Marsaxlokk: miasteczko, które warto zobaczyć na Malcie

Po jakiemu mówią na Malcie? No, wiadomo – po maltańsku! Ok, po angielsku też, ale czy maltański nie wydaje się w tym wypadku dużo bardziej ciekawy? W końcu nigdzie indziej poza tą niewielką wyspą go nie usłyszycie. Teoretycznie spokrewniony z arabskim, ale występują w nim też zapożyczenia z włoskiego i angielskiego. Przykładowo taki Marsaxlokk, brzmi intrygująco, prawda? Nas już sama nazwa zachęcała do odwiedzin. A to chyba jedno z łatwiejszych słów. Na niektórych można sobie język połamać.

Marsaxlokk malta

Marsaxlokk na Malce. Czy warto odwiedzić?

Leżące na wschodzie Malty, Marsaxlokk to miejsce, gdzie przy kei na spokojnej wodzie kołyszą się kolorowe łodzie, a rybacy rozwieszają sieci do wyschnięcia. Niektórzy już dawno po połowie odpoczywają na ławeczkach pijąc piwo. Miasteczko, w którym panuje ciekawy, sielankowy klimat, warto odwiedzić o każdej porze dnia. Podobno najlepszy moment na odwiedziny Marsaxlokk to niedzielne południe, kiedy wzdłuż portu odbywa się wielkie targowisko ryb i innych ciekawych rzeczy. My odwiedzaliśmy w sobotę, więc nie mieliśmy okazji tego doświadczyć.

co zobaczyć na malcie

Są jednak różne opinie o tym miejscu. Niektóre dobre, inne nie koniecznie. Tak czy siak, wydawało nam się, że Marsaxlokk to bardzo turystyczne miasteczko. Bo kto nie widział zdjęć kolorowych łódeczek reklamujących Maltę? No właśnie. A mimo to już w autobusie z przystanku na przystanek robiło się coraz bardziej pusto. Na miejscu mega zdziwienie – w Marsaxlokk praktycznie zero ludzi! Czy naprawdę wszyscy przyjeżdżają tu tylko na wspomniany niedzielny targ rybny?

Marsaxlokk Malta

Hubert w Marsaxlokk

Marsaxlokk mała rybacka wioska

Kolorowe łodzie, tzw. luzzu (w sumie też fajna nazwa 😉 ), niby nic takiego, a jednak każda inna. Zauroczyły mnie totalnie. Mam chyba ze 100 fotek. A co się będę ograniczać? Ale nie martwcie się, nie pokażę wszystkich.

Malta Marsaxlokk

Ciekawa jest też historia Marsaxlokk

Zatoka wieki temu miała dość duże znaczenie, a budynki, które można tutaj podziwiać są pamiątką jej wagi. Archeolodzy odnaleźli w okolicy fragmenty jedynego na wyspie meczetu oraz normandzkie monety. To niedaleko dzisiejszego Marsaxlokk w 1565 roku wylądowali Turcy rozpoczynając Wielkie Oblężenie Malty. Kilkaset lat później pojawił się tutaj Napoleon.

Widok Marsaxlokk

Wracając do zwiedzania Marsaxlokk – jest też mała plaża. I taka woda:

co warto zobaczyć na Malcie

dziewczyna na Malcie

Hubert na Malcie

Mało powodów, żeby odwiedzić Marsaxlokk? To jeszcze jeden, WAŻNY. Jedzenie! Nie trzeba wcale przyjechać na targ rybny, żeby spróbować pysznych, świeżych ryb i owoców morza, siedząc przy jednym z licznych stolików i podziwiając kołyszące się na wodzie łódki. A żeby było mało, ceny są naprawdę przystępne.

co zjeść na Malcie

krajobraz na Malcie

Malta

Marsaxlokk

10 komentarzy

  1. Dziękuję za te wpisy o Malcie! Wybieramy się tam z siostrą pod koniec sierpnia więc wszelkie informacje nam się bardzo przydadzą 😀 Pozdrawiam

  2. Na prawde fajnie sie to czyta i oglada. Mam nadzieje, ze w pazdzierniku sam sie o tzm wszystkim przekonam 😉

  3. czym robicie zdjęcia ze sticka? a czym z ręki? bo pewnie to są inne sprzęty. Pytam bo zdjęcia macie przyzwoite 😛

    1. Dzięki, też myślę, że warto 😉 ale nawet jak przyjedziemy w inny dzień – jest uroczo

  4. Dzięki za wpis, w maju wybieramy się na Maltę, już nie mogę się doczekać.
    Monika- co za piękna sukienka!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *