Tavira – najpiękniejsze miasto w Algarve

Dopiero przy trzeciej wizycie w Algarve odkryliśmy to miasto. Chyba mamy czego żałować, bo Tavira to, naszym zdaniem, najładniejsze miasto w całym regionie. Planujecie wypoczynek na południu Portugalii? Koniecznie wpiszcie Tavirę na Waszą listę “do zobaczenia”.


Tavira, w przeciwieństwie do najpopularniejszych kurortów i atrakcji Algarve, położona jest we wschodniej części regionu. W połowie drogi pomiędzy lotniskiem w Faro a Hiszpanią (około 25 km od granicy). A zatem zaraz po wylądowaniu, zmierzając do tego miasta (z łatwością dostaniecie się tu samochodem, autobusem czy pociągiem), jechać będzie w odwrotnym kierunku, aniżeli do Albufeiry czy Lagos. To umiejscowienie wpływa na ilość turystów, których jest tutaj zdecydowanie mniej niż w popularnych kurortach na południu Portugalii.

Tavira

Tavira rozciąga się na dwóch brzegach rzeki Gilao, która w niedalekiej odległości od miasta meandruje do płytkich dróg wodnych Parku Przyrody Ria Formosa. Za jej lagunami znajdują się wąskie piaszczyste wyspy – Ilha de Tavira oraz Ilha de Cabanas z długimi i szerokimi plażami (dotrzeć do nich można tylko drogą morską). 

Tavira – dlaczego warto ją odwiedzić?

Tavira to klejnot wschodniego Algarve, nazywana przez niektórych “Wenecją Algrave”. Słuszność tego porównania sprawdźcie sami.

Odkrywanie miasta dla siebie to sama przyjemność.  Znajdziecie tutaj mieszankę tradycyjnego portugalskiego dziedzictwa z wpływami mauretańskimi. Nie trudno jest się zgubić tutaj w labiryntach wąskich uliczek, gdzie bielone domy sąsiadują z tymi pokrytymi azulejos.

Uliczka w Tavirze w Algarve
Tavira w Algarve

Atrakcje “prawdopodobnie najbardziej urokliwego miasta Algarve”, które szczególnie przypadły nam do gustu (poza spacerowaniem wąskimi uliczkami) to:

  • Ponte Romana (pierwotnie rzymski most, dziś to 7-łukowy symbol miasta ukończony w XVII wieku, przeznaczony tylko dla pieszych),
  • Castelo de Tavira (ruiny dawnej twierdzy Maurów, darmowe wejście, a w środku zadbany ogród, z murów piękna panorama miasta,),
  • Igreja de Santa Maria do Castelo (główny kościół Taviry z XIII wieku, stoi na miejscu meczetu zaraz obok zamku),
  • Praça da República (główny plac Taviry z ratuszem i niewielkim amfiteatrem, niegdyś rynek).

Do tego wiele gotyckich i renesansowych kościołów (w Tavirze jest ich ponad 30). Wszystkie wspomniane miejsca znajdziecie na historycznym starym mieście, w niedalekiej odległości od rzeki.

Polecamy również wybrać się na spacer wzdłuż rzeki, po obu jej stronach. Szczególnie romantycznie jest tu przy zachodzącym słońcu.

Tavira w Algarve

Niech o pięknie tego miasta świadczą zrobione przez nas zdjęcia. Zapraszamy na nieśpieszny foto spacer, podczas którego Tavira totalnie Was zauroczy.

Bar w Tavirze
Tavira
Santa Maria do Castelo w Tavirze
Tavira widok z murów zamku
Tavira Algarve
Algarve Tavira
Rzeka Gilao w Tavirze
Ponte Romana w Tavirze
Uliczka w Tavirze
Uliczka w Tavirze

Jak widzicie Tavira oferuje turystom bardzo wiele pięknych miejsc i sporo autentycznego klimatu. Dobrym pomysłem jest odwiedzić ją poza sezonem, gdy turystów jest jak na lekarstwo, a przyjemna pogoda sprzyja zwiedzaniu. W grudniu, podczas pobytu tutaj mieliśmy idealne warunki: ponad 20 stopni i zero chmur.

Warto spędzić tutaj dzień lub dwa. Jeżeli szukacie noclegu w tym mieście, to polecamy sprawdzić hotele i apartamenty w najlepszych cenach.

Jeżeli szukacie miejsca, w którym można pysznie zjeść, to koniecznie spróbujcie portugalskich tapasów w Ti Maria przy R. dos Fumeiros de Trás (spróbujcie owoców morza, szczególnie ośmiornicy).

Ti Maria Tavira

Santa Luzia – urocza sąsiadka Taviry

Po zwiedzaniu Taviry polecamy również odwiedzić pobliską Santa Luizę. Jest to bardzo urokliwa rybacka wioska, specjalizująca się w połowie ośmiornic do tego stopnia, że jest określana “ośmiornicową stolicą Algarve”. Główną atrakcją jest tutaj spacer promenadą oraz stołowanie się w umiejscowionych wzdłuż niej restauracji (ponownie polecamy oczywiście ośmiornicę, tym razem w Casa do Polvo Tasquinha).

Niedaleko znajduje się również bardzo popularna Praia do Barril. Można dotrzeć do niej szlakiem pieszym, który startuje niedaleko Santa Luizy. Niestety nie było nam dane jej zobaczyć ponieważ nie wolno na nią wchodzić z psami.

Santa Luzia w Algarve

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *