Orzechowo: wyjątkowa plaża nad Bałtykiem

Orzechowo to miejsce niezwykłe i dowód na to, że polskie morze potrafi zaskoczyć. Jak nie Zatopionym Lasem w Czołpinie czy dziką plażą w Ulinii, to wielkimi klifami ostro schodzącymi do Bałtyku. Nieczęsto przecież spotyka się takie miejsca na naszym wybrzeżu. Słynie ono z urozmaiconych krajobrazów i cudownych widoków, którymi zachwycał się niegdyś sam Otto Von Bismarck. Sprawdźcie, dlaczego i Was Orzechowo powinno oczarować.

Na plaży w Orzechowie czeka na Was surowy krajobraz i prawdziwy pokaz natury. Ponad 20-metrowe, spektakularne klify cofają się tutaj co roku (szczególnie podczas sztormów) 2 metry w głąb bukowego lasu. Możecie zatem odwiedzić to miejsce 2 razy w odstępie kilku miesięcy i nie będziecie w stanie go poznać. Plaża w Orzechowie wyglądać będzie bowiem zupełnie inaczej, a zarobione przez Was zdjęcia będą już nieco nieaktualne. Efektem dynamicznej zmiany linii brzegowej są tutaj licznie powalone drzewa.

Jesienią Orzechowo urzeka złotymi kolorami, szczególnie w słoneczny dzień. Jadąc tutaj spodziewaliśmy się, że będzie to bardzo przyjemne miejsce. Rzeczywistość nas jednak pozytywnie zaskoczyła. Mieliśmy przyjechać tu na raptem kilka godzin, a zostaliśmy na cały dzień. Wpiszcie to wspaniałe miejsce wysoko na listę “do zobaczenia”.


Orzechowo warto zobaczyć o każdej porze roku, ale nie odważylibyśmy się spacerować po klifie podczas złej pogody. Sprawdźcie zatem prognozę przed wybraniem się tutaj, bowiem podczas sztormu wizyta może być niebezpieczna. Wtedy to wzburzona morska woda zalewa plażę w całości, a olbrzymie masy ziemi wraz z drzewami raptownie spadają do Bałtyku.

Orzechowo plaża
Plaża dla psów nad Polskim Morzem

Orzechowo jest również niezwykłe ze względu na to, że zaraz obok wielkiego klifu ma swoje ujście mająca zaledwie kilka kilometrów malownicza i kręta rzeka Orzechowa (potocznie Orzechówka). Struga niejako przecina i rozdziela dwie wysokie skarpy tworząc osobliwy widok. Niespotykany zbyt często nad polskim morzem. 

Orzechowo Klif

Krótka historia Orzechowa

Według niektórych legend stacjonowali w tym miejscu kiedyś lokalni piraci, którzy grabili statki płynące do Ustki. Nieco dalej od morza mieli swoją osadę, która skutecznie funkcjonowała i  broniła się przed napastnikami, dzięki Orzechówce oraz pagórkowatym, niekiedy bagnistym terenem wokół.

Orzechowo należąc do Niemców nosiło nazwę Freihof. W tym miejscu warto wspomnieć o dwóch wydarzeniach, które miały miejsce w tym okresie i zapisały się w dziejach tej osady. Pierwsza to wypoczywający tutaj wspomniany Otto Von Bismarck (kanclerz II Rzeszy zwany Żelaznym Kanclerzem), który przemierzał te rejony konno, darząc Orzechowo szczególną sympatią. Druga natomiast, to już czasy II wojny światowej i ustanowiony na tym terenie poligon, na którym ćwiczyli piloci niemieckich bombowców nurkujących.

Polskie Morze
Plaża w Orzechowie

Orzechowo – atrakcje

Poza wysokimi skarpami, z których podziwiać można panoramiczne krajobrazy Morza Bałtyckiego, Orzechowo zaoferować może również atrakcję w postaci oddalonej o około 200 metrów od morza, wieży widokowej. Jest ona otwarta tylko w lato, poza sezonem służy leśnikom do obserwacji otaczającego Orzechowo terenu. Wieża ma 48 metrów wysokości i aby podziwiać widok z góry należy pokonać blisko 250 stopni. Dodatkowym atutem jest fakt, że wstęp jest bezpłatny.

Są tu również szlaki rowerowe, a fanom spacerów polecamy przechadzkę po klifie wysoko ponad plażą. Widokowy raj. Uprzedzamy jednak, że niektóre wzniesienia mogą Was trochę zmęczyć. 

Orzechowo

Orzechowo polecamy zwłaszcza tym, którzy upodobali sobie długie spacery wzdłuż morza. Rekomendujemy kierować się w kierunku wschodnim (w stronę Rowów). Plaża robi się tam szersza, a klify “odsuwają się” od morza i są nieco niższe. Zaraz obok samego Orzechowa, leżąca u stóp wielkiego klifu plaża jest raczej wąska. Czasem nie ma jej wcale (szczególnie podczas i zaraz po sztormie).

Orzechowo plaża
Morze Bałtyckie w Orzechowie

Orzechowo – lokalizacja i informacje praktyczne

Plaża w Orzechowie znajduje się około 4 kilometry od Ustki i 12 kilometrów od Rowów (odległości podane idąc plażą). Z łatwością dostaniecie się tutaj z obu miejscowości spacerując wzdłuż morza. Jest tu znacznie mniej ludzi niż we wspomnianej Ustce czy w Łebie, dlatego poszukujący spokoju powinni rozważyć Orzechowo jako miejsce na wypoczynek nad morzem.

Jeżeli wybieracie się tutaj autem, to bądźcie poinformowani, że znajdziecie tu duży parking, gdzie poza sezonem z łatwością zostawicie samochód. Z Ustki dojazd powinien zająć Wam około 10 minut, a z Łeby godzinę.

Możecie przyjechać tu również rowerem, bowiem Orzechowo leży na trasie łączącej Ustkę z wsią Poddąbie.

Jeżeli chcielibyście zatrzymać się tutaj na dłużej, to na miejscu znajduje się jeden ośrodek wypoczynkowy – “Leśnik”. Oferuje on śniadania, obiady i kolacje. Nie wiemy jednak, jak wygląda to dla ludzi “z zewnątrz”. Polecamy więc przed wizytą tutaj zaopatrzyć się w wodę i coś do jedzenia. Poza sezonem wszakże nie spotkacie tutaj żadnej innej otwartej restauracji czy baru.

Orzechowo

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *