Atrakcje Malty: Blue Lagoon i Azure Window. Comino i Gozo

Największe atrakcje Malty – Blue Lagoon i Azure Window, nie znajdują się na głównej wyspie. Są na położonych nieopodal, mniejszych wyspach – maleńkiej Comino i trochę większej Gozo. Dotarcie na obie z nich jest na tyle proste i tanie, że śmiało można je zaliczyć do atrakcji Malty. Sprawdźcie, czy warto!

Właściwie obie te atrakcje można „zaliczyć” jednego dnia. Chociaż prawdę mówiąc coś mi się zdaje, że na Gozo przydałoby się przeznaczyć trochę więcej czasu.

Przypuszczeń mych nie mogę potwierdzić faktami, bo zasadniczo oprócz wspomnianego Azure Window, nie udało nam się zbyt wiele zobaczyć. Ale byliśmy na Gozo. A jak!

prom na Comino

Malta prom na Comino

Jak popłynąć na Comino i Gozo?

Dla wszystkich, którzy chcieliby powtórzyć nasz niezbyt przemyślany plan: Z portu w mieście Ċirkewwa (lokalizacja) na Malcie praktycznie co chwila kursują łodzie turystyczne na Comino. Koszt w jedną stronę to 5 EUR. Za drugie 5 EUR możecie albo wrócić na Maltę albo zaszaleć tak jak my i tego samego dnia „odhaczyć” jeszcze jedną wyspę. W przypadku wybrania drugiej opcji należy doliczyć 4,65 EUR (od osoby oczywiście) za prom z Gozo na Maltę. No chyba, że na Gozo spodoba Wam się tak bardzo, że zapragniecie osiedlić się na stałe, wtedy prom odpada. 🙂

A poza tym płynie się fajnie, ale krótko. A potem to już oczy bolą od tej niebieskości.

atrakcje Malty

Atrakcje Malty. Comino!

Czym właściwie jest to Comino zapytacie. Nazwa wyspy (malt. Kemmuna) pochodzi od kminku, który kiedyś porastał całą wyspę. Nie sposób się na niej zgubić bowiem ląd ma powierzchnię zaledwie 3,5 km2. Wieki temu na wysepce ukrywali się piraci, potem (w XIX wieku) służyła jako miejsce izolacji chorych na dżumę i cholerę. Dziś jest miejscem pielgrzymek turystów poszukujących plażowego wypoczynku.

Największą atrakcją Comino, a zarazem jej największym kłopotem (zbyt dużo turystów) jest Błękitna Laguna (Blue Lagoon). Miejscówka, do której podpływają wszystkie łodzie (również nasza), zlokalizowana jest między malutką wysepką Cominotto a zachodnim brzegiem Comino. Co czeka tu na Was, oprócz tłumów? Białe piaszczyste dno, płytka zatoka, turkusowa woda Morza Śródziemnego – w skrócie tyle.

Z pozostałych ciekawych miejsc na Comino warto zwrócić uwagę na Wieżę Mariacką lub Wieżę Świętej Marii (Saint Mary’s Tower) wzniesioną w najwyższym punkcie wyspy. Będziecie ją widzieć po prawej stronie płynąc z Malty do Błękitnej Laguny. Mająca 12 metrów budowla była kiedyś częścią systemu obronnego i komunikacyjnego pomiędzy Maltą i Gozo.

Kąpiel w Błękitnej Lagunie (Blue Lagoon)

Na miejscu, w sezonie letnim, jest mały kiosk. Polecamy jednak zabrać ze sobą dużo wody, bo szybko schodzi, a w sklepiku ceny złodziejskie.

niebieska laguna Malta

A upał podczas naszej wizyty był straszny, więc jak tylko zobaczyliśmy tak błękitnie przejrzystą wodę to o czym mogliśmy pomyśleć? Wiadomo, żeby do niej wskoczyć. Już! Natychmiast!

blue lagoon Malta

Hola, hola! Nie tak szybko. Tłumy. Chyba nie myśleliście, że w tym bajecznym miejscu będziecie się radośnie pluskać w samotności? W lipcu?! No nie, nie myśleliśmy…

Malta atrakcje

To co zastaliśmy, jednak nieco nas przeraziło. Zdaliśmy sobie sprawę, że Comino jest bardzo, bardzo popularnym miejscem. Leżak przy leżaku, parasol przy parasolu, dosłownie nie ma gdzie szpilki wcisnąć. Rozłożenie skromnego ręczniczka graniczyło z cudem. Także po chwili, postanowiliśmy go wcale nie rozkładać.

co zobaczyć na Malcie

Woda chłodna, piękna – marzenie. Tylko niech ktoś zabierze stąd tych wszystkich (albo chociaż połowę) ludzi.

Malta widoki

Choć pełen relaks raczej nie wchodził w grę (przy takim zagęszczeniu ludzi na metr kwadratowy istnieje niemal 100% szans, że zaraz ktoś się na ciebie napatoczy) i tak ciężko było wyjść z wody. Różnica temperatur + ryzyko poparzenia… Sami rozumiecie?

Malta atrakcje

plaże na Malcie

wybrzeże Malty

niebieska laguna

Tak więc, mimo tych wszystkich niedogodności Błękitna Laguna wciągnęła nas na tyle, że zabalowaliśmy tutaj z pół dnia (jak nie więcej).

najlepsze plaże na Malcie

blue lagoon Malta

malta atrakcje

Na nieco, podkreślam NIECO, więcej spokoju można liczyć przeprawiając się na wspomnianą maleńką skalistą wysepkę Cominotto, która znajduje się w odległości 100 metrów. Można do niej łatwo przepłynąć, a wyższe osoby mogą nawet na nią przejść, gdyż woda między wyspami nie jest głęboka. Problem pojawia się, gdy chcemy coś ze sobą zabrać – istnieje ryzyko przemoczenia. A poza tym same plusy- mniej ludzi, można zobaczyć Blue Lagoon z innej perspektywy + podziwiać śmiałków skaczących z klifu do wody.

comino panorama

danger malta

wybrzeże Comino

Atrakcje Malty. Gozo!

Gdy już wydawało nam się, że wystarczająco się orzeźwiliśmy, kolejną łódką ruszyliśmy na Gozo. Drugą co do wielkości wyspę archipelagu Wysp Maltańskich, oddaloną o około 5 km od wyspy Malty (i trzykrotnie od niej mniejszą).

Po Gozo, podobnie jak po Malcie, można przemieszczać się autobusami. Tutaj drobna uwaga: bilety autobusowe z Malty nie są ważne na Gozo. Cena przejazdu taka sama. Wygląd autobusu taki sam. Tempo też bez zmian.

Dostanie się na Gozo, przejazd autobusem + po drodze posiłek, zajęło sporo czasu. Zważywszy, że do Azure Window dotarliśmy już późnym popołudniem, a słońce dalej dawało się we znaki, nie sililiśmy się już na inne atrakcje. Ale tę jedną na pewno można było polecać. I co ciekawe – nie było tu tłumów, raczej pojedynczy turyści.

azure window

Natura potrafi stworzyć cuda. To jeden z nich.

Szkoda, że już nie można tego zobaczyć na własne oczy. W 2017 roku Azzure Window runęło do Morza Śródziemnego.

malta atrakcje

wybrzeże Gozo

Przy tym potężnym łuku skalnym, znajduje się Blue Hole, którą również można kategoryzować jako atrakcje Malty. 50-metrowa dziura, którą uwielbiają nurkowie.

selfie na Gozo

Nie nurkowaliśmy co prawda, ale i tak było przyjemnie. 😉 Może następnym razem uda się zobaczyć więcej Gozo na Gozo.

Gozo Malta

Sprawdź również inne atrakcje Malty! Polecamy Marsaxlokk oraz Vallettę i Mdinę!

12 komentarzy

    1. Tak naprawdę piaszczystych plaż na Malcie nie ma zbyt dużo, najlepsze to: Golden Bay i tuż obok Ghajn Tuffieha, jest też Paradise Bay i Melieha Bay.

  1. Hej hej 🙂 a ja mam takie pytanko czy na Gozo spaliście? Zastanawiam się nad najlepszymi miejscami na nocleg, szukam głównie przez airbnb, my planujemy być na malcie 7 dni chcielibysmy rozdzielić ten czas na powiedzmy max trzy miejsca do spania plus jakies wypady. Co byście podpowiedzieli?:)

    1. My tylko odwiedziliśmy Gozo. Spaliśmy w Bugibba. Uważamy jednak, że warto zatrzymać się tam na dzień lub dwa 🙂

  2. Piękne zdjęcia i fajny pomysł z dwujęzycznymi opisami 🙂
    Nie przepadam za plażowaniem, ale podobnie jak Ciebie Blue Lagoon mnie wciągnęło i długo tam pływałem. Osobom, które mają więcej czasu polecam na Gozo wypożyczyć rower i pojeździć po wyspie. Widoki są niesamowite i większość atrakcji można zobaczyć za darmo 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *