Ciekawostki o Rzymie, o których mogliście nie słyszeć

Wieczne miasto to nie tylko wspaniałe zabytki, piękna pogoda przez cały rok, wyśmienita kuchnia i atmosfera dolce vita. To również ciekawa historia. Oto najbardziej intrygujące ciekawostki o Rzymie, bez którego te miasto nie było takim jakie jest! 

DCIM103GOPRODCIM103GOPRO

Czy wiecie, że wspomniany wcześniej Panteon jest jedyną całkowicie zachowaną budowlą starożytnego Rzymu? Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej imponujących budowli w stolicy Włoch. Pierwotna świątynia powstała około 27 roku p.n.e., obecnie istniejąca budowla została ukończona w roku 125 n.e. Budowla uważana jest do dziś za wielkie osiągnięcie architektoniczne. Otoczenie jest również urocze 🙂

Rzym to świetne miejsce na weekend. Jest tu dobra pogoda i świetna kuchnia. Czuć tutaj również starożytność, stolica Włoch bowiem nazywana jest darmowym muzeum na powietrzu. Historia zna wiele ciekawych anegdot o Rzymie, np. mieszkańcy miasta wykorzystywali pajęczynę do powstrzymywania krwawienia m.in. przy pękniętych lub trepanowanych czaszkach. Mówiąc o otwartych czaszkach – postrzegane one były jako najlepsza metoda na pozbycie się silnych bólów głowy oraz szaleństwa. Sądzono, że dziura w głowie pozwala opuścić złemu duchowi ciało nieszczęśnika. Stolica Włoch jest i była tak fantastycznym miejscem, że u szczytu potęgi w starożytności liczyła ponad milion ludzi. Jednakże jeżeli któryś rzymski obywatel był niezadowolony ze swojego losu i chciał popełnić samobójstwo, musiał wpierw złożyć prośbę do senatu z uzasadnieniem i wnioskiem o pozytywne rozpatrzenie. Jeżeli prośba została rozpatrzona pozytywnie, obywatel otrzymywał truciznę. Zważywszy na to, że w pewnym momencie istnienia imperium Rzymskiego senatorem był koń, różnie prośby były rozpatrywane.
Powróćmy jednak do zdjęć z weekendowego Rzymu. Proszę bardzo 🙂

DCIM103GOPRODCIM103GOPRODCIM103GOPRODCIM103GOPRO

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *