Klimat i pogoda na Teneryfie: kiedy wybrać się na wakacje?

Wyjeżdżacie na Teneryfę i zastanawiacie się, jakie miejsce wybrać na wypoczynek? Lepsze będzie południe czy północy wyspy? Podpowiadamy, choć zaznaczamy, że pogoda na Teneryfie bywa nieprzewidywalna!

Na Teneryfie spędziliśmy tydzień. Podczas tych wakacji mieliśmy okazję obserwować różne zjawiska meteorologiczne, od ciężkich chmur i deszczu, po słońce bez ani jednego obłoczka na niebie.

To samo miejsce na Teneryfie tylko inny dzień:

teneryfa kiedy jechać

Mieliśmy również sposobność chodzić w bluzach i dygotać (na szczycie Teide) czy pocić się sowicie (np. w rejonie Playa de las Teresitas). Duże znaczenie ma miejsce, w którym wypoczywacie bowiem południe i północ to dwa różne światy pogodowe. Teneryfa ma jednak tyle atrakcji, że czy słońce, czy deszcz, to na pewno nie będziecie się nudzić.

Klimat i pogoda na Teneryfie

Teneryfa to prawdziwa mieszkanka stref klimatycznych. Część przybrzeżna to klimat subtropikalny, kurorty nadmorskie to typ półpustynny i pustynny. Droga w głąb lądu przenosi natomiast w strefę klimatu śródziemnomorskiego.

Pogoda na Teneryfie kształtowana jest przez dwa prądy morskie. Jest to prąd cieplejszy (Golfstrom) i chłodniejszy (kanaryjski). Skutkiem ich działania jest również wahanie temperatury Oceanu Atlantyckiego otaczającego wyspę – od 19 do 24 °C.

Mimo niewielkiej powierzchni (2034 kilometrów kwadratowych), Teneryfa ma zróżnicowany klimat. Duży wpływ na to ma podział wyspy na pół przez wysokie pasmo górskie.

Północno-wschodnia część wyspy (okolice La Orotava, San Cristobal de La Laguna i miasteczka leżące na zboczach gór Anaga) oferuje klimat z częstszymi mgłami i nieco większymi opadami niż południowa część (np. znane i niezbyt lubiane Los Cristianos). Dotyczy to oczywiście wybrzeża wyspy. Jeżeli wybierzecie się na wycieczkę na wulkan Teide to zauważycie, że wraz ze wzrostem wysokości temperatury spadają, a pomimo tego, że na wybrzeżu świeciło słońce, to na górze może padać. Pomimo niewielkiej odległości pomiędzy wyżej położonymi miejscowościami a kurortami nad oceanem, występują duże różnice temperatur (nawet grubo ponad 10 °C). Nikogo nie dziwi, że w miesiącach zimowych szczyt Teide (3718 m) jest pokryty śniegiem.

Klimat i pogoda na Teneryfie mają znaczący wpływ na to jak wyspa wygląda, a przede wszystkim na szatę roślinną. Północna część wyspy (od miejscowości Masca, przez Garachico i Puerto de la Cruz, aż po Punta del Hidalgo) jest zielona i ma dobre warunki dla rolnictwa, część południowa bardziej przypomina pustynię i jest uboga w rośliny. W drodze z wybrzeża do Teide będziecie mogli podziwiać gęste lasy sosnowe (sosna kanaryjska o długich i miękkich igłach).

Aktualna pogoda na Teneryfie.

pogoda na Teneryfie

Wybieracie się na wakacje na Teneryfę? Sprawdźcie co zobaczyć we wschodniej i zachodniej części tej wyspy.