Fira Santorini: zwiedzanie, mini przewodnik

Choć Oia to pierwsze co przychodzi na myśl w kontekście Santorini, ta niewielka wyspa oferuje więcej ciekawych miejsc, które nawet mając do dyspozycji naprawdę mało czasu, łatwo zobaczyć. Ze względu na to, iż lotnisko znajduje się w pobliżu miejscowości Fira (Thira), to właśnie tutaj zatrzymaliśmy się na noc i tu także kończymy nasze zwiedzanie Santorini.

zwiedzanie Santorini

Fira Santorini

Zwiedzanie Santorini: czy warto?

Zacznijmy od początku. Wulkaniczna wyspa Santorini znajduje się w południowej części Cyklad, około 115 kilometrów od Krety. Powierzchnia wyspy wynosi 73 km2, czyli mniej więcej tyle, co śląskie miasto Bytom.

Krajobrazy, jakie można podziwiać na Santorini, również z Firy, uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Europie. Wyspa szczególnie popularna jest wśród Azjatów (Japończyków, Koreańczyków czy Chińczyków) i Amerykanów. Niezwykle urokliwe są tu miasteczka „wiszące” na klifach, urwiska w przeróżnych barwach, ciekawe formacje skalne, malownicze zatoki i plaże.

Santorini swój wygląd zawdzięcza olbrzymiej erupcji wulkanu, która miała miejsce 3600 lat temu. Siła wybuchu była tak wielka, że zniszczyła nie tylko życie na Strongili (ówczesna Santorini), ale również pogrzebała kulturę minojską na Krecie (m.in. przez gigantyczne fale mające ponad 18 metrów!). Po erupcji, gdy środek wyspy praktycznie eksplodował i wyleciał w powietrze, powstała kaldera o średnicy 10 kilometrów, którą zalały wody Morza Śródziemnego. Istniejąca wcześniej wyspa całkowicie zmieniła swój kształt i na powierzchni pozostały jej boczne fragmenty, które dziś stanowią wyspy (Thira (Santoryn), Thirasia i Aspronisi). Wulkan wciąż o sobie daje znać, ostatni raz odzywał się w latach 50-tych XX wieku.

co zobaczyć na Santorini

Fira Santorini: co zobaczyć?

Kolejność Fira (Thira), a potem Oia wydaje się bardzo słuszna. To trochę takie stopniowanie napięcia. Ale to nie jest też tak, że Fira (Thira) nie zachwyca – zachwyca bardzo. Szczególnie jeśli jest to pierwsze, co przyjdzie Wam zobaczyć na Santorini.

Fira to także stolica (od 2. połowy XVIII wieku), znajdująca się mniej więcej pośrodku wyspy. Jest kulturalnym i handlowym centrum Santorini. Jest tu port, w związku z czym również dla turystów przybywających drogą morską jest to pierwsze miejsce, które ukaże się ich oczom.

Thira Santorini

Czego się można spodziewać? Przede wszystkim – bielonych domów jakby wciśniętych w strome zbocze kaldery. A poza tym? Schodów, schodów, schodów, mnóstwa knajpek z widokiem na morze (w końcu turystyka to główne źródło dochodu na Santorini) i błogiej atmosfery (ale to chyba tylko poza sezonem 😉 ). Aha, no i w naszym przypadku: super pogody!

Głównym deptakiem miasta jest Ipapantis (tutaj). Znajdziecie tutaj popularne restauracje, knajpki, ale też atrakcje, takie jak katedra metropolitarna z XIX wieku (odrestaurowana po trzęsieniu ziemi z 1956 roku). Warto również zajrzeć do Dolnej Firy (Kato Fira), który znajduje się w pobliżu kościołów Agios Minas i Agios Ioannis.

restauracja na Santorini

Wracając do masowej turystyki, która jak wiadomo prężnie tutaj się rozwija, mieliśmy okazję przez chwilę rozmawiać jednym z mieszkańców ze starszego pokolenia i na pytanie jak mu się tu żyje z nostalgią wspominał dawne czasy, kiedy ludzie byli zupełnie inni, otwarci. Teraz tylko biznes.

Santorini Grecja

Plaże na Santorini. Które warto odwiedzić?

Co jeszcze, oprócz urokliwych miasteczek, warto zobaczyć na Santorini? Może plaże? Ok. Plaże to nie jest coś z czego słynie Santorini. Te, które są, są jednak wyjątkowe na swój sposób. Ciągną się głównie wzdłuż południowo-wschodniej części wyspy. Jedną z nich jest Czerwona Plaża, Red Beach albo Kokkini Paralia.

plaże na Santorini

Jak sama nazwa mówi – czerwone klify wpadają do turkusowej wody. Takich cudów jeszcze nie widzieliśmy.

Santorini czerwona plaża

plaża na Santorini

red beach Santorini

A tu kolejna, może nieco mniej spektakularna, ale też ciekawa – Biała Plaża, Black & White Beach albo Aspri Paralia.

Wysokie, jasne skały sąsiadują tutaj z ciemnym piaskiem. Podczas naszej wizyty, poza sezonem, nie było tutaj praktycznie nikogo.

Santorini plaże

Oprócz Pana na koniu rozmawiającego przez telefon komórkowy. Połączenie tradycji z nowoczesnością. 🙂

plaże na Santorini

Jeszcze tylko odpowiedź na pytanie „co zjeść na Santorini”, czyli mały gyrosek i pędzimy na zachód słońca w Oia (podobno najpiękniejszy w Europie). Stop. Nie wszyscy mają tyle czasu i szczęścia. Nasze zwiedzanie Santorini dobiega końca. Ale spokojnie, nie było aż tak źle. Ostatnie promienie słońca udało nam się podziwiać w Thirze. I też było super.

zachód słońca Santorini

Thira zachód słońca

zwiedzanie Santorini

Na tym kończymy zwiedzanie Santorini. Ale na wytrwałych czeka jeszcze mały bonus. Kto czytał poprzedni wpis o miejscowości Oia ten wie, że droga na Santorini wiedzie przez Ateny.

Krótkie zwiedzanie Aten

I oto jest – kolebka demokracji, kultury, filozofii…

zwiedzanie Aten

I jest smutek i totalnie niezrozumienie. Dlaczego miasto z tak bogatą historią, zabytkami antycznymi jest tak zaniedbane? Dlaczego te wszystkie rzeczy, dla których chciałoby się tu przyjechać muszą walczyć o uwagę z wszechobecną „sztuką uliczną”?

Grecja Ateny

W Atenach byliśmy tylko „na chwilę”, ale pierwsze wrażenie nie zachęciło nas do dalszej eksploracji. Zupełne przeciwieństwo Rzymu, który przecież tak uwielbiamy.

co zobaczyć Ateny

ateny co zobaczyć

Nie nastawialiśmy się na „Bóg wie co”, bo przecież zrobiliśmy mały research w internecie, ale szczerze cieszyliśmy się, że nie zostajemy tu dłużej. Nie mamy nic do street artu, czasem wręcz podziwiamy, jak np. na Williamsburgu w Nowym Jorku, ale to co tutaj się dzieje to gruba przesada.
Dobrze, że Akropol zostawili w spokoju, choć rusztowanie nie dodaje uroku. 😉

street art Ateny

Ateny Grecja

Ateny zwiedzanie

To, co warto zobaczyć w stolicy Grecji to na pewno zmiana warty przed parlamentem. Jest naprawdę widowiskowa.

co zobaczyć w Grecji

zmiana warty Ateny

Ateny zmiana warty

11 komentarzy

 1. zastanawiałam się niedawno nad trasą Ateny-Santorini. ile dni poświęcilibyście na każde z tych miejsc,mając już taką wycieczkę za sobą?

  1. W Atenach byliśmy tylko „przejazdem”, więc ciężko nam ocenić, ale na pierwszy rzut oka nas nie zachwyciły. Santorini 2-3 dni będzie super, ale nawet w 1 dzień można całkiem sporo zobaczyć:)

 2. Hej!
  Czy na Red beach dojechaliście autem? Jest gdzie je zostawić „w pobliżu”?
  Dodatkowe pytanie – czy jakieś miejsca / zabytki / wejścia / schody są płatne w Oia i Firze?

  Dzięki z góry za wszystkie podpowiedzi, w styczniu planuję już lot 🙂

  1. Hej. Na Red Beach dojechaliśmy autem, w pobliżu jest parking, więc nie ma żadnego problemu:) Nie skupialiśmy się na zabytkach, bardziej na widokach, a te jak najbardziej podziwiać można za darmo 😉

 3. Cześć,
  macie jakieś pojęcie o tym, jak działa komunikacja miejska na Santorini? Czy jest problemem, aby wcześnie rano dostać się z Thiry na lotnisko? Konieczne jest wypożyczenia auta/zamówienie taksówki? Pytanie dotyczy działania komunikacji miejskiej poza sezonem (w styczniu). Z góry dzięki za odp.

  1. Pojęcie mamy niewielkie, tzn. wiemy, że jakieś autobusy kursują, nawet jest przystanek przy lotnisku, ale z jaką częstotliwością i dokładnością to się odbywa to niestety nie powiem. Sami wynajęliśmy auto, ale myślę, że nawet za taksówkę nie powinno wyjść dużo (gdyby autobus nie przyjechał). Pozdrawiamy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.