Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo

Nowy Jork atrakcje za darmo czyli 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Wielkim Jabłku. Chociaż raz! Podobno za najlepsze rzeczy w życiu nie płaci się nic. Idąc tym tropem przygotowaliśmy dla Was listę pozycji obowiązkowych w “Nowym Amsterdamie”, których odwiedzenie nie będzie Was kosztować ani centa. Nowy Jork atrakcje i miejsca kultowe, ikony miasta i jego wizytówki. Nie możecie tego przegapić!

1. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: Central Park

nowy jork central park

Niewątpliwie jedno z pierwszych miejsc, jakie przychodzą na myśl w kontekście Nowego Jorku. Najsłynniejszy park świata. Prawdziwa oaza zieleni pośrodku betonowej dżungli. Idealne miejsce na spacer, piknik czy poranny jogging. Nie każdy tu był, ale chyba nie ma osoby, która nie znałaby Central Parku, chociażby z filmów (a kręcono ich tu naprawdę wiele).

central park nowy jork

To, co czyni Central Park wyjątkowym to m.in. jego rozmiary. Obszar zieleni rozciąga się przez 51 przecznic, między ulicami 59. (Central Park South Avenue) a 110. oraz pomiędzy Piątą i Ósmą Aleją. Park zajmuje powierzchnię 3,41 km² i tym samym jest większy od Monako i Watykanu razem wziętych. Ale przecież nie tylko rozmiar ma znaczenie. Znajdziemy tutaj wiele atrakcji, zabytków i mnóstwo opcji na spędzanie wolnego czasu.

nowy jork co zwiedzić

nowy jork atrakcje

central park

Na terenie otoczonego potężnymi drapaczami chmur Central Parku podziwiać można aż pięć zbiorników wodnych, z których największy nosi nazwę Reservoir. Najsłynniejsze jezioro obiega 5-kilometrowa ścieżka, na której spotkamy z pewnością wielu miłośników joggingu. Inne obiekty, które warto zobaczyć podczas spaceru po Central Parku to m.in.: Great Lawn, czyli Wielka Łąka, na której latem odbywają się koncerty, zbudowany w XIX wieku Belvedere Castle, Bethesda Terrace – piękny taras z fontanną będący centralnym punktem parku, Strawberry Fields – ogród założony przez Yoko Ono dla upamiętnienia Johna Lennona (tu znajduje się m.in. mozaika z tytułem piosenki Imagine). Przy okazji warto też wspomnieć, że w parku znaleźć można polski akcent. Mianowicie – Pomnik Władysława Jagiełły.

atrakcje nowego jorku

central park w nowym jorku

nowy jork co warto zobaczyć

Po Central Parku można nie tylko spacerować czy biegać. Dobrym pomysłem może być też np. wypożyczenie roweru albo… łódki. Można to zrobić w miejscu o nazwie Boathouse, a następnie romantycznie spędzać czas wiosłując po jednym ze zbiorników. W zimie z kolei warto wybrać się na łyżwy (w Central Parku są dwa lodowiska). My jednak już drugi raz przybyliśmy do Nowego Jorku wiosną. Nie wiem jak jest w inne pory roku, ale ciężko mi sobie wyobrazić, aby spacer po Central Parku mógł być przyjemniejszy niż wiosną. Wszystko wtedy kwitnie, pachnie, jest zielono i pięknie.

nowy jork zwiedzanie

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Central Parku? To zależy, ile go macie. 🙂 Moim zdaniem minimum to 3-4 godziny.

2. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: Most Brookliński

nowy jork brooklyn bridge

Tabuny turystów przemierzają Brooklyn Bridge każdego dnia, ale i tak uwielbiam to miejsce i nie wyobrażam sobie, aby je pominąć podczas wizyty w NYC. Most łączący Manhattan z Brooklynem zbudowany został w 1883 roku. W chwili oddania do użytku był największym mostem wiszącym na świecie i pierwszym skonstruowanym ze stali. Dziś Brooklyn Bridge to niekwestionowany symbol Nowego Jorku i klasyczny punkt zwiedzania miasta.

Most Brookliński widok

Brooklyn Bridge Nowy Jork

Podczas spaceru trasą o długości 1,8 km poprzez sieć lin nośnych mostu podziwiać można wspaniałą panoramę miasta, która w zasadzie o każdej porze dnia prezentuje się nieco inaczej. Jeżeli macie wystarczająco czasu warto przyjść tu zarówno rano, jak i wieczorem, na zachód słońca.

nowy jork atrakcje

Most Brookliński warto oglądać jednak nie tylko spacerując po nim, bowiem już z oddali jego konstrukcja robi duże wrażenie. Szczególnie w nocy, gdy zapalą się na nim światła. Razem z wieżowcami Manhattanu tworzy to jeden z najlepszych widoków w Nowym Jorku.

Most Brookliński

3. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: Times Square

times square nowy jork

Na naszej liście pt. “Nowy Jork atrakcje” zabraknąć nie mogło również najsłynniejszego skrzyżowania świata. Times Square to miejsce gwarne, tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy. Można je kochać albo nienawidzić, ale grzechem by było podczas pobytu w Nowym Jorku chociaż raz go nie zobaczyć. Położony w samym sercu Manhattanu, w miejscu przecięcia Broadwayu i alei Siódmej, plac jest jedną z najczęściej odwiedzanych na całym świecie. Times Square słynie oczywiście z ogromnej liczby kolorowych reklam świetlnych. Szczególnie imponująco prezentuje się więc w nocy.

nowy jork times square

Na dłużej Times Square może być męczące. Tu zawsze coś dzieje! My mamy jednak miłe wspomnienia z tym miejscem, zwłaszcza, że 4 lata temu mieliśmy okazję zobaczyć z bliska Alicię Keys i Emmę Stone. Niestety, tym razem nie spotkaliśmy żadnych gwiazd. 😉

co zobaczyć w nowym jorku

A jeżeli jesteśmy przy Times Square, to trzeba również wspomnieć o Theater District. Będąc przy “skrzyżowaniu świata” jesteśmy bowiem w centrum dzielnicy teatrów, w której skład wchodzi oczywiście Broadway. W sumie znajdziemy tu ponad 40 teatrów, których możemy oglądać tak słynne spektakle jak m.in.: Mamma Mia!, Upiór w operze czy Chicago. Niestety, nie byliśmy nigdy na żadnym ze spektakli. Jeżeli natomiast Wy chcielibyście się wybrać, to w kiosku TKTS na rogu Broadwayu i 47 ulicy ponoć można kupić bilety na przedstawienia w okazyjnych cenach.

4. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: Madison Square Park i Flatiron Building

nowy jork flatiron building

Flatiron Building, określany pierwszym wieżowcem świata, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Nowym Jorku. To, co przyciąga uwagę to jego charakterystyczny kształt. Flatiron ma 21. pięter i zbudowany został w 1902 roku na planie trójkątnej parceli u zbiegu ulic: Broadway, Ulicy 23 i Piątej Alei. Obecnie jego wysokość nie robi aż takiego wrażenia, ale gdy powstał był jednym z najwyższych budynków w Nowym Jorku. Nazwa “Flatiron” nawiązuje do kształtu wieżowca, który przypomina żelazko.

nowy jork madison square

Obok Flatiron Building znajduje się nieduży, aczkolwiek bardzo ładny park, w którym można przysiąść na ławeczce i chwilę odpocząć. Na tę atrakcję nie potrzeba rezerwować zbyt wiele czasu, ale fotkę z budynkiem-żelazkiem w swoim albumie warto mieć. 🙂

flatiron nowy jork

Jeżeli jesteśmy przy Flatiron Building, to stąd już tylko krok do słynnej Piątej Alei. To ulica słynąca przede wszystkim z luksusowych sklepów. Tu swoją siedzibę ma Cartier oraz Tiffany & Co. Przy Piątej Alei swoje butiki mają najsłynniejsi światowi projektanci. Znajdziemy tu sklepy m.in.: Gucci, Prada, Louis Vuitton, Versace i wiele innych. Jedna z najdroższych ulic świata nie jest jednak naszym ulubionym miejscem. Mnóstwo tu ludzi i mało klimatu. Mimo to, warto chociaż raz Piątą Aleją się przespacerować. Moim zdaniem głównie dlatego, że przy niej mieszczą się trzy imponujące budowle. Mowa o: Empire State Building, Katedrze św. Patryka oraz Trump Tower.

5. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: High Line

nowy jork high line

Pod hasłem “Nowy Jork atrakcje” nie mogło zbraknąć chyba najciekawszego parku w Wielkim Jabłku. Dlaczego High Line jest taki niezwykły? Czy znacie jakiś inny park, który zbudowano 9 metrów nad ziemią, na trasie dawnej linii kolejowej? Ja też nie. 😀

the high line

Chociaż w zamierzeniu High Line miał być oazą ciszy i spokoju w środku zatłoczonego miasta, nie do końca się to udało. Mierzący 2,5 km długości i kilka metrów szerokości park każdego dnia odwiedza masa ludzi. Mimo iż znajdziemy tu ławeczki i leżaczki, raczej ciężko o prawdziwy relaks w takim tłumie. A nawet zrobienie zdjęcia może być wyzwaniem. Ale “halo!” jesteśmy w Nowym Jorku! Chyba nikt się nie spodziewał, że przy takiej atrakcji będziemy sami?

atrakcje Nowego Jorku

Nowy jork co zobaczyć

“Podniebny” park ciągnie się przez 22 przecznice wzdłuż zachodniego brzegu Manhattanu. Po drodze możemy podziwiać industrialne budynki przeplatające się z nowoczesnymi apartamentowcami, muzeami i galeriami sztuki. Niektóre stoją tak blisko, że można zaglądać w okna ich właścicielom. Mimo iż mieszkania wyglądają na raczej luksusowe, chyba nie chciałabym, aby codziennie setki, jak nie tysiące turystów, oglądali mnie przez szybę. 😀

spacer po high line

nowy jork co warto

co zwiedzić w nowym jorku

high line nowy jork

Z perspektywy turysty muszę jednak powiedzieć, że High Line to jedno z moich ulubionych miejsc w Nowym Jorku. A w dodatku odwiedzenie go nie kosztuje zupełnie nic. Jeżeli po spacerze High Line dalej macie czas i ochotę na zwiedzanie, to dobrym pomysłem jest odwiedzenie znajdującej się niedaleko modnej dzielnicy TriBeCa.

high line park nowy jork

Jej nazwa pochodzi od pierwszych liter Triangle Below Canal Street. Obecnie zamieszkują ją głównie osoby z grubszym portfelem. Podziwiać tu możemy wiele charakterystycznych dla Nowego Jorku budynków z żeliwnymi fasadami. Nie ma tu tłumów, jest za to wiele okazji do zdjęć. Jeżeli czyta to jakiś imiennik mojego męża, to taka ciekawostka – w tej dzielnicy jest ulica o nazwie Hubert Street. 😀

tribeca nowy jork

6. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: Grand Central Terminal

nowy jork grand central

Kolejna budowla z gatunku “najsłynniejsze”. Tym razem mowa o dworcu kolejowym. Ale oczywiście Grand Central Terminal, nazywany również Grand Central Station, to nie jest taki sobie zwykły dworzec. To miejsce kultowe, o długiej historii i przepięknej architekturze w stylu Beaux Arts. Obecny gmach GCT funkcjonuje od 1913 roku, czyli ponad 100 lat. Szczególnie widowiskowa jest główna hala dworca, a jej sklepienie w kolorze błękitu to prawdziwe dzieło sztuki. Jeżeli uważnie się przyjrzeć, to na suficie można dostrzec 12 znaków zodiaku oraz 2500 gwiazd. Grand Central może poszczycić się również mianem największego dworca kolejowego pod względem liczby peronów – jest ich tutaj aż 44. Równie chętnie co podróżni, odwiedzają go również turyści. Ale nie ma się co dziwić – dworzec jest naprawdę piękny, a do tego wystąpił w wielu znanych filmach.

7. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: Staten Island Ferry

nowy jork staten island ferry

Gdy już zmęczą was piesze wędrówki po Nowym Jorku, warto spojrzeć na wieżowce Manhattanu z innej perspektywy. Mianowicie – z wody. A jeżeli powiem Wam, że Staten Island Ferry to zupełnie darmowa atrakcja? To chyba żal byłoby z takiej okazji nie skorzystać. Podczas rejsu na Staten Island (radzę od razu zająć dogodne miejsce, bowiem może być tłoczno) można podziwiać nie tylko piękną panoramę, ale także zbliżyć się do Statui Wolności oraz wysp Ellis i Governor.

nowy jork statua wolności

rejs na staten island

Na samej wyspie Staten Island raczej nie ma nic ciekawego, więc jakiekolwiek zwiedzanie raczej bym sobie odpuściła. Chyba, że macie za dużo wolnego czasu. 😀 Ale sam rejs zdecydowanie polecam.

8. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: Williamsburg

nowy jork williamsburg

Będąc 4 lata temu w Nowym Jorku Williamsburg spodobał mi się do tego stopnia, że myślałam sobie jak fajnie było by tu mieszkać. Od tego czasu sporo się zmieniło. Teraz jak grzyby po deszczu wyrastają tu nowoczesne osiedla, a street artu, którym się tak zachwycaliśmy, zrobiło się jakoś mniej. Wciąż jest to bardzo ciekawa dzielnica, którą warto odwiedzić, ale drugie wrażenie zrobiła nieco gorsze.

williamsburg nowy jork

nowy jork ciekawe miejsca

Poniżej jeden z murali słynnego na całym świecie artysty ulicznego – Brazylijczyka Eduardo Kobra. W Nowym Jorku podziwiać można jeszcze inne jego dzieła. Wszystkie charakteryzują się mocnymi kolorami i motywem kalejdoskopu.

nowy jork atrakcje

9. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: Manhattan Bridge

nowy jork manhattan bridge

Manhattan Bridge chociaż został nieopatrznie pominięty przez nas podczas pierwszej wizyty w NYC, tym razem nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu “Nowy Jork atrakcje”. Dlaczego warto wybrać się na spacer drugim najsłynniejszym mostem w Wielkim Jabłku? Powodów jest wiele.

chinatown nowy jork

widok z manhattan bridge

manhattan bridge nowy jork

Po pierwsze – bo możecie. Nie po każdym moście przecież spacer jest możliwy. 🙂 Po drugie – dla widoków. Zaczynając przechadzkę od Chinatown, można podziwiać z góry kolorowe ulice tej dzielnicy, wieżowce Manhattanu, a później Brooklyn Bridge i DUMBO. Po trzecie – bo nie ma tam tłumów. Co się dzieje na Manhattan Bridge jak wszyscy turyści podziwiają Brooklyn Bridge? Niewiele. Oprócz nas, po moście w tym samym czasie przeszło zaledwie kilka osób. Co za ulga nie musieć się z nikim przepychać i takie widoki mieć niemal na wyłączność!

nowy jork panorama

10. Nowy Jork atrakcje, które zobaczysz za darmo: DUMBO

nowy jork dumbo

Down Under the Manhattan Bridge Overpass, czyli w skrócie DUMBO to ukryta między mostami Manhattańskim i Brooklińskim klimatyczna dzielnica z loftami i brukowanymi uliczkami. Chociaż piszę o niej na końcu, zdecydowanie powinna się znaleźć wysoko na liście “Nowy Jork atrakcje”. Zresztą jeżeli będzie zwiedzać oba mosty, ciężko będzie ją przegapić. Klasyczny widok na Manhattan Bridge (na zdjęciu powyżej) podziwiać można w okolicy skrzyżowania Washington St z Water St.

dumbo nowy jork

Więcej zdjęć z DUMBO znajdziecie w przygotowanym już kiedyś przez nas osobnym wpisie.

*Roosvelt Island Tramway, czyli kolejka linowa łącząca wyspę Roosvelt Island z Manhattanem. Oznaczamy ją gwiazdką, gdyż jest to atrakcja prawie darmowa. Kosztuje tyle, co jednorazowy przejazd metrem (jeśli macie kartę np. 7-dniową to po prostu z niej korzystacie i nie płacicie nic). Więcej o tej atrakcji pisaliśmy tutaj.

Oczywiście lista “Nowy Jork atrakcje” może być znacznie dłuższa, wszystko zależy od czasu jakim dysponujecie. Powyższe zestawienie to top 10 miejsc, które można zobaczyć za darmo. Moim zdaniem jest to dobry plan na 3-4 dni zwiedzania Nowego Jorku. My właśnie taki zrealizowaliśmy. 🙂

PS. Zaoszczędzone pieniążki polecam wydać na Top of the Rock.

2 komentarze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *