Carvoeiro – musisz je zobaczyć w Algarve!

Jedno z najpiękniejszych miasteczek na południu Portugalii. Niska, charakterystyczna dla regionu, biała zabudowa schodząca kaskadowo z klifu, niewielka, położona w zatoce plaża, ocean i piękne widoki. Do tego mnóstwo miejsca na spacery, fajne restauracje i cudowne zachody słońca. Zapraszam na przechadzkę po Carvoeiro – miasteczku, które zawsze musimy odwiedzić podczas urlopu na wybrzeżu Algarve.

Historia Carvoeiro sięga XVI wieku, kiedy w zatoce zainstalowali się piraci. Strome wybrzeże stanoiło dla nich idealne schronienie. W związki z ich działalnością wioska była świadkiem wielu bitew morskich.


Później przez wieki była to senna wioska rybacka (nosząc wtedy nazwę „Caboiere”). W latach 60. XX wieku, dzięki spektakularnym plażom, stała się jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w Portugalii. Carvoeiro zbudowano na skalistych klifach, co czyni miejscowość jednym z najpiękniej położonych kurortów. 

Carvoeiro

Informacje praktyczne o Carvoeiro

Carvoeiro to niezwykle malownicza miejscowość skoncentrowana wokół plaży o tej samej nazwie. Najbliższym lotniskiem, z którego dostaniecie się do Carvoeiro jest te w Faro. Port lotniczy, który obsługuje znakomitą większość ruchu turystycznego do Algarve, oddalony jest od miejscowości o ok. 65 km. Najbliższe miasta to Lagoa oraz Portimao.

Do Carvoeiro przyjechać możecie również z Lizbony (oddalonej o 275 km). Trasa autostradą powinna zająć ok. 2 i pół godziny. 

Plaża w Carvoeiro

Dobry pomysłem może być obranie Carvoeiro jako bazy wypadowej do zwiedzania okolicy. Zwłaszcza, że nieopodal jest wiele wspaniałych atrakcji, jak np. bardzo znana i urodziwa Praia da Marinha. W niedalekiej odległości znajdą się również takie miejsca jak: plaża i jaskinie w Benagil, Praia do Carvalho czy Latarnia morska Alfanzina.

Praia da Marinha
Praia da Marinha

Cała okolica obfituje w spektakularne żółtawe klify ostro schodzące do oceanu i piękne plaże, które wielu określa najcudowniejszymi w całej Portugalii oraz Europie. Warto zauważyć, że wiele z tych plaż, również ta w Carvoeiro, oznaczone są niebieską flagą.

Miasteczko oferuje bogatą bazę noclegową, od apartamentów po hotele. Sprawdź obiekty noclegowe w Carvoeiro w najlepszych cenach.

Domy na plaży w Carvoeiro

Jeżeli natomiast zgłodniejecie podczas zwiedzania Carvoeiro, to polecamy zajrzeć do Casa Algarvia. Kalmary czy fish cataplana są po prostu pyszne! Restauracja znajduje się trochę poza ścisłym centrum miasteczka, ale zdecydowanie warto ją odwiedzić.

Gdzie zjeść w Carvoeiro

Punkty widokowe na Carvoeiro

Polecamy zwrócić uwagę na dwa punkty widokowe – jeden od strony wschodniej, a drugi od zachodniej, oba na przeciwległych klifach. Nasz ulubiony to ten pierwszy. Obserwować można z niego panoramę Carvoeiro i charakterystyczne budynki “stojące na plaży”, w promieniach zachodzącego słońca. 

Carvoeiro Algarve
Carvoeiro Algarve

Dla odwiedzających przygotowano tutaj dwa tarasy widokowe, na które dotrzecie schodkami wprost z plaży.

Wracając do punktu widokowego znajdującego się po stronie zachodniej. Widok na Carvoeiro jest tu nieco bardziej ubogi, ale też może się spodobać. Aby się na niego dostać musicie po prostu iść w górę ulicą z wymowną nazwą – Rua do Paraiso (w wolnym tłumaczeniu “rajska ulica”). Podejrzewam, że najlepsze warunki do zdjęć są tu podczas wschodów słońca.

Carvoeiro zwiedzanie

Spacer po klifie

Przechadzka po szczycie klifu, wzdłuż oceanu po Trail of the Algar Seco (Caminho de Algar Seco) to jedna z najfajniejszych atrakcji na Algarve. Aż żal, że ta drewniana ścieżka nie jest dłuższa, najlepiej aby trwała kilometrami. Szczególnie polecamy pojawić się tu w słoneczny dzień, w godzinach popołudniowych.

Algar Seco w Carvoeiro

Szlak rozpoczyna się na szczycie klifu od strony wschodniej (przy niewielkiej kaplicy), a kończy przy pomniku przyrody – Algar Seco. Są to skalne formacje wyrzeźbione przez naturę, pośród których macie możliwość spacerować niczym w labiryncie zbudowanym z klifów. Wszystko z widokiem na błękitny ocean. Zakamarki, ścieżki, kamienne okna i naturalne baseny zawsze przyciągają tu turystów.

Carvoeiro promenada

Po wejściu z powrotem na górę nie warto kończyć spaceru wraz z zakończeniem szlaku. Polecamy udać się wydeptanym szlakiem za kolejny klif (wciąż podążając na wschód). Czeka tam plaża, którą trudno się nie zachwycić – Praia de Vale Covo. Otoczona wysokim klifem, uwagę od pierwszego spojrzenia zwraca wielka jaskinia. Niestety poza sezonem do plaży dostać się nie da (są schody, ale urywają się w połowie klifu), pozostało nam więc jedynie podziwianie jej z wysokości.

Praia de Vale Covo

Jeżeli wystarczy Wam sił i zapału, to możecie kontynuować spacer ścieżką dalej na wschód, docierając do Praia do Vale de Centeanes. Stamtąd rozpoczyna się spektakularny szlak o nazwie Seven Hanging Valleys Trail. Dojdziecie stamtąd (mijając m.in. Benagil) aż do Praia da Marinha.

3 komentarze

  1. Jak zawsze kapitalne zdjęcia! Dobry pomysł z odwiedzeniem Algarve w zimowych miesiącach – puste plaże, cisza i spokój 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *