Co robić na Malcie? Zwiedzać Vallettę i Mdinę

Valletta i Mdina. Obecna i dawna stolica Malty. To od nich zaczynamy zwiedzanie jednego z najmniejszych państw świata. Czasu jak zazwyczaj nie mamy zbyt dużo, bo tylko 3 dni. Choć z drugiej strony tyle wystarczy, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje na wyspie i odpowiedzieć na pytanie: co robić na Malcie? Trzeba się jednak trochę postarać. Nam kilka czynników utrudniło zrealizowanie całego planu.

Valetta zwiedzanie

Zwiedzanie Malty w środku lata. Co może pójść nie tak?

Pierwszy i chyba największy problem to okropny upał. Owszem lubimy ciepełko (byliśmy przecież w Omanie w czerwcu), ale to co się dzieje na Malcie w lipcu to lekka przesada. Temperatura dochodzi do 40 stopni. Na niebie przez 3 dni nie zaobserwowano ani jednej (!) chmurki. Non stop pełnia słońca. Właściwie już po wylądowaniu około godz. 20 (a lecieliśmy tak dla odmiany z Gdańska, bo były najbardziej pasujące nam loty 😉 ), czuliśmy, że dobrze zrobiliśmy nie biorąc żadnych okryć wierzchnich.

Druga sprawa to transport. Słyszeliśmy, że transport publiczny na Malcie jest naprawdę dobry, więc tym razem nie decydowaliśmy się na wypożyczenie auta. Co prawda dotarliśmy wszędzie tam, gdzie chcieliśmy, z tym że komfort był dużo gorszy, no i tempo wolniejsze. Bywało, że autobusy były na maxa upakowane turystami i ledwo dawały radę wjechać pod górkę. 😉 Za to koszt był niewielki, bo 2 EUR za bilet (ważny 2 godziny). Poza sezonem wakacyjnym jest prawie 2 razy taniej – tylko 1.30 euro za bilet.

stolica Malty

Na wszystkie 3 noce zatrzymaliśmy się w miejscowości Bugibba. To typowo turystyczne miasteczko, oddalone ok. 15 km od stolicy. Pełno tu sklepików, barów, hoteli. No i rzecz jasna mnóstwo ludzi. Nawet porządnych zdjęć nie zrobiliśmy, bo głównie tam spaliśmy i tyle.

Co robić na Malcie? Zwiedzanie Valetty, czyli obecnej stolicy Malty

Pierwszy dzień zaplanowaliśmy dość aktywnie, co nie było takie proste do zrealizowania w tych warunkach. Kolejne dwa spędziliśmy już bardziej leniwie. Bez większej spiny. Przecież możemy jeszcze wrócić na Maltę c’nie?

Na pierwszy ogień zwiedzania sprawa oczywista – Valletta, czyli stolica Malty. Po drodze, na chwilę zatrzymujemy się w miejscowości Sliema. To przede wszystkim najlepsze miejsce, aby zobaczyć panoramę Valletty z oddali. Podczas naszej krótkiej wizyty tutaj mieliśmy wrażenie, że zatoka Marsamxett (nad którą leży Silema) to przyjemne miejsce. Pełno tutaj restauracji, miejsc do spacerowania, są też miejsca do plażowania – wapienne skały, na których można się smażyć i z których można wskoczyć do wody.

Co robić na Malcie

Zwiedzanie Malty

Sama Valletta to nie tylko jedna z najmniejszych europejskich stolic, ale przy okazji jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Zdecydowanie czuć tu powiew historii. Wszystko jest jakby z innej epoki, jest wspaniałym przykładem miasta wzniesionego w stylu barokowym. A uroku budynkom w kolorze piasku, dodają charakterystyczne, kolorowe balkoniki.

Malta Valletta

Chociaż stolica Malty zamieszkiwana jest przez mniej niż 7000 mieszkańców, to jest prawdziwym sercem tej niewielkiej wyspy: turystycznym, handlowym, rozrywkowym. Skoro już wspominam walory turystyczne to warto nadmienić, że przecinające się pod kątem prostym ulice, niczym jak w Nowym Jorku, prowadzą od atrakcji do atrakcji. Nie bójcie się zboczyć z głównej ulicy (Republiki) w Valletcie i pobłądźcie trochę. Na prawdę jest tu co robić i co zwiedzać

zwiedzanie Malty

Malta stolica

Spacerując po stolicy Malty można mieć wrażenie, że kamienice i kościoły piętrzą się jedne na drugich. Tak jakby każdy Maltańczyk chciał tu mieszkać.

Co robić na Malcie

Valletta

Valletta zwiedzanie

Dodatkowo Valletta jest bardzo ciekawie położona – na półwyspie, między dwiema zatokami. Jest niczym niemożliwa do zdobycia twierdza. Wystarczy poczytać historię Valletty, żeby zorientować się, że tak faktycznie było! Po odparciu Turków, wielki mistrz Jean de la Valette stwierdził, że kluczem obrony Malty, jest zbudowanie obronnego miasta na półwyspie Sciberras. Jak pomyślał tak zrobił.

Valletta atrakcje

Aha, co również ciekawe to fakt, iż Valletta jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Do Afryki całkiem blisko. I to czuć! I nie tylko w temperaturze powietrza.

co zwiedzić na Malcie

Malta atrakcje

Po chwilę wytchnienia i piękne widoki najlepiej udać się do Ogrodów Barrakka.

Malta zwiedzanie

stolica Malty

Stąd rozciąga się najlepszy widok na Wielki Port oraz miasta leżące po drugiej stronie.

Wielki Port Malta

Valletta Malta

Malta atrakcje

Co robić na Malcie

Co robić na Malcie? Zwiedzanie Mdiny, czyli dawnej stolicy Malty

Wieczór spędzamy w innych historycznych murach. W Mdinie. O tej porze spacer wąskimi, spokojnymi uliczkami dawnej stolicy Malty jest już dużo bardziej przyjemny.

Mdina zwiedzanie

Mdina wznosi się w samym sercu Malty, określana jest często jedną z najpiękniejszych miejscowości w basenie Morza Śródziemnego. Usytuowana jest w najwyższym punkcie wyspy, więc w słoneczne dni z jej murów widać praktycznie całą wyspę. Otoczona jest wysokimi murami więc widok na Mdinę również jest imponujący.

co robić na Malcie

Mdina Malta

Mdina ulice

Historia Mdiny ma związek z jej lokalizacją. Od czasów, gdy Maltę zamieszkują ludzie, miejsce, na którym stoi dzisiaj to miasto, nigdy nie było puste. Byli tu Rzymianie z miejscowością Melita, potem Arabowie, którzy prowadzili rozbudowę i zmienili nazwę na Medina. W średniowieczu Mdina była administracyjnym centrum Malty. Po wybudowaniu Valletty większość arystokracji przeniosła się właśnie tam, choć nie wszyscy. Miasto dość mocno ucierpiało podczas potężnego trzęsienia ziemi w 1693 roku.

Dziś w Mdinie mieszka mniej niż 300 osób i nazywane jest Cichym Miastem (Silent City).

Malta Mdina

Mdina atrakcje

zwiedzanie Malty

Jest jeszcze jedno miasteczko na Malcie, które warto odwiedzić. A jest nim Marsaxlokk. Inny klimat tego miejsca zasługiwał jednak na osobny wpis. Zapraszamy!

Obszerny tekst o zwiedzaniu Malty znajdziecie też u Julii i Matisa z Belekaj.eu. Polecamy!

5 komentarzy

 1. Hej!
  Byłabym niezwykle wdzięczna na więcej informacji nt lotów, a przede wszystkim ich cen.
  Plus, pytanie dodatkowe – czy duże są problemy z wypożyczalniami aut? Macie już spore doświadczenie w tym temacie – wystarczy pokazać dowód / prawo jazdy / zapłacić, wykupić ubezpieczenie a potem oddać z pełnym bakiem? Opłaca wam się to na dwie osoby [zazwyczaj]?

  1. Wizz Air lata z Warszawy i Gdańska natomiast Ryanair z Krakowa oraz Wrocławia. Bezpośrednio. Ceny lotów od 200 PLN (te atrakcyjne okazje). Do wypożyczenia auta potrzebne jest prawo jazdy oraz karta kredytowa, polecamy wykupić ubezpieczenie – dla spokojności 🙂 Bierzemy z pełnym bakiem i oddajemy z pełnym 🙂 Opłaca się mieć marzenia i je realizować!

 2. Malta jest przepiekna i ma swoj niesamowity urok. Wasze piekne zdjecia przypominaja mi spacery po waskich uliczkach. Czekam na kolejne wpisy:)

 3. Witam,
  Z relacji wynika, że spędziliście 3 dni na Malcie. Planujemy z małżonką wyjazd na Maltę w połowie września. Zastanawiamy się nad opcją 7 lub 10 dniową. Stąd też pytanie czy 10 dni, to nie za dużo na tak małą wyspę?
  Z góry dzięki za odpowiedź , pozdrawiam 🙂

  1. Hej, Moim zdaniem 7 dni na spokojnie wystarczy, ale to też zależy co chcecie robić:) My w 3 dni ogarnęliśmy większość atrakcji i nie mieliśmy wrażenia, że to za krótko, a jak byśmy mieli auto wypożyczone to już w ogóle. Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *