Cinque Terre: Vernazza. Co zwiedzić?

Cinque Terre to nazwa (wymyślona zresztą na użytek turystów), która obejmuje pięć miejscowości: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Wszystkie miasteczka znajdują się blisko siebie, są niezwykle kolorowe, ale przede wszystkim malowniczo położone na skalistych klifach nad Morzem Liguryjskim. Z racji deficytu czasowego, ograniczyliśmy swój pobyt do dwóch z nich, chyba najbardziej znanych. Pierwszą odwiedziliśmy miejscowość Vernazza.

Vernazza Cinque Terre

Vernazza to czwarte miasto w Cinque Terre zmierzając na północ w stronę Genui, nie ma tutaj ruchu samochodowego (dlatego auto zostało zaparkowane jeszcze przed miasteczkiem, a dalszą drogę pokonaliśmy spacerem) i określane jest jedną z najprawdziwszych „wiosek rybackich” na włoskiej Riwierze. Jest to jedyny naturalny port w Cinque Terre.

plaża w miejscowości Vernazza

Vernazza to właściwie jedna uliczka, urokliwy port, jaskinia z ukrytą po drugiej stronie kamienistą plażą, mnóstwo restauracji nad brzegiem morza, sklepików z pamiątkami i… turyści oczywiście, którzy ten bajkowy, wręcz nierealny obrazek nieco psują.

Cinque Terre Vernazza plaża

Trochę historii jak to było: w 1997 roku, po trudach mieszkańców i lokalnych władz, Cinque Terre wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 1999 roku utworzony Park Narodowy Cinque Terre. Dziś głównym źródłem dochodów Vernazzy jest turystyka (kiedyś było to m.in. wino).

lazurowe Morze Liguryjskie

Vernazza

Miło było usiąść w jednej z tamtejszych restauracji przy porcie, zjeść jedno z popisowych włoskich dań (czyt. spaghetti) i wygrzewając się na słońcu, nasycić oczy tymi niecodziennymi widokami.

kolorowe domy Vernazza

turyści w Cinque Terre

Warto było też zadać sobie odrobinę trudu i wejść stromymi schodkami na jeden z tarasów (punktów widokowych), aby móc na wszystko spojrzeć z góry. Z tej perspektywy Vernazza prezentowała się jeszcze lepiej! Prawdziwie malowniczy widok!

Cinque Terre Vernazza z punktu widokowego

na punkcie widokowym w Cinque Terre

Innymi miejscami, które warto zobaczyć w Vernazzy są Kościół Santa Margherita d’Antiochia z 1318 roku i Zamek Doria z XV wieku.

wybrzeże Morza Liguryjskiego

Vernazza co zwiedzić

Po spacerze wąskimi uliczkami Vernazzy i zachwyceniu się malowniczymi krajobrazami postanawiamy ruszać dalej. Będziemy tęsknić, ale przecież nie mamy mnóstwo czasu, a jeszcze tyle mamy do zobaczenia. Chcemy jeszcze odwiedzić kolejną piękną miejscowość: mowa oczywiście o Riomaggiore!

6 komentarzy

 1. Piękne zdjęcia…jak na nie patrzę to chce mi się tam wrócić. My z mężem byliśmy w lutym tego roku w Cinque Terre, przyjęliśmy bardzo podobną trasę jak Wy:) Portofino niestety przywitało nas deszczem, co trochę zabrało mu uroku:P W drodze powrotnej zahaczyliśmy o Genuę, naprawdę warto:) A tak w ogóle przeglądając Wasz blog zauważyłam, że mamy wiele wspólnych kierunków, w październiku wybieramy się do Brazylii…chętnie poznalibyśmy Wasze sugestie i rady:)

  1. W Brazylii byliśmy króciutko, ale bardzo miło wspominamy;) Już w Peru poznaliśmy dwójkę sympatycznych Brazylijczyków i ogólnie same pozytywne wrażenia na temat tego kraju mamy;)

 2. Pięknie 🙂
  Z racji naszych planów związanych m.in z tym regionem prośba o informacje ad. transportu? Jak wygląda sprawa z parkowaniem w poszczególnych miastach Cinque Terre? Czy parkingi są ogólnodostępne? Jaki jest ich koszt? Czy warto zostawic samochod na przedmieściach i wybrać transport kolejowy?
  Z góry dzięki

  1. Z parkowaniem jest problem, do miasteczka nie wjedziemy samochodem, można zostawić przed samym miasteczkiem tam już są płatne parkingi lub próbować wcześniej i przejść ten dystans pieszo. Chyba transport kolejowy jest mniej kłopotliwy.

  2. Ja w Cinque Terre byłam we wrześniu. Moim zdaniem warto kupić kartę 5terre i z nią podróżować między miasteczkami (obejmuję m.in przejazdy koleją, a także wjazd do Corniglii). Przejazd między nimi zajmuję dosłownie chwilkę.

   Widoki i klimat niezapomniane.
   Będąc w Ligurii polecam również zobaczyć La Spezię i blisko niej położone Portovenere. Zapraszamy na naszą relacje z Włoch http://onewlodzi.blogspot.com/2014/10/wielkie-woskie-wakacje_28.html

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.