w którym dominuje surferski klimat, spanie w vanie, luz, dzika przyroda i niczym niezmącony widok na ocean. Od Sagres na północ rozpoczyna się inne oblicze Algarve – bez kurortów, za to z niesamowitą przestrzenią, w której natura gra pierwsze skrzypce. Co tu dużo gadać, Sagres nas kupiło.

Jakie atrakcje Algarve tu znajdziecie? Oczywiście wspaniałe plaże: Praia do Beliche, Praia do Tonel czy Praia da Mareta, ale również Przylądek Św. Wincentego z latarnią oraz Twierdzę Sagres. Miasteczko jest także dobrą bazą wypadową do cudownych plaż, o których przeczytacie poniżej.

Algarve atrakcje
Sagres Latarnia Algarve

Praia do Amado

Najlepszy dowód na to, że Algarve atrakcje ma nadzwyczajne. Na plaży Amado wszakże doświadczycie prawdziwego spektaklu podczas zachodu słońca. Szeroka plaża ze złotym piaskiem obmywana przez niebieskie wody oceanu a w tle kompletujące cały kadr szare wzgórza. Położone około 20 kilometrów na północ od Sagres miejsce, swoim pięknem przypomniało nam nasze ulubione plaże na Fuerteventurze.

Algarve Praia do Amado

Oprócz zachwycania się tutaj zachodzącym słońcem (szczególnie polecamy to robić z drogi łączącej Amado z plażą Bordeira), możecie przybyć tu, by nauczyć się surfować. Podobnie jak na innych okolicznych plażach, są tu bardzo dobre warunki do uprawiania tego sportu (odbywają się tu nawet jakieś zawody). Możecie się pojawić na Praia do Amado również po to, żeby po prostu wygrzać się na słońcu lub wybrać się na spacer przy akompaniamencie fal oceanu. 

Praia do Amado Algarve

Praia da Bordeira

Zaledwie 4 km dalej znajduje się kolejna perełka wśród plaż Algarve. Kierując się na północ, po minięciu małej wioski Carrapateira, należy skręcić w lewo, w stronę oceanu, by naszym oczom ukazała się Praia da Bordeira. Jedna z najpiękniejszych plaż na południu Portugalii robi wrażenie swoim rozmiarem i wspaniałym, dzikim krajobrazem. Praia da Bordeira jest zarówno długa (ponad 3 km), jak i niesłychanie szeroka. Rzeka płynąca po jej południowej stronie tworzy malowniczą lagunę. Na uwagę zasługują również rozległe wydmy i skaliste, wapienne klify, które są dopełnieniem tego wyjątkowego pejzażu. 

Praia da Bordeira Algarve

Plaża nigdy nie jest zatłoczona. Stanowi idealne miejsce na spacery, ale też do uprawiania surfingu. Częściowo wzdłuż plaży biegnie drewniana promenada, która oferuje piękny widok na całą Praia da Bordeira z góry. Myślę, że Bordeira ma w sobie coś, co urzeknie każdego miłośnika plaż. Z pewnością można ją zaliczyć do topowych atrakcji Algarve.

Algarve plaże
Algarve atrakcje

Praia da Arrifana

Zlokalizowana w malowniczej zatoce w kształcie muszli, która chroni ją przed mocnym wiatrem, Praia da Arrifana prezentuje się naprawdę zachwycająco. Jest dość wąska, ma ona około 700 metrów długości i rozciąga się u podnóża masywnych klifów z czarnego łupka, które pięknie kontrastują ze złocistym piaskiem. Od strony południowej dostrzec można ogromną, wystającą z wody skałę w kształcie igły (Pedra da Agulha), która stała się symbolem Costa Vicentina.

W sezonie roi się tutaj podobno od surferów, którzy uważają tę miejscówkę za jedną z najlepszych w całej Portugalii. Trzeba powiedzieć, że fale tutaj były naprawdę spektakularne. Do plaży prowadzą schody od strony wioski, która położna jest nad plażą. Znajdziecie tutaj kilka restauracji, kawiarni czy hoteli, ale też ruiny fortu, z którego podziwiać można spektakularne widoki na skaliste wybrzeże.

Praia da Arrifana Algarve
Wybrzeże Algarve

Praia do Vale dos Homens

W Algarve atrakcje potrafią również zaskoczyć. Trafiliśmy tu zupełnie przez przypadek, zwykły strzał z mapy google. Na miejscu okazało się, że tego dnia chyba tylko my postanowiliśmy się nieco zgubić i eksplorować Algarve. Mieliśmy plażę Vale dos Homens (“Dolina mężczyzn”) tylko dla siebie.

