Lagos: dlaczego warto odwiedzić to portugalskie miasto

Jedno z najciekawszych miast na portugalskim wybrzeżu Algarve i jednocześnie doskonała baza wypadowa do odkrywania tego regionu. Lagos to miejsce, które zauroczy swoją autentyczną atmosferą, ale też bliskością plaż i naturalnych atrakcji. Ponadto, znajdziecie w nim wszystkie zalety większych miast: interesujące zabytki, klimatyczne uliczki, gwarne restauracje, szeroki wybór miejsc noclegowych i wiele więcej. Sprawdźcie, dlaczego warto zatrzymać się w Lagos.

Lagos

Algarve plażami stoi. Jedna piękniejsza od drugiej. Lista tych “naj” byłaby naprawdę długa. Trochę inaczej sprawa ma się z miastami. Nie są one najmocniejszą stroną tego regionu. Często wyglądają jak bezduszne, turystyczne “twory” zdominowane przez kurorty i blokowiska z apartamentami pod wynajem. 

Reklama


Na szczęście jednak w Algarve jest też kilka miast, w których można poczuć klimat Portugalii. Chociaż naszym faworytem jest Tavira, Lagos jest kolejnym zasługującym na uwagę. Dodatkowo, w najbliższej okolicy miasta, znajdują się atrakcje przez wielu uważane za najpiękniejsze w regionie. Wszystko to sprawia, że warto wpisać Lagos w swój plan zwiedzania tej części Portugalii.

Kamienica w Lagos

Informacje praktyczne o Lagos

Położone w południowo-zachodniej części Algarve, Lagos zlokalizowane jest w odległości ok. 90 km od Faro, gdzie znajduje się najbliższy międzynarodowy port lotniczy. To portugalskie miasto, którego historia sięga I tysiąclecia p.n.e., leży przy ujściu rzeki Bensafrim do Oceanu Atlantyckiego.

Miasto odegrało ważną rolę w dobie wielkich odkryć geograficznych. Służyło jako port dla żeglarzy wyruszających w poszukiwaniu nowych lądów. Co za tym idzie, stanowiło również centrum regionu, w którym powstał pierwszy targ niewolników z Afryki w średniowiecznej Europie. Lagos było stolicą Algarve aż do 1755 r. Wówczas to miasto nawiedziło silne trzęsienie ziemi, w wyniku którego większość zabudowań uległa zniszczeniu. Zostało ono co prawda odbudowane, niemniej nie wróciło już nigdy do dawnej świetności. Dzisiaj Lagos znane jest głównie jako ośrodek turystyczny, przyciągający spragnionych słońca i pięknych widoków wczasowiczów z całego świata.

Uliczka w Lagos w Algarve
Algarve Lagos

Atrakcje Lagos

Wśród atrakcji Lagos i okolic wymienić można zarówno te naturalne, jak: plaże, klify czy fantazyjne formacje skalne, jak również te stworzone przez człowieka. Nas szczególnie przyciągnęła w te rejony ta pierwsza grupa. Uważam jednak, że warto poświęcić także trochę czasu na zwiedzanie samego miasta, bo jest ono na swój sposób wyjątkowe i posiada co najmniej kilka ciekawych zabytków.

Portugalia Lagos

Stare miasto

Spacer po Starym Mieście w Lagos to możliwość obcowania z typową, portugalską zabudową i doświadczenia prawdziwego, codziennego życia miasta. Między charakterystycznymi, białymi budynkami z czerwoną dachówką, kolorowymi akcentami, niekiedy fasadami pokrytymi pięknymi azulejes, wiją się wąskie uliczki, często wyłożone wzorzystą kostką tzw. calçada portuguesa.

Przechadzając się nimi warto zwrócić uwagę m.in. na cenne obiekty sakralne, takie jak: Igreja de Santo António, Igreja de Santa Maria czy Igreja de São Sebastião. Swoje stopy polecamy postawić także na Praça Luís de Camões, przy którym znajduje się jedna z piękniejszych kamienic w mieście oraz przyjemny Praça Infante D. Henrique, gdzie z kolei podziwiać można pomnik Henryka Żeglarza. Do ważnych atrakcji Lagos zaliczyć można ponadto: Zamek (Castelo de Lagos) oraz mury obronne (otaczały niegdyś całe miasto), Targ Niewolników czy Mercado Municipal de Lagos – miejsce na zakupy, ale też z ładnym widokiem na Zatokę Lagos. 

Lagos zabytki
Lagos zamek
Lagos w Portugalii
Algarve Lagos
Miasto w Algarve
Atrakcje Lagos

Fort Ponta da Bandeira

Stare miasto to jednak nie wszystko. Poza jego obrębem znajduje się szereg atrakcji, które również warto zaznaczyć na swojej mapie zwiedzania. Jedną z nich jest Fort Ponta da Bandeira – jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Znany również jako Fort Lagos, Fort Registo czy Fort Nossa Senhora da Penha de França, zabytek został wzniesiony pod koniec XVII wieku w celu obrony miasta m.in. przed atakami piratów. Obecnie turyści mogą za niewielką opłatą zwiedzać to miejsce. Wewnątrz znajdziecie kapliczkę z siedemnastowiecznymi azulejos oraz niewielkie muzeum. Taras Fortu Ponta da Bandeira to zaś miejsce, z którego zachwycić się możecie widokami na Lagos, ocean i okoliczne miejscowości.

Co zobaczyć w Lagos

Promenada w Lagos

Jedna z wizytówek miasta. Nadmorska promenada z palmami biegnie przez ok. 1,5 km wzdłuż Avenida dos Descobrimentos. Jest to wyjątkowo przyjemne miejsce na spacer oferujące widoki: z jednej strony na stare miasto, z drugiej port (głównie jachtowy). W lecie promenada potrafi być bardzo gwarnym miejscem, z różnej maści straganami i sklepikami. 

Promenada w Lagos

Plaże

Do atrakcji Lagos niewątpliwie można zaliczyć plaże, które są bardzo łatwo dostępne i znajdują się w odległości krótkiego spaceru z centrum miasta. Zaliczyć do nich można:

  1. Praia dos Estudantes – niewielka, aczkolwiek bardzo malownicza plaża wyróżniająca się pozostałościami mostu rzymskiego, łączącego dwie skały;
  2. Praia da Batata – położona tuż obok powyższej, obie plaże połączone zostały tunelem w skałach;
  3. Praia do Pinhao – spokojna, kameralna plaża otoczona przez urwiska skalne;
  4. Praia de Sao Roque i Meia Praia – długa (ok. 4 km), piaszczysta plaża położona na północ od miasta.
Lagos plaże
Praia dos estudantes

Ponta da Piedade, Praia do Camilo oraz Praia Dona Ana

Najlepsze atrakcje Lagos są nieco oddalone od miasta, ale wciąż dostępne podczas dłuższego spaceru lub krótkiej przejażdżki samochodem. Miejsca te należą do najchętniej odwiedzanych i fotografowanych w Algarve. Musicie zobaczyć je na własne oczy.

Przylądek Miłosierdzia – Ponta da Piedade

Jedno z najbardziej ciekawych widokowo miejsc nie tylko w tym regionie, ale w całej Portugalii. Ponta da Piedade (podobnie jak Praia da Marinha) charakteryzuje się poszarpanym, klifowym wybrzeżem i fantazyjnymi formacjami skalnymi sięgającymi 20 metrów wysokości. Groty, jaskinie i imponujących rozmiarów łuki, o które rozbijają się potężne fale oceanu podziwiać można z góry, ale też z bliska – wystarczy pokonać 182 schody, aby znaleźć się przy samej linii brzegowej. Jeżeli będziecie czuć niedosyt – można również skorzystać z jednej z oferowanych wycieczek łódką. 

Lagos Ponta da Piedade
Ponta da Piedade
Ponta da Piedade
Ponta da Piedade

Praia do Camilo

Plaża z folderów reklamowych. Obrazek, który nieodłącznie kojarzy się z Algarve. Praia do Camilo – choć niewielka, robi ogromne wrażenie. Drobniutki złoty piasek, otoczenie majestatycznych, pomarańczowych klifów i turkusowego oceanu. Do tego raju prowadzi 200 drewnianych schodów, które dopełniają idealnie tę pocztówkę. Czyste piękno. Najlepiej je podziwiać poza sezonem. Z racji popularności w lato Praia do Camilo bywa bardzo zatłoczona. 

Praia do Camilo

Reklama


Praia Dona Ana

Podobnie jak powyższa, Praia Dona Ana położona jest w malowniczej zatoce, w otoczeniu klifów. Jest ona jednak zdecydowanie większych rozmiarów. Gościła w wielu rankingach zajmując wysokie pozycje wśród najpiękniejszych plaż w Europie. Słynąca z przejrzystej wody i malowniczych widoków Praia Dona Ana leży bliżej miasta Lagos, więc możecie właśnie od niej zacząć zwiedzanie. Moim zdaniem będzie to też dobre rozwiązanie ze względu na poziom stopniowania zachwytów. Na nas Praia Dona Ana nie zrobiła aż tak wielkiego wrażenia. Warto jednak samemu wyrobić sobie zdanie.

Praia Dona Ana
Lagos Praia Dona Ana

Wszystkie 3 atrakcje leżą blisko siebie i połączone są drewnianą ścieżką, która jest wymarzonym miejscem na spacery. Dodatkowo owa dróżka prowadzi dużo dalej – bardzo polecamy taką wycieczkę, bo oprócz tych słynnych atrakcji, będziecie mieli okazję zobaczyć te mniej oblegane, ale również wyjątkowe i zachwycające. 

Wybrzeże Algarve Lagos ścieżka

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *