Wybrzeże Algarve: najpiękniejsze miejsca, które Cie zachwycą

Po raz drugi mieliśmy szczęście odwiedzić jedną z naszych ulubionych miejscówek – wybrzeże Algarve. Z poprzednich wpisów odnieść można było wrażenie (mam nadzieję) jak bardzo region ten przypadł nam do gustu.

Co prawda znowu pojawiliśmy się tam poza sezonem, więc:

  • ceny noclegów były wprost rewelacyjne: tym razem spaliśmy w Portimao, a dokładnie tutaj (polecamy jeszcze Hotel Made Inn, w którym zatrzymali się kiedyś nasi bliscy), a i resztę kosztów jak
  • wypożyczenie samochodu z pełnym ubezpieczeniem w cenie (wypożyczalnia Dollar obsługiwana przez Hertz, rezerwowane przez Rentalcars),

udało się ogarnąć naprawdę tanio!

Marzy się Wam wybrzeże Algarve? Oto nasze TOP 10 miejsc!

Lista jest uzupełnieniem lub powrotem z sentymentem do miejsc, które już odwiedziliśmy. Mam nadzieję, że zainspiruje Was do podróży/przywoła wspomnienia/pozwoli uzupełnić Wasze „must see” w tym regionie. Macie jeszcze jakieś ulubione miejsca, poza tymi, które wymieniliśmy?

Wybrzeże Algarve: Praia do Beliche

Praia do Beliche

Znajdziecie ją niedaleko miejscowości Sagres, za zachodnim krańcu Algarve. Imponująca, piaszczysta plaża, ze wszystkich stron otoczona jest wysokimi klifami brązowego i beżowego koloru. Byliśmy tutaj już 2 raz i możemy powiedzieć, że warto się tu pojawić niezależnie od pogody – w słońcu jest to przyjemne miejsce na plażowanie i kąpiel (choć woda zawsze była zimna), przy zachmurzeniu Praia do Beliche prezentuje bardziej dramatyczne oblicze. Trzeba również powiedzieć, że jest to miejsce, które spodoba się tym turystom szukającym spokoju – w pobliżu nie ma zbyt wielu zabudowań, a sama plaża jest taka, jak ją stworzyła natura.

Wybrzeże Algarve

Wybrzeże Algarve: Cabo de São Vicente i okolice

Cabo de São Vicente

Dalej na południowy zachód w kontynentalnej Europie już nie dotrzecie! Oto Przylądek św. Wincentego – święte miejsce już od neolitu, w czasach greckich wierzono, że nocą mieszkają tu bogowie,a Rzymianie nazwali je Promotorum Sacrum, czyli „święty cypel”. Dziś warto przyjechać tutaj, żeby zobaczyć ogrom tego miejsca. Cabo de São Vicente to wspaniałe widoki i wielkie przestrzenie. Po obu stronach przylądka podziwiać można wysokie klify, które opadają stromo do granatowego Atlantyku. Na krańcu przylądka stoi latarnia z 1846 roku, która jest ponoć najmocniejszą w całej Europie.

Algarve

Wybrzeże Algarve: Praia da Bordeira

Praia Da Bordeira

Z Przylądka św. Wincentego jedziemy na południe. Mają być rewelacyjne krajobrazy, a plaża, którą planujemy tam podziwiać ma być szeroka i dzika. To wszystko okazuje się prawdą, gdy po raz pierwszy spoglądamy na Praia da Bordeira. Można do niej dotrzeć podróżując na północ od Vila do Bispo, a następnie po minięciu małej wioski Carrapateira, należy skręcić w lewo w stronę oceanu. Podczas naszej wizyty plaża była praktycznie pusta, spotkaliśmy kliku rybaków, a tak po za tym mieliśmy ją tylko dla siebie. Krajobraz tego miejsca robi wrażenie.

Algarve co zobaczyć

Wybrzeże Algarve: Praia da Arrifana

Praia da Arrifana

Jadąc dalej na północ docieramy do prawdziwej perły zachodniego wybrzeża Portugalii – plaży Arrifana. Zatoka w kształcie muszli, otoczona jest masywnymi klifami koloru brązowego. Ma ona około 500 metrów długości i (jak powyższe) również była pusta. W sezonie roi się tutaj podobno od surferów, którzy uważają tę miejscówkę za jedną z najlepszych w całej Portugalii. Trzeba powiedzieć, że fale tutaj były naprawdę spektakularne. Do plaży prowadzą schody od strony wioski.

co warto zobaczyć w Portugalii

Zdjęcia plaży najlepiej robić z cypla (od północy), na którym znajdują się ruiny zamku Arrifana. Mówi się, że pozostałości XII wiecznej budowli to rezydencja księcia pierwszego niezależnego królestwa Algarve. Gość przybył tu, aby poświęcić się kontemplacji, pisaniu i rozmyślaniu. Trzeba powiedzieć, że miejscóweczkę wybrał zacną. 🙂

Praia da Arrifana Algarve

Wybrzeże Algarve: Praia da Marinha

Praia da Marinha

Wracamy na południe i od razu wjeżdżamy z petardą. Po raz drugi odwiedzamy Algarve i nie możemy sobie odmówić wizyty tutaj. Przedstawiamy must see na Algarve: Praia da Marinha. Jest to wręcz kultowa plaża między Carvoeiro a Armação de Pêra. Lonely Planet i Tripadvisor po prostu rozpływają się nad tą plażą, nazywając ją na przemian najpiękniejszą w Portugalii, najlepszą w Portugalii, najbardziej imponującą w Europie. Jak weźmiecie do ręki przewodnik w Empiku dotyczący Algarve czy Portugalii to jest duża szansa, że na okładce będzie właśnie Praia da Marinha. Powiem Wam sekret: jest cudowniejsza niż na zdjęciach!

Wokół plaży górują złote klify o fantazyjnych kształtach. Polecamy spacer po ich szczytach, tylko bez brawury, żeby nie było tragedii. Widoki są oszałamiające. Jak już nacieszycie oczy, to schodami (obok parkingu) zejdźcie w dół. Piasek na Praia da Marinha jest miękki, a plaża jest dobrze utrzymana. Nie jest ona zatłoczona pomimo swojej popularności. Jest to spowodowane zapewne faktem, że trudno się tu dostać bez samochodu. Polecamy!

Praia da Marinha Algarve

algarve atrakcje

Wybrzeże Algarve: Miasteczko Carvoeiro

Algarve przewodnik

Niegdyś niewielka wioska rybacka, dziś wspaniałe miasteczko, które musicie odwiedzić podczas Waszej podróży do Algarve. Kolorowe budynki ciągnące się wzdłuż oceanu, najczęściej stojące na klifie, piękna Praia do Carvoeiro znajdująca się u podnóża jednego z takich klifów – to wszystko sprawia, że miejsce to jest niezwykle fotogeniczne! Najpiękniejsze zdjęcia zrobicie z Miradouro da Senhora da Encarnação.

Carvoeiro Algarve

Wybrzeże Algarve: Praia de Benagil

Praia de Benagil

Przyjechaliśmy tutaj właściwie dla słynnej groty w Benagil (Algar de Benagil). Chcieliśmy tam popłynąć i w końcu zrobić to „klasyczne” zdjęcie, z którego słynie Algarve. No cóż. Był przypływ, łodzie nie pływały. Pozostało nam zobaczyć Praia de Benagil. Wcale nie była to słaba nagroda pocieszenia.

Znajduje się zaledwie 5 km od Carvoeiro, niedaleko stąd również do Praia da Marinha. Otoczona jest ze wszystkich stron przez bardzo wysokie, charakterystyczne dla tego regionu, klify koloru złotego. Wejście na plaży jest tylko od jednej strony, tej na której stoją budki, które sprzedają bilety na rejs… Piasek na plaży jest miękki i przyjemny, dobre miejsce na relaks.

Wybrzeże Algarve: Miasto Lagos

atrakcje algrave

Jedno z większych miast w regionie, któremu zdecydowanie nie można odmówić uroku. Jest tu starówka, fortyfikacje, dużo miejsca na spacery, ale i plaże (o jednej za chwilę). Zwiedzanie tutaj w naszym przypadku miało formę „idźmy przed siebie”. Możemy powiedzieć, że był to dobry pomysł, jednakże mamy kilka wskazówek 😉 Po obejściu starówki spacerujcie w kierunku Avenida dos Descobrimentos, biegnącą wzdłuż rzeki Bensafrim. Jest tu dużo miejsca do siedzenia i odpoczynku, a wzdłuż arterii rosną wysokie palmy. Idąc na południe dotrzeć można do Forte da Ponta da Bandeira – fortecy z XVII w. zbudowanej, żeby chronić port w Lagos.

Lagos Algarve

Lagos Algarve

Wybrzeże Algarve: Praia do Camilo

Praia do Camilo

Wystarczy przejechać około 3 kilometry krętymi drogami od Lagos by znaleźć się na tej niezwykłej plaży. Po tym jak zostawicie samochód na parkingu, czeka Was długa droga drewnianymi schodami w dół. Schodząc do plaży jeszcze jest spoko, powrót jednak może być męczarnią 😉 Praia do Camilo jest bardzo urokliwa, tak na prawdę to są to dwie plaże połączone sztucznym tunelem (wyrytym w klifie). Woda jest tu czysta i ma bardzo ładny odcień. Miejscowi twierdzą, że ​​plaża Camilo jest również świetnym miejscem do nurkowania. My jak zwykle (poza sezonem…) zdecydowaliśmy się na leżenie na piasku i moczenie nóg.

co zobaczyć w Portugalii

Wybrzeże Algarve: Praia da Falesia

Praia da Falesia

Ma ponad 6 kilometrów długości (każdy znajdzie miejsce na ręczniczek czy parawan 😉 ) i ciągnie się od Vilamoura na zachodzie, aż do Olhos de Água (w pobliżu dość popularnego miasta Albufeira). Zrobi wrażenie nawet na malkontentach i sceptycznie podchodzących do plażowych klimatów. Oczywiście nas nie trzeba było długo namawiać, żeby się tutaj pojawić. Nagradzana w wielu rankingach jako jedna z lepszych w Portugalii, a nawet w całej Europie. Pomarańczowe i czerwone klify kontrastują z rosnącymi na szczycie zielonymi sosnami, granatowym niebem i niebiesko-zielonymi wodami Atlantyku. Widok ten na długo pozostaje w pamięci.

Praia da Falesia Algarve

Przede wszystkim na Algarve warto pozwolić sobie na relaks! 🙂

wybrzeże algarve

Algarve plaża

Podobała Ci ten wpis? Polub nasz profil na Facebooku i na Instagramie

5 komentarzy

  1. Możliwe, że nie doczytałam, ale nie mogę znaleźć info, w jakim miesiącu odwiedziliście te cudowne miejsca. Chciałabym pojechać w październiku i zastanawiam się jak widoki i pogoda o tej porze roku. Upałów nie lubię, ale takie 20-25 stopni jak najbardziej :). Woda pewnie może być już zimna, ale nie na tym nam najbardziej zależy, widoki na pierwszym miejscu :).

  2. Ja z tym samym pytaniem, tyle że myślę o Algarve na majówkę 2020, ciekawe czy woda w oceanie nadaje się do pływania w tym okresie? Wiem że ocean znacznie zimniejszy od morza Śródziemnego, ale w styczniu na Gran Canarii włażę do wody, z bólem, ale włażę. Jak to wygląda tutaj początkiem maja?

    1. Cześć. 🙂 My byliśmy raz w połowie grudnia i drugi raz pod koniec marca, za każdym razem woda była lodowata, więc nie skusiliśmy się na kąpiel. 😉 Może w maju będzie ciut cieplej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.