Plaża jest długa i szeroka, z trzech stron otoczona klifami i skałami. Zejście do niej odbywa się po dużych drewnianych schodach, schodząc po prostu nie sposób nie zachwycić się pięknem tego miejsca. 

Praia do Vale dos Homens
Algarve atrakcje

Praia de Odeceixe

Nasze zestawienie kończymy w miejscu, w którym również kończy się Algarve. To co sprawia, że Praia de Odeceixe jest niezwykła to rzeka Ribeira de Seixe, która nie tylko stanowi granicę pomiędzy regionami Algarve i Alentejo, ale również znajduje swoje ujście zaraz obok plaży. Jej nurt sprawia, że “owija się” wokół plaży nadając jej charakterystyczny kształt podkowy. Najlepiej podziwiać ten oszałamiający pejzaż z punktu widokowego na klifie (znajdującego się po drugiej stronie rzeki).

W 2012 roku miejsce to okrzyknięte zostało jednym z “7 cudów Portugalii”. Niektóre przewodniki posuwają się jeszcze dalej nazywając tą plażę jednym z ukrytych skarbów Europy.

Praia de Odeceixe jest popularna nie tylko wśród chcących zobaczyć ten niespotykany widok czy poszukujących błogiego relaksu na plaży, ale również wśród surferów. Są tu wszakże bardzo dobre warunki do uprawiania tego sportu. 

Praia de Odeceixe
Algarve atrakcje
Odeceixe Portugalia

Reklama


Algarve atrakcje – mapa

Na koniec, dla ułatwienia zwiedzania Algarve, przedstawiamy mapę, na której zaznaczyliśmy wspomniane powyżej atrakcje. Być może przyda się ona Wam podczas planowania podróży do tego regionu Portugalii.

Algarve mapa

Algarve atrakcje – jak dojechać?

Jak poruszać się po Algarve? Można skorzystać z komunikacji publicznej – autobusy kursują regularnie między większymi miastami i miasteczkami.

Jeżeli jednak chcielibyście dotrzeć do wszystkich opisanych przez nas atrakcji Algarve najwygodniej i najszybciej zrobicie to wypożyczonym samochodem. Wasza podróż będzie przyjemna, wszakże praktycznie każde z tych miejsc ma obok darmowy parking. Jeżeli poszukujecie auta w dobrych cenach, to polecamy zajrzeć na stronę Discover Cars, na której porównacie oferty najlepszych (najbardziej znanych, ale i tych lokalnych) wypożyczalni samochodów. Są obecni w ponad 10 tys. lokalizacji, co sprawia, że z ich usług możecie skorzystać nie tylko przy okazji wycieczki po Algarve, ale w wielu innych miejscach. Ponadto ich infolinia jest czynna 24/7 i w razie jakichkolwiek problemów czy pytań służy pomocą.

Atrakcje Algarve

7 komentarzy

 1. Możliwe, że nie doczytałam, ale nie mogę znaleźć info, w jakim miesiącu odwiedziliście te cudowne miejsca. Chciałabym pojechać w październiku i zastanawiam się jak widoki i pogoda o tej porze roku. Upałów nie lubię, ale takie 20-25 stopni jak najbardziej :). Woda pewnie może być już zimna, ale nie na tym nam najbardziej zależy, widoki na pierwszym miejscu :).

 2. Ja z tym samym pytaniem, tyle że myślę o Algarve na majówkę 2020, ciekawe czy woda w oceanie nadaje się do pływania w tym okresie? Wiem że ocean znacznie zimniejszy od morza Śródziemnego, ale w styczniu na Gran Canarii włażę do wody, z bólem, ale włażę. Jak to wygląda tutaj początkiem maja?

  1. Cześć. 🙂 My byliśmy raz w połowie grudnia i drugi raz pod koniec marca, za każdym razem woda była lodowata, więc nie skusiliśmy się na kąpiel. 😉 Może w maju będzie ciut cieplej.

 3. Bardzo dziękuję za pomysł na wycieczki po południu Portugalii. Wybieram się tam z dziećmi w tym roku i już wiem, że nudzić się nie będziemy. Czy możecie polecić jakieś miejsca noclegowe w tym rejonie? Jak z Waszej perspektywy najlepiej się ulokować? Lepiej codzienne dojechać czy przemieszczać się co kilka dni do nowych miejsc noclegowych?

  1. Hej! Myślę, że nudy z pewnością nie będzie. 😉 Co do noclegów – to zależy na jak długo się wybieracie, czy zamierzacie całe wybrzeże Algarve zwiedzić, czy tylko jakąś część… Dla nas najfajniejsze miejsca na nocleg to: Tavira, Albufeira, Carvoeiro i oczywiście Sagres (w tym ostatnim polecić możemy Pontalaia Apartamentos Turísticos). Udanej podróży!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *