Marzycie o egzotycznej podróży do Wietnamu? Chcielibyście pospacerować zatłoczonymi ulicami Ho Chi Minh City, poczuć klimat Hoi An, posmakować jednej z najsmaczniejszych kuchni świata czy po po prostu wypocząć na jednej z tropikalnych plaż? Z całą pewnością potrzebna Wam będzie wiza do Wietnamu. Poniżej znajdziesz informacje praktyczne i dowiesz się, jak ją zdobyć!
Wiza elektroniczna to jeden z rodzajów wiz do Wietnamu wydawanych obcokrajowcom przez tamtejszy urząd imigracyjny. Dzięki niej możecie przekroczyć granicę oraz przebywać w tym kraju maksymalnie przez 30 dni. Aplikuje się o nią za pośrednictwem internetu. Uprawnia ona do jednokrotnego wjazdu do Wietnamu. Jeżeli więc planujecie wylądować w Sajgonie, a potem wybrać się np. do Kambodży i wrócić do Wietnamu, to rozważcie inne opcje.
Kto może ubiegać się o wizę do Wietnamu?
Aplikować o wizę może każdy posiadacz polskiego paszportu. Ale nie tylko. Jeżeli posiadacie (lub Wasi znajomi/rodzina mają) inny paszport np. niemiecki czy węgierski to procedura jest taka sama (pełna lista krajów).
Wiza do Wietnamu – informacje praktyczne
Wracając do samego wjazdu do tego azjatyckiego kraju. Wiza do Wietnamu w formie elektronicznej pozwala na przekroczenie granicy w ośmiu portach lotniczych (m.in. Noi Bai Int Airport (Ha Noi), Tan Son Nhat Int Airport (Ho Chi Minh City) czy Da Nang International Airport) oraz kilkunastu lądowych i morskich przejściach granicznych (pełna lista). Za wizę płaci się zaraz po wypełnieniu aplikacji. Lepiej zrobić to dokładnie – w przypadku odrzucenia wniosku pieniądze nie zostaną zwrócone.
Wypełnianie wniosku o wizę do Wietnamu
Słowem wstępu: wniosek wypełnia się dużo szybciej niż np. ten o wizę do USA. Przejście przez 3 strony + płatność nie powinny zająć więcej niż 15 minut.
Wypełnianie wniosku, dzięki któremu wiza do Wietnamu znajdzie się w naszym posiadaniu zaczynamy od wejścia na stronę główną wietnamskiego urzędu imigracyjnego.
Znajdziemy tam bardzo krótki opis kolejnych kroków, które będziemy przechodzić. Krok pierwszy to udzielenie odpowiednich informacji wraz z załadowaniem na serwer zdjęcia oraz skanu paszportu z danymi osobistymi. Na zdjęciu macie patrzeć na wprost, bez okularów.
Krok drugi to płatność, a trzeci to sprawdzenie statusu swojej aplikacji po 3 dniach roboczych.
Wypełnianie wniosku o wizę do Wietnamu – krok pierwszy (informacje o Tobie)
Potwierdzamy, że zapoznaliśmy się ze wstępnymi informacjami ze wspomnianej strony głównej oraz klikamy “next”. Przechodzimy na stronę, gdzie mamy udzielić informacji na swój temat. Pytania są raczej standardowe – o płeć, imiona i nazwisko, religię, datę wjazdu i wyjazdu z Wietnamu czy datę ważności paszportu. Jest również rubryka, w której wpisać należy, gdzie zamierzamy przebywać w Wietnamie – tutaj standardowo zawsze wpisuję pierwszy adres hotelu, w którym planuje się zatrzymać.
Wypełnianie wniosku o wizę do Wietnamu – krok drugi (płatność) oraz trzeci (status)
Na następnej stronie wyświetlone zostanie podsumowanie aplikacji wraz z dodanymi zdjęciem oraz skanem paszportu. Już na tym etapie system przypisze Wam numer aplikacji (“registration code”), warto go zapisać bowiem będzie potrzebny przy kroku trzecim, w którym sprawdzać będziecie status aplikacji wizowej.
Na samym dole strony podsumowania znajduje się przycisk “payment”. Po kliknięciu przechodzimy na stronę płatności, gdzie uiścić kartą płatniczą należy 25 USD + charge za płatność kartą “międzynarodową” (0.96 USD). W sumie zatem 25,96 USD. Po płatności na skrzynce mailowej powinny pojawić się pierwsze wiadomości z Wietnamu.
Po około 3 dniach roboczych powinien przyjść mail z tytułem “E – visa Vietnam: Announcement result”. Czym prędzej logujemy się zatem na stronie do sprawdzenia statusu aplikacji wizowej. Podajemy następujące dane: numer aplikacji (“registration code”), adres e-mail, data urodzenia.
Wjazd do Wietnamu z wizą elektroniczną jest totalnie bezproblemowy. Wydrukowany dokument pokazujemy przy kontroli paszportowej, gdzie dostajemy pieczątkę i tyle. Na miejscu nie trzeba już za nic płacić. Pozostaje stanąć grzecznie w kolejce, a następnie cieszyć się wspaniałym Wietnamem. Miłej podróży i powodzenia!