Co oznaczają gwiazdki w hotelach?

Zastanawialiście się kiedyś co oznaczają gwiazdki w hotelach? Może myślicie, że pobyt w 4* musi być lepszy niż 2* tylko dlatego, że ma więcej gwiazdek. Zdarzyło nam się spać w tych z najniższej półki, ale też w tych najlepszych. Sprawdźcie czym się faktycznie różnią te hotele!

gwiazdki w hotelach

Co oznaczają gwiazdki w hotelach:

Hotele 1* to najniższa klasa – nie ma wypasów. Jednak aby otrzymać jedną gwiazdkę, obiekty te muszą spełniać określone wymagania. Pokoje muszą być wyposażone w:

  • łóżko,
  • szafa,
  • szafka nocna i
  • umywalki z dostępem do ciepłej i zimnej wody (okazuje się, że oszukali nas w Peru 🙂 ) – nie muszą mieć własnych łazienek, mogą być one dostępne na korytarzach.

W hotelu 1* gość do dyspozycji ma co najmniej jeden ręcznik. Pościel i ręczniki są zmieniane co najmniej co trzy dni. Hotel musi ponadto umożliwiać płatność kartą.

Oprócz tego, co dostajemy w hotelu z 1*, hotel 2* zobowiązany jest do zapewnienia nam dostępu do internetu w kawiarence internetowej lub w pokojach. Pokoje muszą być też wyposażone we własną łazienkę i radio.

Co oznaczają kolejne gwiazdki w miejscach których śpimy? Hotele 3* gwarantują podróżnikom to, co hotele z mniejszą liczbą gwiazdek, a ponadto w pokojach znajdować się muszą telewizory i telefony, woda mineralna, oprócz zwykłych ręczników także ręcznik kąpielowy oraz zestawy do czyszczenia obuwia i odzieży.

Hotele 4* nieznacznie różnią się pod względem standardu od 3*. W obiektach tych musi działać klimatyzacja dająca odpowiednią temperaturę. Ponadto hotel powinien sprzedawać lub udostępniać prasę codzienną. W pokojach powinien być minibar lub lodówka i suszarka do włosów. Pościel i ręczniki zmieniane są codziennie.

5* to najwyższy standard, który jest podobny do hotelu 4*, jednak ma największe i luksusowo wyposażone pokoje – co najmniej 14 metrów kwadratowych dla pokoju dwuosobowego. W pokojach znajdować muszą się dodatkowo sejf i waga.

co oznaczają gwiazdki w hotelach

apartament we wrocławiu

Powyżej widzimy 4* Ramada Hotel w Budapeszcie oraz Friends Apartment we Wrocławiu. W przypadku tego drugiego wcale nie ma gwiazdek a pomimo tego gorąco go polecamy!

Hotele hotelami, gwiazdki gwiazdkami, a jaki kraj to standardy są inne. Podobne, co prawda, są w Europie. Jednakże krok “dalej” i gwiazdki rozpatrywane są przez hotel INDYWIDUALNIE. Warto zatem kierować się nie tylko nimi, ale także (poza ceną oczywiście 😉 ) opiniami i (a przede wszystkim)zdjęciami innych podróżujących.

Znajdziecie je np. na Tripadvisor. Nasze skromne doświadczenia z hotelami udowodniły, że czasem hotel 1,2* jest lepszy niż ten, który rzekomo ma 3* i więcej 🙂

Naszym ulubionym hotelem do tej pory jest: Sheraton Brooklyn Nowy Jork, który mieliśmy okazję zwiedzić podczas naszej podróży do Stanów Zjednoczonych. Świetny i nawet był w promocji 🙂

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *