Monte Bondone i Lago di Toblino. Dlaczego powinniście tu zajrzeć

Wyjeżdżamy z Riva del Garda i jedziemy w górę. Nocleg zaplanowaliśmy, jak już wspominałam przypadkowo, w Monte Bondone na wysokości 1300 m n.p.m. Trochę byliśmy zaskoczeni dokąd nas GPS prowadzi, ale na końcu zrobiliśmy “wow”. Co prawda, gdy dotarliśmy na miejsce była już noc i przywitało nas tylko rześkie powietrze i cisza, ale za to poranek był dla nas bardzo miły. Gdy obudziliśmy się widok z Monte Bodnone po prostu nas zachwycił.

Monte Bondone

Monte Bondone

Szczyt w paśmie Prealpi Gardesane, w Alpach Wschodnich. Leży w regionie Trydent-Górna Adyga. Wznosi się na wysokość 2180 metrów n.p.m.

Monte Bondone to w zasadzie kurort narciarski. W pobliżu są wyciągi, trasy zjazdowe i kolejka linowa. Jesteśmy jednak poza sezonem, więc jedyne co tu się odbywało to zawody na nartorolkach, przez które swoją drogą nie mogliśmy ruszyć dalej, bo droga była zajęta…

Monte Bondone włochy

Po jakiejś godzinie stania na trasie, nie mogąc się ruszyć ani w jedną, ani w drugą stronę, wreszcie peleton przejechał i znowu mieliśmy wolną drogę. W końcu udało nam się zjechać z Monte Bodnone. 🙂 Ten dzień postanowiliśmy przeznaczyć na dojazd i przejazd wzdłuż jeziora Garda, zatrzymując się w miejscach, które nas zainteresują. A, że takich nie brakowało, więc musieliśmy często stawać.

Lago di Toblino

Nie planując, znaleźliśmy się początkowo przy innym zbiorniku wodnym. Lago di Toblino to małe, lecz niezwykle urokliwe alpejskie jezioro otoczone bujną roślinnością (np. zaroślami trzcinowymi). W okolicy jeziora rosną drzewa oliwne. Rozmiarami daleko mu do Jeziora Garda, co nie oznacza, że jest tu mniej urokliwie. Nas to miejsce zdecydowanie urzekło.

Lago di Toblino
Włochy jezioro
Jezioro Włochy

Miejsce to jest jednym z najczęściej fotografowanych i przedstawianych na pocztówkach w regionie Trentino. Jezioro Toblino leży na wysokości 245 m n.p.m. (więc dużo musieliśmy zjechać z Monte Bondone) w dolinie Valle dei Laghi, niedaleko Trydentu, między miejscowościami Sarche i Pedergnone. Muszę powiedzieć, że jest tu bardzo romantycznie (gdybyście szukali jakiegoś miejsca na piknik czy… zaręczyny 😉 ).

Lago di Toblino
włoskie jeziora
Lago di Toblino
jezioro Włochy

Wkrótce ruszyliśmy w kierunku Riva del Garda. Ciężko stwierdzić w jakich miejscach dokładnie się zatrzymaliśmy, ale czy to ważne, jeżeli widoki były takie:

Riva del Garda Włochy
Garda
Włochy jezioro
zwiedzanie Włoch
Garda jezioro
Jezioro Garda zwiedzanie
co zwiedzić nad jeziorem garda
zwiedzanie Włoch
zwiedzanie jezioro garda
co zobaczyć we Włoszech

Wieczorem byliśmy już w Bergamo. Na koniec wycieczki czekało nas trochę nieprzyjemne przeżycie, bo lot już o 7 rano… ale dla tych widoków warto było!

11 komentarzy

 1. Piękne zdjęcia. Słuchajcie, moglibyście mi opisać jak wygląda takie samochodu, od momentu stawienia się w biurze wynajmującego po odebranie samochodu( czy samochód jest podstawiamy, czy trzeba gdzieś iść samemu, z kimś) a następnie zwrot( gdzie się odstawia samochód itp). Możecie opisać na przykładzie Bergamo. Wybieramy się tam w parę osób po raz kolejny, ale pierwszy raz będziemy wypożyczać samochód.

  1. Wychodzisz z lotniska, kierujesz się do biura firmy wynajmującej (np. Europcar, Avis, Budget itd.), podpisujesz papiery (prawo jazdy, dowód osobisty), płacisz i dostajesz kluczyki. W przypadku Bergamo jedziesz specjalnie przygotowanym minibusem na parking gdzie odbierasz auto. Zwrot – oddajesz auto na ten sam parking, gość z wypożyczalni sprawdza samochód i zabiera Ci kluczyki. Upewnij się żeby Ci podpisał że wszystko jest ok – nie będą mieli podstaw do obciążenia Cie dodatkami.

  1. Wypożyczalnia na lotnisku. Najczęściej wybieramy: Avis, Hertz, Budget, Firefly, Europcar. Z doświadczenia nie polecamy Goldcar.
   Proces wyglada tak: wpisujesz w wyszukiwarce pośrednika skąd i na kiedy potrzebujesz auto. Link do pośrednika:
   http://www.rentalcars.com/pl/
   Następnie rezerwujesz przez powyższą stronę i idziesz do okienka w hali przylotów na lotnisku. Tam podpisujesz dokumenty i odbierasz kluczyki. Najczęściej musisz mieć kartę kredytową no i oczywiście prawo jazdy 🙂

 2. Co z wypożyczalniami Locauto, Sicily by Car, Enterprise, które mają dużo niższe ceny wynajmu niż wspomniane wypożyczalnie? Skąd taka różnica w cenie?

  Czy warto wykupić jakieś dodatkowe ubezpieczenie – od kradzieży, od uszkodzenia? Czy wystarczy to, co oferują wspomniane przez Ciebie wypożyczalnie w standardzie?

  I jak jest z nawigacją GPS? Trzeba za nią płacić dodatkowo? Nawigacja jest w języku ang. czy włoskim?

  Jak dojazd z Werony do Lake Garda? Droga jest dobrze oznakowana czy możemy się pogubić?

  1. 1. Nie korzystaliśmy z wymienionych wypożyczalni więc nie mamy zdania. Nie mniej znajomi brali auto w Sicily by Car i było wszystko ok.
   2. Tak, należy wykupić ubezpieczenie od uszkodzeń. Wypożyczalnie lubią obciążać za małe zarysowania itd. Jest to dodatkowo płatne (ok. 20 eur/dzień u AVIS).
   3. Nawigację GPS bierzemy zawsze ze sobą z Polski lub korzystamy z map.me na aplikacjach mobilnych. Nigdy nie wypożyczaliśmy razem z samochodem.
   4. Droga z Werony do Riva del Garda jest dobrze oznakowana i jest bezpłatna. Trudno będzie się również zgubić – spokojna głowa 🙂

 3. Hej! Będę pierwszy raz wypożyczać auto z Firefly. Moglibyście napisać jaka kwota obciążyli Was jeśli chodzi o depozyt i w jakim czasie zwrócili?
  Rezerwuje auto przez http://www.rentalcars.com/pl/ i teraz drugie pytanie: Czy ubezpieczenie, które tam jest jako Pełne Zabezpieczenie Wkładu Własnego wystarczy? Dzięki 🙂

  1. Cześć! Mam świeże doświadczenia bowiem ostatnio braliśmy auto w firefly. Jeżeli nie kupisz od nich ubezpieczenia (przy okienku podczas odbioru) to blokują 1300 EUR. Ubezpieczenie kosztuje ok. 20 EUR za dzień.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *