Varenna nad Jeziorem Como. Czy warto tu zajrzeć?

Varenna to jedna z najpiękniejszych miejscowości nad Jeziorem Como. Odwiedzamy ją zaraz po wizycie w równie urokliwym Bellagio. Miejscowości dzieli nie duża odległość, przy założeniu, że naszym środkiem transportu jest prom. W naszym przypadku wybraliśmy okrężną drogę lądową, co oczywiście trwało znacznie dłużej. Ale czy to gorzej? Mogliśmy dzięki temu zobaczyć większą część linii brzegowej, przejeżdżając m.in. przez Lecco. Sprawdźcie czy warto było tam jechać!

Varenna już z oddali kusi rzędami kolorowych domków położonych na skalistym cyplu. Będąc po drugiej stronie jeziora nie sposób jej nie zauważyć. To co nas jednak najbardziej zachwyciło to widok z zamku, który po prostu trzeba zobaczyć będąc nad Jeziorem Como.

Varenna nad Jeziorem Como

A dokładnie górującego nad Varenną zamku Vezio.

Varenna widok z zamku Vezio

Jezioro Como

Dotarcie na zamek kosztowało nas trochę wysiłku i 4 EUR. Widoki za to bezcenne. 40-minutowy spacer pod górkę choć nieco męczący, w konsekwencji pozwala zobaczyć jezioro w pełnej krasie. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że warto!

Jezioro Como

Zamek Varenna

Jezioro Como zimą

widok z zamku Varenna

co zobaczyć nad Jeziorem Como

Jezioro Como panorama

jedzenie we włoszech

Po takim wysiłku należy się solidny posiłek. W miasteczku wybór restauracji był dość okrojony (albo po prostu pora była niewłaściwa). Spośród może trzech otwartych, wybraliśmy tę, w której siedziało najwięcej ludzi. Pizza chociaż nie powaliła nas na kolana, była naprawdę przyzwoita.

Varenna Jezioro Como

Najbardziej urokliwym miejscem, którym może poszczycić się Varenna jest port rybacki z restauracjami i kolorowymi kamienicami. To właśnie tam postanowiliśmy spędzić końcówkę dnia. Wybraliśmy spacer wąskimi uliczkami niewielkiej Varenny (wszak miejscowość liczy około 800 mieszkańców i dzięki temu jest tu zwykle bardzo spokojnie) i brzegiem jeziora.

Z pozostałych atrakcji Varenny odwiedzić należy:

 • Piazza San Giorgio – wyłożony ceglaną kostką brukową plac otoczony zadbanymi kamienicami. Najważniejszy budynek tutaj to Chiesa di San Giorgio z XIII wieku.
 • Villa Cipressi i Villa Monastero, czyli najsłynniejsze zabytki miasteczka.

zachód słońca Varenna

Jezioro Como zachód słońca

5 komentarzy

 1. Hej, możecie mi napisać coś więcej o spacerze do zamku Vezio? szliście z mapą, czy po tablicach informacyjnych? bo jak znam te małe włoskie uliczki to mam przeczucie, że nie tak łatwo tam trafić 🙂 gdzie zaparkowaliście auto, itd. Jeżeli pamiętacie takie szczegóły, to proszę o info.
  aaaaa i jeszcze jedno, czy przy wynajmowaniu auta potrzebna jest karta kredytowa?

  1. Przy wynajmowaniu jest potrzebna karta kredytowa.

   Co do wejścia na zamek to są znaki, które o dziwo prowadzą do miejsca 🙂 Jest lekkie podejście a samochód można pozostawić przy wejściu na ścieżkę. Łatwo ją znaleźć.

   1. Dzięki. Napisz mi jeszcze czy promy pomiędzy miastami przewożą samochody?

    Świetny blog, zdjęcia i opisy 🙂 Już Wam to kiedyś pisałam, ale przypominam na wypadek gdybyście dawno tego nie słyszeli 😉

    1. Bardzo dziękujemy! 🙂 Zawsze się miło czyta takie komplementy.

     Co do promów między miastami – tak przewożą auta 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *